Domů > Magazín > Zdraví

Co pomáhá na bolest břicha

Bolest břicha se může objevit z různých důvodů. Možná vám nesedl příliš tučný oběd, který jste snědli ve spěchu, možná se odhaluje slabé trávení, možná je za tím i psychika. Co dělat, když se bolest objeví? V našem článku se dozvíte, jak si pomoci a co dělat, aby se už nevracela.

Pomoc, bolí mě břicho

Pokud se bolest břicha objeví jednorázově po konzumaci nevhodných potravin (příliš těžké a mastné jídlo, velká porce jídla, kombinace tučného jídla a alkoholu apod.), je nejlepší dát vašemu trávícímu systému odpočinek. Místo dalšího jídla dopřejte svému tělu čas na regeneraci tím, že na několik hodin přestanete jíst. Pro zklidnění podrážděného žaludku si můžete uvařit uklidňující čaj, například heřmánkový, mátový či fenyklový. Skvělou volbou je také kousek umeboši švestičky, která dokáže harmonizovat trávení a zmírnit nepříjemné pocity. Pomalu jí pocumlejte v ústech. Při současném zvracení či průjmu je vhodné podat kuzu krémPokud jsou bolesti způsobené nadýmáním, zkuste teplý obklad na břicho či jemnou masáž břicha ve směru střevní peristaltiky.

Při zhoršování, velmi intenzivních bolestech, zvracení, horečce, zimnici či malátnosti je nutné navštívit lékaře. Akutně může bolet břicho při zánětu slepého střeva, zánětu žlučníku, žlučníkových kamenech, akutní pankreatitidě, obstrukci střev, prasknutí žaludečního vředu aj.

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

Pokud se u vás bolesti břicha objevují pravidelně či jsou dlouhodobé, bude potřeba pátrat hlouběji po příčinách a následně zvolit vhodný přístup. Svůj stav konzultujte s lékařem a odborníkem na celostní medicínu. Na Jíme Jinak vám poradíme, jak se stravovat a co ve svém životním stylu měnit, aby vaše trávení fungovalo co nejlépe. 

Příčiny bolestí břicha 

Mezi časté příčiny dlouhodobých bolestí břicha patří oslabené trávení, které se projevuje nadýmáním, pálením žáhy, kašovitou stolicí až průjmy, zácpou. Pro mnoho lidí jsou tyto projevy normou, ale pokud se neřeší, mohou časem vyústit do onemocnění trávicí soustavy, případně ho mohou signalizovat. Často za těmito obtížemi stojí špatná strava, nevhodné stravovací návyky, stres, ale také různé potravinové intolerance nebo autoimunitní onemocnění. Za chronickými bolestmi břicha se může skrývat:

Jak se zbavit bolestí břicha

Podle vyvolávající příčiny se soustřeďte na následující aspekty, které pomohou zajistit lepší plynulost trávicích procesů, zlepšit zažívání a zbavit se dyskomfortu spojeného s poruchou trávení.

  1. Upravte stravovací návyky – Snažte se jíst co nejčastěji v klidu a vědomě, nehltat a každé sousto dobře rozkousat. Pro dobro vaší trávicí soustavy vynechte zobání mezi jídly a pozdní večerní jídlo. Pijte mezi jídly, nikoliv při jídle.
  2. Dbejte na to, co dáváte na talířZdravý talíř by měl obsahovat dostatek vlákniny, živin, vitamínů a minerálů, měl by být pestrý, složený primárně z rostlinných potravin (Zdravá pyramida výživy podle Jíme Jinak). Pokud nejste příliš zvyklí jíst stravu bohatou na vlákninu (zelenina, celozrnné obilniny, luštěniny), navyšujte její množství postupně, abyste zvykali trávicí soustavu pozvolna. Změna jídelníčku může s sebou dočasně přinést nadýmání, což může být dané chybami ve stravovacím režimu, ale i dočasnou slabostí trávicího systému.
  3. Co si na talíř naopak nedávat? Především polotovary, nadbytek jednoduchého cukru, živočišných výrobků, smažených a tučných jídel, soli, příliš horká jídla či naopak ledové pokrmy a nápoje. Optimální je vynechat alkohol a kávu (určitě jí nepít nalačno). Ovoce jezte odděleně od ostatního jídla. V případech, jako je syndrom propustného střeva, autoimunutní a chronická onemocnění či časté záněty, je potřeba na čas vynechat pro střeva hůře stravitelné potraviny, jako je živočišné mléko a lepek, ale i jiné potraviny podle individuální intolerance.

Nevíte, jak si zdravý talíř poskládat? Pusťte si náš úvodní kurz Jak začít, kde se dozvíte potřebné a kde vás navedeme dál. Pokud se chcete do změny jídelníčku pustit s naší živou podporou, naskočte spolu s námi do pravidelných kurzů, jako je Podzimní detox či Jarní očista.

Bolesti břicha ze stresu

Bolesti břicha mohou mít základ v narušené psychice. Asi každý z nás zná pocit staženého břicha v nějaké stresově napjaté situaci. Dlouhodobě nadměrné emoce, jako jsou vztek, podrážděnost, strach, ale i nadměrné přemítání, mohou výrazně oslabit funkci trávicí soustavy. Tento psychický stres zpomaluje zažívací procesy a zvyšuje riziko různých gastrointestinálních problémů. Chronický stres může vést k nerovnováze hormonů, což dále ovlivňuje trávicí funkce a může způsobit problémy, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo reflux. Lépe zvládat stres je možné fyzickým cvičením, procházkami v přírodě, meditacemi, relaxačním či dechovým cvičením. Uklidnit mysl pomůže i pravidelné praktikování vděčnosti či soustředění se na přítomný okamžik

Univerzální návod, jak stres kočírovat, neexistuje, ale vždy se vyplatí hledat cesty k větší duševní pohodě. S tím, jak jsme odolní vůči působení stresu, má spojitost i samotná strava (Stravou proti stresu). V Klubu Jíme Jinak jsme pro vás se zkušenými jogínkami natočili účinné techniky, jak pracovat se stresem a emocemi. Naučíte se, jak vnímat sám sebe a účinně uvolňovat stres, jak provádět meditační či relaxační cvičení. 

Příběhy na Jíme Jinak

Naši čtenáři se podělili o své zkušenosti, které jim pomohly se bolestí břicha z různých příčin zbavit. Pojďme se podívat na některé z jejich inspirativních příběhů.

 

 

Přidejte se k nám a dejte s naší podporou sbohem bolestem břicha. Rádi vás provedeme změnou jídelníčku a navedeme na zdravý životní styl.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Bolest břicha po jídle

Trápí vás bolesti břicha po jídle? Čím jsou způsobené a co proti nim pomáhá? Pojďme si na tento nepříjemný problém posvítit.

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...

Průjem po jídle

Hledáte po jídle nejbližší toaletu? Bojíte se odjet na dovolenou, protože potřebujete být v neustálé blízkosti sociálního zařízení? Odhalte příčinu svých p...
178
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...

Dlouhodobý průjem a jeho příčiny i řešení

Trápí vás dlouhodobý průjem, bolesti břicha a nadýmání? Zjistěte jaké jsou nejčastější příčiny a najdete řešení pro své problémy. V Jíme Jinak víme z vlast...