Domů > Magazín > Zdraví

Co pomáhá na bolest žaludku

Bolesti žaludku dokážou potrápit. V článku popisujeme, jaké důvody tyto potíže způsobují, poradíme vám, co při bolestech pomáhá a jaké změny udělat, aby se již neopakovaly.

Bolí mě žaludek

Pokud vás trápí bolesti v oblasti levého nadbřišku a tyto pocity jsou závislé na jídle, případně se objevují nalačno, pravděpodobně se ozývá váš žaludek. Potíže mohou být doprovázeny pocity nevolnosti až na zvracení, pálením žáhy či změněnou chutí k jídlu. Nejprve si pojďme popsat, kde se přesně žaludek nachází, čím je pro nás důležitý a jak jeho funkce ovlivňuje chod organismu.

Žaludek je vakovitý orgán, který se vyskytuje za levým žeberním obloukem (v levé horní části břicha). Jeho hlavní funkcí je trávení potravy, která do něj dorazila z jícnu – dochází zde k mechanickému zpracování, ke štěpení a posunu tráveniny do tenkého střeva. Očima čínské medicíny má úzký vztah ke slezině a společně proces trávení koordinují.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Za bolestí žaludku mohou stát psychické faktory (chronický stres,  nezpracované či potlačované emoce především hněvu, neschopnost psychicky “strávit” určité situace), nevhodná skladba stravy (příliš smaženého, tučného, pálivého a těžko stravitelného jídla, moc horkého i chladného jídla a nápojů, alkohol, káva), ale i nadužívání léků.

Bolest žaludku není radno podceňovat a pokud se objevuje pravidelně či je nesnesitelná, je na místě konzultace s lékařem. Bolestí nadbřišku se může hlásit reflux, žaludeční vředy, ale i zánět slinivky.

Co na bolesti žaludku

Když vás přepadne bolest žaludku s nevolností, ideální je se zastavit a uvědomit si, zda jsem něco špatného nesnědl, nevypil, případně zda to nevyvolala nějaká nepříjemná situace. Jak si můžete pomoci, aby se žaludek zklidnil?

  • Pokud je to jen trochu možné, snažte se zůstat v klidu.
  • Odlehčete stravu, jezte po menších porcích, případně stravu na část dne vynechte a pozorujte projevy.
  • Dejte si kousek švestičky Umeboši či umepasty, nebo si uvařte Kuzu nápoj, případně nápoj Umeshokuzu (je potřeba mít umepastu či Umeboši, sójovou omáčku Shoyu a kuzu škrob) a po douškách ho “pokousejte”. Tyto nápoje jsou všeobecně prospěšné při trávicích potížích (zlepšují zažívání, záněty střev, žaludku, průjmy), ale i při únavě a nachlazení, Umeshokuzu se vychlazený hodí při zvracení (užívat po lžičkách). Další tipy co dělat a jak jíst při zvracení jsou popsány zde. U dětí postupujte podle rad zmíněných tady.
  • Při nevolnosti může pomoci kapka zázvorové šťávy na jazyk.
  • Dejte si trochu jablečného octa (lžičku až lžíci) do sklenice vody a popíjejte ho po douškách.
  • Na uklidnění žaludku je z bylinek výborný heřmánek ve formě čaje.
  • Při bolesti vyvolané nepříjemnou situací se pokuste zklidnit, např. pomocí dechových technik

Co dělat, aby už žaludek nebolel 

Projezte se k dobrému zažívání

Žaludku prospějete, pokud budete jíst co nejčastěji v klidu (ideální je před každým jídlem udělat několik klidných nádechů a výdechů), každé sousto prokousejte. Vynechte jídla těžko stravitelná, příliš pálivá, horká, ale i studená. Jezte přiměřené porce, nepřejídejte se a po 19. hodině již nechte trávicí systém odpočívat. Ráno si dopřejte teplou a výživnou snídani, která podpoří jeho práci. Ideální variantou je čerstvá polévka (s přídavkem miso pasty), případně obilná kaše, pro harmonizaci trávení doporučujeme léčebnou congee kaši. Velmi se také hodí upravovat zeleninu na způsob Nishime.

Další tipy a rady pro zdraví vašeho žaludku jsme sepsali do článku Jak pečovat o svůj žaludek či Jak podpořit své zdraví v říjnu, což je období, kdy bývá žaludek z celého roku nejcitlivější.

Podpořte svojí psychiku

Kromě stravovacích návyků mohou stát za bolestmi v oblasti žaludku rovněž psychické vlivy. Možná znáte situaci, kdy se vám doslova stáhne břicho při nějaké velmi nepříjemné situaci. Nebo máte ve svém životě hodně stresu, jste v neustálém napětí, což samo o sobě zhoršuje prokrvení trávicí soustavy. Pokud je to dlouhodobý stav, může se to podepsat na schopnosti efektivně trávit, člověka začne bolet břicho, má horší chuť k jídlu, případně dochází k zácpě či průjmu.

Na našem webu najdete články, které vás inspirují a poradí vám, jak se svojí psychikou pracovat. Dozvíte se například Jak zvládat negativní emoceJak zvládat stres, Jak si tvořit vlastní realitu, Jak změnit programy v těle i našich buňkách, Jak se zbavit strachů, Jak se naučit prožívat přítomný okamžik.

Jak vám pomůže Jíme Jinak při bolesti žaludku

Na webu Jíme Jinak vás rádi naučíme, jak se stravovat, aby vás přestaly trápit bolesti žaludku. Vřele vás zveme do kurzu Jak začít, kde se dozvíte, jak ke změně stravy přistoupit a jak vám tato změna pomůže zlepšit trávení. Rádi vás proměnou provedeme i v rámci našich pravidelných online programů jako je Podzimní detox (probíhá říjen až prosinec) či Jarní očista (v únoru až dubnu). Krok za krokem se naučíte ozdravit svůj jídelníček a to za velké podpory našeho týmu a ostatních účastníků. A jaké úspěchy nám hlásí hrdinové, kteří našimi programy již prošli?

Svou zkušenost nám popsala čtenářka Blanka (68). Trápily jí potíže s žaludkem a slinivkou, měla horší imunitu a cítila se unavená. Rozhodla se zapojit do kurzu Podzimní detox. Po 8 týdnech vedených jídelníčků podle Jíme Jinak, které si upravovala v závislosti na citlivosti svého zažívání, se cítila plná energie a přestal jí trápit žaludek.

Darinka (31) se pustila do změny stravování spolu se svým manželem. Od mládí byla hodně nemocná, trpěla na poruchu příjmu potravy, jídlo pro ní byl stres, objevovalo se nechutenství střídané s vlčím hladem, manžel měl často nepříjemně nafouknuté břicho. Motivací pro změnu pro ně bylo narození vytouženého dítěte, kterému chtěli dát zdravé základy. Darinka se naučila zdravě vařit v kurzu Jarní očista a trávení se brzy spravilo, z jídla se stala radost. 

Andree (46) bylo po každém jídle těžko až na zvracení. Stačilo pár týdnů zdravého stravování podle rad v Klubu Jíme Jinak, po jídle jí začalo být dobře, zmizely kruhy pod očima a změny se pozitivně podepsaly i na psychice.

Rádi pomůžeme i Vám zlepšit Vaše trávení, připojte se k nám.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

44 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Umeshukuzu je skvělé a funguje.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

53
22

Jak pečovat o žaludek

Nevolnost, nechutenství, pocit na zvracení, časté škytání a pálení žáhy. Všechny tyto potíže mohou signalizovat oslabení žaludku. Chcete vědět, jak o něj p...

Bolest břicha po jídle

Trápí vás bolesti břicha po jídle? Čím jsou způsobené a co proti nim pomáhá? Pojďme si na tento nepříjemný problém posvítit.

Pálení žáhy a jeho příznaky i příčiny

Bojujete s pálením žáhy? Nejste sami! Přečtěte si náš článek, kde odhalíme příznaky a příčiny tohoto častého zdravotního problému. Ukážeme vám také jednodu...

Dietní jídla na žaludek

Trávicí potíže dokážou výrazně ovlivnit kvalitu života, to v Jíme Jinak víme velmi dobře. Zdravá a vyvážená strava je proto klíčová pro udržení zdravého ža...

Překyselení žaludku a jeho příčiny i řešení

Týká se vás překyselení žaludku a nechcete to řešit léky? Nebojte se zavést do života změny a pojďte s tím s naší podporou něco udělat! V našem článku se d...

Gastroezofageální reflux a co to vlastně znamená

Chronický reflux jícnu dá zabrat nejen našemu tělu, ale i psychice. Pojďte jednou provždy vyřešit nepříjemné projevy a užít si zdraví v plné síle.