Co je dobré na průjem
Jakmile se ozvou naše střeva, ať už v podobě krátkodobého akutního průjmu či toho dlouhodobého, je jasné, že v našem těla nastala dysbalance. Průjem vzniká z celé řady příčin. Může se jednat o bakteriální onemocnění, potravinovou intoleranci či zánětlivé onemocnění střev případně parazity. Právě záněty jsou v dnešní populaci častou příčinou trávících obtíží, a tak je třeba je vyléčit.
Přečtěte si závěry studie mikrobiomu, která ukazuje, jak je důležité pro pohodu našich střev zařazení ovoce a zeleniny do našich jídelníčků.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Jak se zbavit průjmu
Při krátkodobých či dlouhodobých potížích se zažívacím traktem je důležité vynechat smažená jídla, omezit pečení, vyhnout se rafinovanému bílému cukru a omezit živočišné produkty. Na našem talíři by se neměly objevovat polotovary ani jídla z fastfoodů. Právě tak svému střevu ulevíme a odlehčíme. Do svého dne zařazujeme zeleninové vývary, a to již od rána. Právě ranní miso polévka nastartuje a připraví zažívání na celý den. Polévku můžeme doplnit o obilnou kaší a užít si tak plnohodnotnou snídani. Obědový talíř doplníme o kvalitní pickles, které pomůže vybudovat silnou střevní mikroflóru.
Co proti průjmu – základní potraviny jako lék
Jakmile zařadíme do svého stravování základní potraviny, začnou se dít veliké změny. Naše strava musí být bohatá na kvalitní celozrnné obilniny, jelikož pomáhají čistit střevní trakt. Měla by obsahovat různorodou převážně tepelně upravenou zeleninu, která podpoří množství vlákniny, jenž je důležitá pro správnou funkci zažívání. Na talíři by neměly chybět luštěniny ani semínka a ořechy. U luštěnin si dáváme pozor na jejich přípravu, jelikož je důležitá pro jejich správné trávení.
Jak zastavit průjem
Pokud právě řešíte akutní část průjmu, účinným pomocníkem vám může být nápoj z kuzu. Jedná se o pomletý prášek z drceného sušeného kořene vinné révy. Rozmíchejte ho ve studené vodě a následně prohřejte na plotně. Také švestičky umeboshi vám výborně poslouží. Můžete je přidat do jídla nebo si jednu rozmělnit v puse.
Léčba průjmu
Dopřejte si kvalitní potraviny a omezte konzumaci průmyslově zpracovaných jídel bez života. Právě příroda nám ve své přirozené podobě nadělila to nejdůležitější, co potřebujeme pro své tělo.
V první fázi je zapotřebí zahojit střevo. K tomu dopomohou ranní polévky, tepelně upravená zelenina a celozrnné obilniny. Je dobré vyhnout se kávě, alkoholu a jednoduchému cukru. Kávu můžete vyměnit za obilnou alternativu či hojichu, alkohol za nápoj z Tibi krystalků případně rostlinný kefír a rafinovaný cukr nahradit kvalitními slady. Do svého jídelníčku zařaďte miso pasty, jablečný ocet, umeboshi či umeocet a kvalitní rostlinné produkty jako jsou tempeh, tofu či natto.
Léčba průjmu našich čtenářů – skutečné příběhy
Lucie (26) trpěla průjmy, bolestmi a křečemi. Nedokázala si představit existenci bez masa a sýrů. Nakonec se díky změně na rostlinné stravování zbavila nejen průjmů, ale také lupénky.
Moniku trápily kromě průjmů další přidružené nemoce. Ve 20 letech brala 9 prášků. Dnes je zcela zdravá! Jak dokázala svůj život proměnit se dozvíte ve videu.
Dopřejte svému tělu to nejlepší
Rozhodněte se pro zdraví a dopřejte svému tělu pohodu a klid. V klubu Jíme Jinak získáte nejen široké množství receptů a video návodů, navíc dostanete přístup k prémiovým videím s odborníky v oblastech zdraví, stravování a výživy. A nejen to. Obklopíte se širokým spektrem lidí, kteří jsou na stejné vlně. Vaše cesta za plným zdravím bude zase o krok jednodušší.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář