Získáváním hliníku vznikají toxická odkaliště
Hliník je lehký kov bělavě šedé barvy, který se nachází z 8 % ve vrchní horninové vrstvě naší planety. To ho dělá nejpočetněji zastoupeným kovem v zemské kůře. Ve své čisté podobě se vyskytuje pouze zřídla, mnohem častěji ho můžeme najít ve sloučeninách s jinými prvky (fosfár, síran). Aby se dal získat čistý hliník, musí se nejdříve extrahovat speciálními metodami. Kvůli tomu ale vznikají obrovská toxická odkladiště. Stačí si připomenout maďarský případ z roku 2010, kdy se protrhlo odkaliště, usmrtilo několik lidí a způsobilo ekologickou katastrofu.
Hliník je oblíbeným kovem, protože je libovolně formovatelný, lehký, nepropouští světlo, nerezaví, dobře drží teplotu (proto se používá v plechovkách např. na pivo nebo nápoje nebo pro udržení teplého jídla) a má neutrální chuť. I přes to, že má hliník mnoho výhod, má jednu obrovskou nevýhodu – má negativní dopad na lidi, zvířata i přírodní prostředí.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Věděli jste?
Češi se zamilovali do plechovek a pivovary jim vycházejí vstříc. Zařazují nové linky na výrobu hliníkových plechovek a rozšiřují řady nápojů, které do plechovek stáčejí. Spouštějí tak dobu hliníkovou. (1)
Kde všude najdeme hliník?
- auta, letadla
- kuchyňské spotřebiče (například kávovar)
- alobal
- plechovky
- jogurtové kelímky (víčka)
- obaly
- cigarety
- prášek do pečiva
- pitná voda
- léky
- vakcíny
- kosmetické výrobky (deodoranty, antiperspiranty, krémy na opalování)
- zubní pasty
- aj.
Alobal – nevinný zabiják
- Množství hliníku v potravinách závisí na:
– absorpci – jak snadno potravina absorbuje a drží hliník (snadno ho absorbují např. houby, špenát, ředkvičky, čajové lístky) (7) - – půdě – množství hliníku v půdě, ve které surovina rostla
- – balení – jestli byla potravina zabalena nebo skladována v hliníkovém obale
- – aditivech – jestli do potraviny byly přidány aditiva s hliníkem
Hliník je nejen toxický při jeho získávání, ale také při jeho konzumaci. Do našeho těla se dostává nejvíce pomocí jídla, které konzumujeme. Průmyslově zpracovaná potrava obsahuje velké množství hliníku na rozdíl od doma uvařené stravy (2,3). Nicméně i doma uvařený pokrm může být toxický a plný hliníku v extrémně škodlivém množství, pokud při jeho přípravě nebo zabalení použije alobal (4,5). Množství hliníku, které se do pokrmu z alobalu uvolní závisí na použité teplotě (čím vyšší teplota, tím více hliníku se z alobalu uvolní), daném pokrmu (např. kyselá jídla, zelí, rajčata a rebarbora vstřebají při vaření více hliníku) a použití soli a koření (čím více soli, kyselých nálevů a koření, tím stoupá množství vstřebaného hliníku) (4, 6).
Věděli jste?
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že maximální denní příjem hliníku by neměl překročit 60 mg. Nicméně při pečení se z alobalu do jídla uvolní až 400 mg hliníku. Tento fakt dělá z alobalu velmi nebezpečného “pomocníka”! (15)
Hliník způsobuje Alzheimerovu chorobu
Hliník má tendenci skladovat se v našem mozku, plicích, ledvinách, játrech a štítné žláze a způsobovat mnohé zdravotní problémy. Většina z těchto problémů ale ještě není vědecky potvrzená. Je však už potvrzeno, že studie hliník spojují s rizikem Alzheimerovy choroby a rakoviny prsu.
- Mozky pacientů s Alzheimerovou chorobou vykazují vyšší koncentrací hliníku než mozky zdravých lidí. Vyšší příjem hliníku souvisí s rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. (8, 9)
- Hliník snižuje rychlost růstu lidských mozkových buněk. (10)
- Hliník způsobuje neurotoxicitu a otravy u pacientů s problémy ledvin a kostí. (11)
- Hliník je dokonce spojovaný s rakovinou prsu. Bylo dokázáno, že ženy s rakovinou prsu, mají v tekutině z bradavek vyšší obsah hliníku než zdravé ženy. (12, 13)
- Hliník má schopnost měnit nádory prsu tak, že rychleji vytváří metastázy. (14)
- Hliník způsobuje mužskou neplodnost. (15)
Jak se detoxikovat a vyhnout hliníku
- Stravujte se zdravě. Dodejte tělu živiny pomocí zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin, luštěnin, řas, semen a ořechů.
- Zařaďte do stravy více mořských řas, které na sebe vážou kovy. Podobně působí i houby shiitake. Také potraviny obsahující křemík jsou velmi účinné při detoxikace od hliníku (vysoce křemičitá minerální voda, okurky, přeslička – tinktura, výluh, čaj).
- Vyhýbejte se všem polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám. Hliník a jeho sloučeniny jsou “schovány” pod “éčky”: E173, E520, E521,E523, E554, E555, E556 a E558. Často se vyskytují ve sladkostech, kojenecké výživě, sýrech, stolní soli, pečivu (kypřící prášek), polotovarech aj.
- Zcela eliminujte alobal, misky na grilování, plechovky a konzervy. Raději používejte alternativy z papíru, ocele nebo skla.
- Přejděte na přírodní deodoranty, opalovací krémy a zubní pasty. Nebo kontrolujte, aby kosmetika neobsahovala aluminiumchlorid (chlorid hlinitý) a aluminiumflourid.
- Při stavbě domů upřednostňujte dřevo (např. u výběru oken).
- Nepoužívejte hliníkové příbory, nádobí z hliníku a hliníkové spotřebiče (například oblíbený malý kávovar).
- Vyhněte se užívání léčiv s obsahem hliníku. Zejména aspirinu a antacidů (léky pro neutralizaci žaludečních kyselin).
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Takhle vypadá alobal po cca 2h, kdy přikrýval talíř s osmazenymi placickami…
Děkuji za zajímavý článek. Alobal využívám většinou jen jako balící materiál na koláče, do trouby minimálně. Jen k těm zubním pastám: moje zubní hygientistka mi říkala, že pasta v podstatě vůbecnení třeba, že jde především o mechanické čištění a dočištění nití/mezizubním kartáčkem. Už asi rok používám buď hřebíček, kokosový olej a nebo černé uhlí.