Domů > Magazín > Žijeme jinak

Co se děje s tělem po nalakování nehtů? Budete v šoku!

Pěkné nehty jsou vizitkou každé ženy, proto není divu, že jsou laky na nehty jedním z nejčastěji používaných doplňků v kosmetice a téměř každá žena si alespoň někdy nehty lakuje. Víte ale, co se stane po tom, co si nehty nalakujete? Budete v šoku, jak dokáže obyčejný lak na nehty poškodit vaše zdraví!

Barevné, se třpytkami, matné, lesklé, průsvitné, syté, praskací… Laků je mnoho druhů a my ženy tak máme možnost si vybrat lak dle příležitosti, ročního období, barvy šatů nebo nálady. Ale téměř žádná žena už nepřemýšlí nad výběrem samotného laku a nejspíše ani nad tím, že většina laků jí může poškodit nejen nehty, ale také vlastní zdraví.

Laky jsou mnohem škodlivější než si možná myslíte

K čemu se TPHP používá?
TPHP je látka, která se používá při výrobě plastů a jako zpomalovač hoření do nátěrů na nábytek. V lacích na nehty se tato látka používá jako změkčovadlo, ale byl lak odolný.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Více než 50 % laků na nehty mají ve složení uvedenou ingredienci TPHP (trifenylfosfát). Jedná se o vysoce toxickou chemikálii, jejíž stopy objevili výzkumníci u každé ženy, která si pravidelně lakuje nehty. Výsledky podávají přesvědčivý důkaz o tom, že TPHP vstupuje o lidského těla pomocí laku na nehty. Jakmile si ženy nanesly lak na nehty, prudce se zvýšil TPHP v jejich moči. U každé z nich!

Toto zjištění je velmi znepokojující, protože dle jiných studií způsobuje TPHP (ve studiích označeno jako TPP) narušení endokrinního systému a zásah do normálního fungování hormonů. Ve studiích na zvířatech způsobila reprodukční a vývojové nesrovnalosti. (1)

Až 25% laků na nehty obsahuje nebezpečnou látku, která není na obalu

V pokračující studii tito vědci testovali 10 různých laků na nehty a zjistili, že 8 z nich obsahuje toxickou látku TPHP. Navíc 2 laky, které tuto látku obsahovaly, ji neuváděly ve složení. To může znamenat, že až ¼ prodávaných laků na nehty obsahuje TPHP, i když není uvedena na obalu! Koncentrace TPHP se v lacích pohybovala okolo 0,49 – 1,68 %, což je více než v barevných leštidlech. Tato látka byla obsažena více v průsvitných lacích než v těch barevných.

TPHP způsobuje neplodnost a obezitu

TPHP je považován za narušitele endokrinního systému v těle (1). Tato látka je zejména škodlivá pro mladé ženy a dívky, protože brání zdravému fungování hormonálního systému. TPHP se řadí do skupiny neurotoxinů, které mají vliv na vývoj lidského těla, také je alergenní a dráždí pokožku. Ve studiích na zvířatech také způsobovala vývojové změny, ochrnutí a narušení reprodukčních orgánů.

  • Způsobuje ochrnutí: Podle americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) může dlouhodobé vystavování se TPHP vyvolat změny v krevních enzymech, svalovou slabost či dokonce paralýzu. Například 2 z 6 koček ochrnuly 16-18 dní po podání injekce s TPHP.
  • Přispívá k obezitě: Krysy vystaveny TPHP před a po porodu začaly být obézní. Malé krysí samičky prošly brzkou pubertou, což značí problémy v hormonální soustavě a vystavení této látce u nich vedlo k akumulaci tuku (Patisaul, 2013 a také Belcher 2014, Pillai 2014). Nové studie ukazují, že TPHP interaguje s proteinem centrálně regulujícím metabolismus těla a produkujícím tukové buňky.
  • Zhoršuje plodnost: Dospělí muži vystaveni TPHP měli nižší produkci spermií a produkovali více hormonu prolaktinu, který stimuluje vývoj prsu a produkci mléka u žen (Meeker 2010 a 2013).

Které značky laků na nehty obsahují TPHP?

Pracovní skupina pro životní prostředí vypracovala (v roce 2015) seznam některých značek laků na nehty, které TPHP obsahují:

  • Sally Hansel
  • Essie
  • OPI
  • Butter LONDON
  • Revlon
  • Milani
  • Wet N Wild
  • SpaRitual
  • Orly
  • theBalm
  • Nuance by Salma Hayek
  • Maybelline
  • Beauty Without Cruelty (BWC)

Jak je to s laky v ČR?
Bezpečnost kosmetiky u nás spadá pod ministerstvo zdravotnictví a kontroly provádí hygienická služba. Laky na nehty patří (spolu s další kosmetikou) mezi nejčastěji z prodeje stahované nebezpečné výrobky kvůli obsahu nebezpečných chemikálií nebo chybějícím ingrediencím ve složení.Škodlivé látky se našly v 39 z 62 testovaných výrobků, přičemž často platila úměra, že čím známější a luxusnější značka, tím pravděpodobněji se v laku objevila škodlivá látka. Na druhou stranu v testu obstály laky od společností Dior, Essence, Sephora, Yves Rocher či výrobek vlastní značky Cien diskontního řetězce Lidl. Z nežádoucích látek, které mohou být endokrinními disruptory, se v lacích na nehty nejčastěji vyskytoval benzofenon. Našel se například ve výrobcích Estée Lauder Chaos, H&M Scarab, Chanel 512 Mythique či Giorgio Armani 400. V některých výrobcích, například výše zmíněném laku Estée Lauder se našel i trifenylfosfát,” popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Jak snížit absorpci TPHP

Nejlepším řešením je se lakům na nehty vyhnout velkým obloukem nebo se zaměřit na přírodní BIO značky s co nejčistším složením.

Vědci zjistili (studie), že pokud si účastnice lak nanášela v rukavicích na umělé nehty, obsah této toxické látky v moči se příliš nezměnil. Pokud si je nanášela na své nehty, hladina TPHP v moči brzy prudce stoupla. Dle vědců by naše nehty neměly být příliš propustné. Vědci ale spekulují nad tím, jestli rozpouštědla jako je například odlakovače nedělají nehty propustnými. Takové nehty pak snadno do těla propouští toxické látky z laků na nehty. Při absorpci toxických látek z laků na nehty může také hrát roli síť krevních kapilár v okolí nehtů.

Škodlivé látky také vdechujeme při samotném lakování!

Další nebezpečné látky v lacích

  • Formaldehyd – silný karcinogen, způsobuje rakovinu krku, nosu, leukemii, chronické kožní nemoci, dráždí pokožku. Jednorázové vystavení této látce může vyvolat astma, nevolnost, křeče, potrat, abnormální vývoj plodu. (2)
  • Toluen – dráždí pokožku, toxický a poškozující pro nervový (neurologická poškozená, snížená funkce mozku), dýchací a vývojový systém, způsobuje ztrátu sluchu, poruchy reprodukce, imunitního systému a rakovinu krve. (3)
  • Dibutylftalát – podobně rizikový jako TPHP, narušuje endokrinní soustavu, poškozuje orgány a způsobuje rakovinu prsu. (4)
  • Kafr – alergie, podráždění, astma, nevolnosti, bolesti hlavy, závratě. (5)

Jak vybrat šetrný lak na nehty?

Přečtěte si v tomto článku.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Upřímně nechápu,řešit škodliviny v laku na nehty,člověk by opravdu nesměl nic,docela se dámám divím,že jsou ochotny vzdát se lakování nehtů,nějak to k ženským patří…Já osobně miluji umělé nehty,své zničené vůbec nemám a to je nosím už řadu let..Nic se nenávidí přehánět a určitě to platí i u přehnaně zdravého životního stylu jo a Prodloužené řasy mám už taky pár let a taky vše ok nejspíš tu chemii potřebuji 😁

A co akrylové nehty?Člověk by už pomalu nesměl nic..Nějak to neřeším škodlivé je kde co…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Velikonoční dekorace neboli Kinder vajíčko jinak

Velikonoční tvoření děti moc baví. Tyhle krásné barevné koule jsou jednak velmi dekorativní, jednak se dají použít jako vajíčko s překvapením. Stačí, když ...