Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Co vysít v červenci a srpnu

Sklízet ze zahrádky je možné i v zimě, sezóna nekončí poslední letní sklizní. Sklízejte i v zimě. Právě teď je čas na výsev zimní zeleniny!

Začíná plánování a výsev

Ano, ten čas je právě teď, když sklízíme na zahrádce saláty, asijskou listovou zeleninu, mangoldy, lebedy, kadeřávky jako nero di toscana, fialový i zelený, mrkev, ředkvičky, hrášky a další, je správný čas na další výsev. Taky už dozrává ovoce jako třešně, višně, jahody. Je co dělat, u nás ve skleníku čekají na výsadbu kedlubny. Na letní až podzimní sklizeň jsem vysela ještě kulaté cukety a už se ohlížím a objednávám semena a plánuji, co budeme sklízet v podzimních, zimních a jarních měsících, kdy je ještě zima.

Výsev červenec a srpen

V červenci určitě vyseji:

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

pro podzimní a zimní sklizeň další kadeřávky, abychom měli pestré barevné saláty, taky červenou řepu, pastinák, ranou mrkev, rané zelí s krátkou vegetační dobou, je možné také vysadit podruhé brambory, vodnice, ředkve a rozhodně ještě vyseji i fazolky na lusk, které sice nepřezimují, ale loni jsme měli bohatou sklizeň a zaplnili jsme jimi mrazák.

Když se rozhodnete vysít něco jiného, dávejte pozor na to, aby zelenina měla krátkou vegetační dobu, takže vybírejte ty rané nebo velmi rané.

Koncem června a začátkem července ještě stihnete vysít hrášek

srpnu pak vyseji:

  • špenáty, 
  • rukolu,
  • polníček,
  • pack choi, 
  • různé druhy asijské listové zeleniny jako třeba red giant, mizuna, 
  • ředkvičky
  • a samozřejmě další druhy zeleniny, které se osvědčily

Vlastní zelenina až do listopadu

Loni u nás probíhala sklizeň od května až do cca půlky listopadu, kdy jsme nemuseli zeleninu kupovat vůbec a vystačili jsme si jen s vlastní zeleninou, kterou jsme si vypěstovali. Doma v chladné chodbě jsme měli dýně, které nám takto vydržely do března. Na záhonech jsme měli přes zimu, mrazy a ve sněhu kadeřávky, rukolu, mrkev, řepu, trvalý pór Grex, sibiřskou trvalou cibulku na nať, mangold, naťovou petrželku, kapustu hlávkovou, zelí, celer, kapustu růžičkovou, kterou letos už nepěstuji, protože u nás se jí prostě nedaří. Nikdy nestihnu včas vylomit hlavní růžičku uprostřed a díky tomu, pak ty postranní jsou malé. Ta velká uprostřed se dá taky jíst, kdybyste to náhodou nestihli stejně jako já loni.

Letos pěstuji divokou kapustu, která také vydrží na záhonech přes zimu a nahradí zelí, otrháváme pouze listy. Topinambur je skvělá zimní zelenina, kterou můžete sklízet, dokud nezamrzne půda, pak se k nim nedá dostat a musíte čekat, až budou lepší podmínky na rytí. Některou zeleninu, kterou nemám momentálně kam nasadit nebo vysít, mám ve skleníku, tam opravdu rychle semínka naklíčí, rostlinka zesílí, je v bezpečí před slimáky a jen si chvilku počká, než se na záhonech uvolní nějaké to místečko.

Zkuste to taky

Tento výčet zeleniny, kterou vysévám já, si vy můžete stoprocentně rozšířit o další. Toto je jen malý výčet toho, co můžete vysít a v zimě sklízet. Zeleninu v největších mrazech je dobré přikrýt netkanou textilií. Nebojte se experimentovat a zkoušejte neznámé druhy zeleniny.

Napište nám, co pěstujete a v zimě sklízíte vy. Těšíme se na vaše tipy.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

90 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Bára Jandová
30. 7. 2024

Moc děkuju za plno tipů, jsem začátečník..

Moc krásný Silvie ,
musím se také pochlubit . První letošní úroda. Sázela jsem 1.5. Tak mě to docela překvapilo. 🍀

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začá...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.