Domů > Magazín > Zdraví

Co značí bolest žaludku a zad

Potíže se žaludkem se mohou přenášet do oblasti zad a naopak. Jak tento vzájemný vztah funguje, co všechno se za bolestmi žaludku a zad může skrývat a jak s tím naložit? Dočtete se v našem článku.

Bolí mě břicho a záda

Potíže s trávicí soustavou se mnohdy projikují i do vzdálenějších míst našeho těla a nezřídka se stává, že problémy se zády souvisí s nemocným žaludkem, žlučníkem, játry, střevy či dalšími břišními orgány. Často jdou pocity ruku v ruce a člověk pociťuje bolest jak břišní oblasti, tak v zádech.

Žaludek a záda – proč mě bolí?

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Oslabený či podrážděný žaludek se ozývá nepříjemnými pocity jako je bolest, křeče či pálení většinou v oblasti levého nabřišku. Tyto pocity se objevují v souvislosti s jídlem, ale i nalačno. Doprovázet je může nevolnost až pocity na zvracení, pocity plnosti a těžkosti, pálení žáhy či změněná chuť k jídlu.

Někdy se stává, že kromě oblasti žaludku jsou citlivá i záda – buď do oblasti zad bolest z místa původní bolesti vystřeluje, nebo mohou záda bolet i nezávisle na původní pociťované bolesti. Jsou případy, kdy bolí pouze záda, člověk se opakovaně vrací na rehabilitace a posléze se zjistí, že potíže pramení od nějakého orgánu.

Mezi orgány a pohybovým aparátem existují tzv. vertebroviscerální vztahy, které souvislost bolestí zad, které plynou od nemocného orgánu, vysvětlují. Je to dáno společným nervovým zásobením z jednoho nervového kořene. Pokud nefunguje optimálně žaludek, reflexní cestou se problém projeví i v oblasti (zad či břicha), kterou zásobuje stejný nervový kořen a dochází zde ke zvýšené tuhosti fascií (vazivové obaly svalů), vzniku bolestivých bodů ve svalech (tzv. trigger pointů), blokádám žeber či obratlů a zvýšenému napětí kůže a podkoží.

Bolest břicha a zad může být zapříčiněna i tím, že jsou v napětí samotné vazivové obaly orgánů či jejich závěsný aparát, kterým jsou uchyceny k páteři a dalším strukturám.

Problémy se žaludkem se mohou kromě nadbřišku projevovat bolestí v oblasti krční, hrudní páteře a žeber. Pokud dochází k pálení žáhy při překyselení žaludku, bolest často z nadbřišku vystřeluje do oblasti krční, hrudní páteře a za hrudní kost, bolet může i hlava. Vředová choroba žaludku se může projevit vystřelující bolestí do lopatky, ramene (většinou levého) a krku.

Bolestí, kdy z nadbřišku vystřeluje bolest do ramene a lopatky, se může projevit i žlučník (Bolest žlučníku a jak jí poznat?). Při zánětu slinivky se bolest rozšiřuje podél podžebří (často vlevo), postupně do celého břicha, do boků a do zad.

Břicho společně se zády může bolet i v důsledku špatného trávení a zároveň vadného držení těla či nadváhy.

Co dělat, když mě bolí žaludek a záda?

Nejprve to chce zjistit, odkud potíže přesně pramení, zda se jedná o problémy se žaludkem či jiným orgánem břišní dutiny, případně zda záda bolí nezávisle na bolesti žaludku. Konzultovat potíže můžete s lékařem západní medicíny či (a) lékařem nebo terapeutem celostní medicíny. Obrátit se můžete zároveň na zkušeného fyzioterapeuta, ideálně takového, který pracuje s vertebroviscerálními vztahy a umí kromě péče o pohybovou soustavu i manuálně podpořit funkci orgánů pomocí technik viscerální manipulace.

Na Jíme Jinak vám poradíme, jak pomocí zdravé stravy a životního stylu pečovat o svoje zdraví, zbavit se bolestí žaludku, případné nadváhy a souvisejících bolesti zad. Prvotní informace o způsobu našeho stravování, jak vám konkrétně pomůže a jaké kroky začít podnikat, jsme zpracovali do oblíbeného online průvodce Jak začít. Kromě toho si můžete s námi v rámci Klubu Jíme Jinak srovnat držení těla, zacvičit podle předtočených videí vedených profesionálními lektorkami jógy a pilates. Součástí našeho přístupu je rovněž podpora ve vašem osobním rozvoji. Pokud se chcete při řešení svých obtíží obrátit na lékaře celostní medicíny, na Jíme Jinak spolupracujeme s MUDr. Vladimírou Strnadelovou či odbornicí na výživu Dagmar Lužnou.

Co pomáhá na bolest žaludku?

Nyní si pojďme popsat některé ze zásad, které je vhodné zavést či dodržovat, aby vás nebolel žaludek:

  • Nejezte ve spěchu, co nejčastěji si udělejte na jídlo klid, dobře ho rozkousejte (Žaludek nemá zuby) a nehltejte po velkých kusech.
  • Porce jídla by měly být rozumné (Jak velké porce jíst?), snažte se nepřejídat a nezobat mezi hlavními jídly.
  • Na talíř si nedávejte jídla, která jsou příliš ostrá, horká či studená, smažená a těžko stravitelná.
  • Den začněte zdravou snídaní – nejvhodnější je čerstvá zeleninová polévka s přídavkem miso pasty či obilná kaše. Zde máte návod na efektivní přípravu takové snídaně, když není času nazbyt.
  • Dávejte laskavou péči své slezině, která má úzký vztah právě k žaludku.
  • Vyzkoušejte bylinky vhodné pro žaludek.
  • Vyhněte se ihned či postupnými kroky kouření, nadmíry alkoholu a kávy.

Další tipy, jak pomoci svému žaludku při akutních i chronických potížích naleznete v článku Co pomáhá na bolest žaludku či Jak pečovat o žaludek. Tipy na jídla vhodná pro žaludek jsou sepsané v článku Dietní jídla na žaludek.

Příběhy na Jíme Jinak

Lucie (35) zažívala nepříjemné zdravotní problémy – cítila velkou únavu, bolesti hlavy a zad, trpěla nechutenstvím a zvracela. Poslední tečkou bylo nalezení melanomu, poté si řekla dost a začala měnit svůj životní styl. Naskočila do Klubu Jíme Jinak a do kurzu Jarní očista. Po skončení své pocity popsala takto: “Každé ráno vítám slunce plná energie a šťastná, vždy se těším na každé jídlo a když ho jím prožívám pocit uspokojení, cítím se lehká, zdravotní problémy mizí před očima a já jsem šťastná tělem i duší!”

Staňte se i vy součástí komunity Jíme Jinak a pojďte se zbavit bolestí žaludku a zad! Těšíme se na vás!

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

39 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jana Altea
20. 2. 2024

Zajímavé informace, děkuji 🙂❤️

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Reflux u dětí a co s ním

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a nevynechává ani naše děti. Co to vlastně reflux je, jak vzniká a jak můž...

Osvědčené babské rady na první pomoc při zvracení

Naše babičky si uměly poradit ještě před příchodem farmaceutického průmyslu. Pojďte zjistit, jak si ulevit při zvracení za pomoci bylinek a přírody.

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...

Co jíst na překyselený žaludek

Zažíváte bolesti břicha, kyselost v ústech nebo zápach z úst? Viníkem může být překyselený žaludek. Zjistěte, jak si můžete stravou jednoduše pomoct.

Osvědčené babské rady na úlevu od překyselení žaludku

Překyselení žaludku může způsobit nepříjemné pocity v nadbřišku, nevolnost a pálení žáhy. Článek nabízí tipy na první pomoc a radí, jak změnou stravy a str...

Hořko v ústech od žaludku a co je příčinou

Trápí vás hořká chuť v ústech? Pojďte si přečíst o příčinách a vhodném přístupu k tomuto problému. Zjistěte, jak pomocí úpravy stravy a změnou životního st...