Zdravé osídlení střev nás chrání
Vědci z university v Hongkongu přišli na to, že pacienti, kteří prodělali Covid 19, měli po zotavení pozměněný mikrobiom. Zatímco v Jižní Koreji proběhla druhá studie, která dokazuje, že lidé, kteří nemají zdravý mikrobiom, mohou mít horší průběh tohoto onemocnění.
Složení mikrobiomu v těle člověka je u každého jiné. Přitom je velmi důležité, protože zdravé prostředí střev může hrát důležitou roli při obraně imunitního systému.
Studie, která proběhla v Hongkongu, zkoumala vzorky stolice a krve pacientů, kteří prodělali Covid 19 a poté je testovali 30 dní po zotavení znovu. Výzkum ukázal, že ti, kteří neměli v pořádku mikrobiom, trpěli příznaky déle, než ti, kteří měli zdravý mikrobiom.
Vědci zjistili, že pacienti měli po uzdravení přetrvávající příznaky jako je únava, dušnost, bolest kloubů, a také, že virus přeměnil po dobu 30 dní jejich mikrobiom, s tím, že se u některých pacientů vyskytovala vysoká hladina bakterií, jako jsou například Rumonicoccus gnavus a další, zatímco dobré bakterie, které pozitivně podporují imunitní systém, byly vyčerpány u pacientů, kteří Covid 19 prodělali.
Čemu se vyhnout?
Pro udržení zdravých střev stačí dodržovat zásady zdravého stravování, které znáte z těchto stránek (pokud jste zde nováček, pusťte si kurz Jak začít zdarma. Je důležité vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám, které jsou plné chemikálií, hormonů, antibiotik, a pesticidů. Samozřejmostí by dnes už mělo být vyloučení potravin jako cukr, některé druhy tuků, potravin, které jsou chemicky barvené a uměle slazené, smažených pokrmů, škrobů, bílé mouky, vhodné je omezit výrazně mléčné výrobky, maso a uzeniny i vejce v nadbytečném množství. Kolik čeho jíst se dozvíte v tomto článku.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Co jíst?
K udržení zdravého prostředí ve střevech vám pomohou fermentované potraviny, jako je třeba kysané zelí, kimči, kvašená zelenina, miso a tempeh. Mezi vynikající zdroje prebiotik patří rýže, ovesné vločky, chřest, česnek, pórek, cibule nebo artyčoky a topinambury. Také celozrnné potraviny a tím nemyslíme výrobky jako corn flakes či müsli tyčinky.
Jezte stravu bohatou na vlákninu. Vybírejte si potraviny bohaté na polyfenoly, které snižují zánět a podporují růst prospěšných bakterií. Najdete je v třešních, zeleném čaji, borůvkách.
Opatrně s antibiotiky, nezapomeňte, že zabijí nejen nežádoucí bakterie v těle, ale i ty prospěšné.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Já jsem měla covid v těžké formě, a kdybych nejedla JJ tak jsem to patrně ani nepřežila, aspon jsem o tom přesvědčená. Při covidu nešlo jíst nic, pro velké množství léků na sražení dlouhodobých vysilujících 40 tek jsem pak do sebe byla nucena dostat aspon kousek suchého chleba aby mě tolik nebolel žaludek z léků, protože mi už tak stačily všechny ty hnusy okolo. Do práce jsem šla po 6,5 týdnech, ještě s kašlem, únavou, nespavostí. Docela na dlouhou dobu se mi změnily chutě, kdy mi vlastně nechutnalo vůbec nic a já byla schopná jíst jen banán nebo právě chleba. Moc jsem se chtěla vrátit k JJ, ale fakt to nešlo. Tento čas naštěstí netrval věčně, asi za další měsíc jsem už byla schopná jíst aspon polévky a ted jsem ( po 6 m) už plně na JJ, s tím, že si občas dám kousek masa, neb tělo si o něj občas samo řekne.
Pořád mě bolí klouby a bývám unavená a hlavně hrozně špatně spím, což mi vadí nejvíc.
Ale věřím, že bez JJ si myslím, že bych sem už nepsala. Už předtím jsem jedla denně kvašenou zeleninu, ale ted jsem dočista závislá a jídlo bez ní, není jídlo. Tělo si to žádá