- 1 hrnek vařených černých fazolí
- 1 svazek špenátu (4 hrstě listů)
- 1 cibule
- 1 batát
- 3 cm zázvoru (kořen)
- 1 lžička sladké papriky
- 1 lžička masala koření
- 1 lžíce rostlinné smetany (nemusí být)
- cca 300 ml vývaru/vody
- 1 lžíce sojové omáčky
- umeocet
- olej
- sůl
Jak připravit omáčku z černých fazolí, batátu a špenátu
- Dáme ohřát vývar/vodu a připravíme zeleninu. Cibuli oloupeme a nakrájíme na drobno, zázvor oloupeme a nastrouháme, batát oloupeme a nakrájíme na velké kostky, špenát omyjeme a nakrájíme na proužky.
- V hrnci rozpálíme na dně olej, přidáme cibuli a osolíme. Orestujeme do sklovata a přidáme batát, sójovou omáčku a koření.
- Zalijeme vývarem nebo vodou (raději méně a dolijeme, aby nebylo jídlo příliš řídké) a dusíme pod pokličkou cca 15 minut do změknutí batátu.
- Píchneme do něj vidličkou a když je měkký, přidáme špenát a vymačkáme šťávu z nastrouhaného zázvoru. Necháme krátce prohřát a změknout špenát. Vypneme.
- Přidáme lžíci rostlinné smetany a ponorným mixérem obsah hrnce trochu rozmixujeme, aby obsah hrnce získal podobu omáčky. Ochutnáme a podle potřeby dochutíme přidáním trošky umeocta, aby měla omáčka říz (je slaný a kyselý, takže opatrně).
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Praktické
- Mixujte jen tolik, jak velké kousky chcete získat. Já mixuji jen tolik, aby zůstaly kousky a přitom vznikla omáčka viz foto. Můžete však rozmixovat do hladka a kousky zeleniny a fazolí změnit na krémovou omáčku.
- Já dělám jemnou verzi, ale pokud máte rádi ostřejší, dejte pálivou papriku a přidejte klidně chilli nebo ostré kari.
- V originálu se používají černé mungo fazolky, ale ty mám málokdy k dispozici, takže dávám fazole černá ledvina, případně černé adzuki nebo adzuki hokkaido.
- Fazole vařím s řasou hijiky a do omáčky dám fazole i s řasou. Na podlití používám vodu z fazolí, když mi zbude, jinak dám zeleninový vývar nebo vodu.
- Omáčku můžete udělat vyloženě smetanovou, aby více připomínala indickou verzi, kde je hodně másla. Použít můžete kokosové mléko nebo rostlinnou smetanu, které dáte víc než jen tu jednu lžíci. Dejte podle chuti a hustoty, která vám vyhovuje.
- Pokrm je přirozeně bezlepkový a nesójový.
- Používání celého zázvoru není pro naše trávení ideální. Jednou za čas se nic nestane, ale neděláme to pravidelně a už vůbec ne tam, kde již jsou nějaké potíže s trávením. Pro naše zažívání je vhodnější používat k dochucování pouze šťávu ze zázvoru, kterou získáme tak, že zázvor nastrouháme a vymačkáme do jídla.
Obměna
- Rostlinnou smetanu můžete vynechat nebo místo ní dát kokosové mléko.
- Místo batátu můžete dát dýni a místo špenátu mangold, případně zeleninu obměnit podle aktuálních zásob.
- Fazole můžete nahradit jinou luštěninou – jakékoli fazole, čočku nebo cizrnu. Pokud je nemáte předem uvařené, použijte loupanou červenou čočku.
- Místo zázvorové šťávy můžete dát sušená zázvor nebo česnek.
- Místo ume octa můžete dát jablečný ocet, rýžový ocet, šťávu z citrónu apod. a slanou chuť případně přidat troškou sojové omáčky.
Děti
- Toto jídlo je vhodné pro děti od 1,5 roku, pokud už běžně jí luštěniny, ale vynecháme koření, budeme velmi decentně solit a šetřit s olejem.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Moc dobré…dala jsem mandlovou smetanu, trochu víc špenátu a podávala jsem s celozrnnými těstovinami. Nakonec mě napadlo jídlo posypat plátky mandlí.😋 Děkuji za recept!
Dneska bylo hezky, tak rychlý obídek 😁 Nic jsem nemixovala. K tomu napařené zbytky obilí ( rýže, oves, kroupy a slzovka 😀 ) Nechtělo se mi dělat knedlíky, nebo noky 😀 a šup s pejskama ven 😁