Domů > Magazín > Děti a strava

Děti dopujeme cukrem už v kočárku. A není ho málo!

Říkáte si, že co je určené pro děti, musí být zároveň i zdravé? Napadlo vás někdy podívat se na složení? Například Hami sušenky pro děti od ukončeného 6. měsíce obsahují až 24 g přidaného cukru na 100 g výrobku! Začíná snad celosvětová epidemie obezity už v plenkách?

Tady máš sušenku, hlavně už buď hodný

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Klasická situace, kterou můžeme vidět všude okolo nás… Maminka veze dítě v kočárku a potřebuje ho zabavit. Tak mu do ruky dá sušenku, křupky nebo rohlík. Nejenže jídlo není ideální způsob, jak dítě zabavit, ale také tyto pochutiny nejsou ideální pro výživu dětského tělíčka.

Podívali jste se již někdy na jejich složení? Kolik takové produkty obsahují přidaného cukru?

Celosvětová epidemie obezity tak může začínat už v plenkách

Nejenže přemíra cukru představuje riziko v podobě vzniku diabetu ve vyšším věku, ale vytváří také základ pro obezitu, zubní kazy a blokuje tvorbu růstového hormonu během spánku. Děti, které jedí sladká jídla před spaním, se pak pomaleji vyvíjejí. (1) Celosvětová epidemie obezity tak může začínat už v plenkách, dokud se rodiče nenaučí číst složení a správně vybírat dětské potraviny. Právě v tomto momentě to máme možnost ovlivnit. Ne vše, co je určeno pro děti, je pro děti opravdu vhodné. Kde je ale poptávka, je i nabídka – pokud je budeme kupovat, budou se stále nabízet. Naštěstí nabídka produktů pro děti je široká. A dají se najít i produkty, které jsou bez přidaného cukru a pro děti vhodné a zdravé.

Výrobce Sunaru a dalších dětských příkrmů o svých produktech říká: „Současně vyráběné sušenky a snacky pro děti cukr obsahují, ale tato kategorie potravin nepatří do pravidelného a běžného jídelníčku dítěte. Snažíme se učit naše konzumenty, respektive rodiče, aby dávali sladké sušenky dítěti pouze v omezeném množství (dvě až tři sušenky na den) a jako občasné zpestření jídelníčku, nikoliv jako každodenní svačinku. Nicméně i pro nejmenší konzumenty je třeba brát v úvahu, že i senzorická stránka konzumovaných potravin je důležitá.“ (1)

Do potravin pro děti se přidává cukr, protože sladká chuť jim přirozeně chutná. A rychle si na tyto sladké produkty zvykají. Pak mají ale rodiče problém je přeučit na potraviny bez cukru, zeleninu, luštěniny, obiloviny a další prvopotraviny, které jsou z hlediska živin pro dětské tělo důležité. Není důvod vytvářet dětem návyk na sladká jídla s přidaným cukrem.

Učíme je to my

Kukuřičné křupky pro děti?
Ani kukuřičné, rýžové nebo pohankové křupky pro děti nejsou výhrou. Sice neobsahují cukr, často ale obsahují sůl a jsou vysoce průmyslově zpracované, viz článek Extrudované chlebíčky, dětské křupky a cereálie: toto jste o nich nevěděli!.

Cukr se přirozeně vyskytuje v různých potravinách jako je ovoce, obiloviny (např. rýže), sladké druhy zeleniny (např. batáty, dýně, mrkev) aj. Tyto cukry jsou důležité pro dodání energie a vývoj mozku a není nutné je korigovat. Děti je vyběhají. Obzvlášť v batolecím věku, kdy se učí chodit, lézt a objevují svět okolo. Ale není třeba dětem zbytečně cpát energii a kalorie v podobě umělých sladidel a přidaných cukrů ze sušenek, bonbonů, sladkých kaší, pitíček, lízátek, sladkého pečiva atp. Proto čtěme pozorně etikety!

Sušenky, krekry, křupky, pitíčka a další dětské potraviny děti ke svému zdravému vývoji vůbec nepotřebují. Naopak – bez nich budou zdravější . 

Vše závisí na nás, rodičích, jaké návyky dětem vytvoříme a jestli dětem půjdeme příkladem. Ovlivňujeme jejich zdraví na celý život. Později, když už děti chodí do školy, mají kapesné a samy si rozhodují, co si koupí, je mnohem složitější je přeučovat. A mnohdy ani nemáme přehled o tom, co vlastně jedí a pijí. Proto pak vidíme před školou skupinky dětí se slazeným nápojem a pytlíkem chipsů v ruce místo oběda.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

5
12

5 tipů, jak u dětí vybudovat zdravé stravovací návyky

Před dnešními rodiči stojí nelehký úkol. Naučit děti vybírat si ty správné potraviny ze současné široké nabídky. Chápat, co je kvalita a co jen líbivý obal...
4
4

Toto všechno se nám snaží namluvit reklama. Věříte tomu?

Je skutečně vše, co se nám výrobci v reklamě snaží namluvit, pravda? Německá organizace Foodwatch sestavila seznam mistrů potravinářského průmyslu v klamán...
28
2

Dítě na klasické stravě sní za den více než 21 kostek cukru. To je 2x víc než se doporučuje

Chcete pro své děti to nejlepší? Ale jak se v té spoustě výrobků v obchodě vyznat? Co jim koupit? Podle čeho vybírat? Podle obalu? Takto vypadá jídelníček ...

Snídaňové cereálie pod lupou: Ještě je jíte?

Podívejte se na aktuální výsledky nejen českých, ale i zahraničních snídaňových cereálií s kakaem. Zdravý začátek dne nebo nevhodná potravina?

Nenechte se zabít cukrem. Mlsejte zdravě!

Lidský organismus má v sobě zakódovanou potřebu rovnováhy a právě cukr je nebezpečný narušitel, který má na svědomí celou řadu zdravotních problémů. Trvalý...
16
3

Rodiče pozor – počet obézních dětí roste i u nás

Každé čtvrté dítě v ČR trpí nadváhou, každé sedmé obezitou a přibývá i dětí s monstrózní obezitou. Kde to všechno začíná a co všechno může váhu dítěte ovli...