Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Dieta při alergii na mléčnou bílkovinu (ABKM)

Co je to ABKM?

Alergie na bílkovinu kravského mléka (zkráceně ABKM) je jednou z nejčastějších potravinových alergií u dětí do 3 let. Jedná se o imunologicky podmíněnou reakci na bílkovinu kravského mléka, která se projevuje do týdne od požití kravského mléka nebo produktů, které ho obsahují. V 95 % se objevuje v 1. roce života dítěte (většinou do 3. měsíce) a postihuje 1-3 % kojenců. U většiny z nich alergie odezní do 3 let.

ABKM versus intolerance na laktózu
Velmi často se zaměňuje ABKM s intolerancí na laktózu. U alergie se jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému, u intolerance jde o neschopnost těla trávit mléčný cukr (laktózu) – tj. jedinci chybí enzym laktáza. Kvůli nedostatku enzymů mléčný cukr ve střevech kvasí a to se projevuje trávicími problémy (bolesti břicha, nadýmání, průjmy).

🎁 Dárkové poukazy 🎁
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout

Jak se projevuje a rozpozná?

ABKM se projevuje:

  • u 60 % dětí trávicími potížemi – krví a hlenem ve stolici, průjmem, zvracením, kolikami,
  • u 50-60 % dětí kožními příznaky – kopřivkou, ekzémem,
  • u 30% dětí respiračními příznaky – zadní rýma, astma,
  • výjimečně neprospívaním, chudokrevností.

Diagnostikuje se eliminačním testem, kdy se ze stravy dítěte i matky (pokud kojí) vyloučí na 2-4 týdny mléko, mléčné výrobky a veškeré výrobky a potraviny, které mléko obsahují. Sleduje se zlepšení příznaků. Poté této době se opět mléko i mléčné výrobky zavedou pro porovnání symptomů.

Principy ABKM diety

Pokud se alergie potvrdí, přistupuje se ke striktní dietě. Ze stravy matky (pokud je dítě kojené) a dítěte se vyloučí kravské mléko, mléčné výrobky a veškeré produkty, které mléko obsahují. Mléčné produkty se zcela vyloučí nebo pro uspokojení chuti nahradí rostlinnými alternativami – rostlinnými mléky (např. mandlové, makové, kokosové, rýžové aj.), rostlinnými smetanami (mandlová, ovesná aj.), rostlinnými másly, rostlinnými jogurty (domácí sójové, kokosové, nebo kupované) a sýry (kupovanými, nebo doma vyrobenými). Je třeba také kontrolovat složení všech ostatních potravin a vyloučit nebo nahradit potraviny, které mléko obsahují, jako jsou běžně prodávané zmrzliny, pečivo, buchty, koláče, dezerty, sušenky, sladkosti. Tyto všechny výrobky lze vyrobit i doma bez mléka.

Jíme jinak zkušenost:
A jak to máme my v Jíme jinak? ABKM nemáme, ale i přes to doporučujeme mléko a mléčné produkty vynechat. Zbytečně zatěžují náš imunitní systém a zahleňují organismus.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

52 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, za jak dlouho se projevi bezmléčná dieta kojící matky ve stolici miminka? Konkrétně hlen ve stolici? Po kolika dnech můžu čekat nějaké zlepšení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, jak dlouho musí matka držet eliminační dietu při kojení, když alergie s věkem odeznívá? Miminko má 8 měsíců, už není jen a pouze kojené, tak od kdy bych mohla do své stravy zase postupně začít vracet mléčné výrobky?

Ukázat další komentáře