Co je žlučník a proč je důležitý?
Žlučník, malý orgán umístěný pod játry, hraje klíčovou roli v našem trávicím systému. Jeho hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči, která je nezbytná pro trávení tuků. Problémy se žlučníkem, jako jsou žlučníkové kameny nebo záněty, způsobují bolesti a další zažívací potíže.
Hlavním faktorem při potížích se žlučníkem je strava – viníkem bývá přílišná konzumace špatně stravitelných potravin (zvlášť tučná jídla, velmi kořeněná, hodně bílé mouky, cukru a přemíra živočišných tuků) a jejich kombinací (i s alkoholem), nevhodné úpravy (časté smažení) a příjem velkého objemu jídla, případně velká nepravidelnost ve stravě.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Další, co dráždí žlučník a přispívá k jeho nepohodě je narušená psychika, a to hlavně z důvodu chronického stresu a nadměrných či nahromaděných emocí (primárně vzteku, zloby, netrpělivosti). Je proto třeba naučit se, jak zvládat stres.
Dieta na žlučník
Dieta hraje zásadní roli při prevenci i léčbě žlučníkových potíží. Žlučníku prospívá, pokud je strava dobře stravitelná a neobsahuje příliš tuku. Vyplatí se tedy redukovat v jídelníčku množství živočišných tuků (hlavně červené maso, žloutky, majonéza a mléčné výrobky) a omezit některé typy přípravy jídla, např. smažení. Dále je potřeba snížit až vynechat konzumaci jednoduchého cukru, ostrých koření, ořechů a zmrzliny.
Naopak zařazujte dostatek zeleniny (převážně tepelně upravené, nezapomínejte přitom na listovou, zelené natě, kvašenou zeleninu, pro žlučník a játra je velmi příznivá konzumace daikonu či černé ředkve), celozrnných obilnin. S luštěninami postupujte opatrně a dle své snášenlivosti (Jak na to, aby vás nenadýmaly?). Tuky používejte primárně kvalitní rostlinné, ale i v podobě semínek.
Veškeré nové potraviny do jídelníčku začleňujte pozvolna a podle reakcí organismu. Do stravovacího režimu je důležité vnést pravidelnost, nepřejídat se a dávat si pauzy mezi jednotlivými jídly. Jezte menší porce několikrát denně, abyste zabránili přetěžování trávicího systému. Dostatečný příjem tekutin je také nezbytný pro správné trávení a prevenci tvorby žlučníkových kamenů.
Nejlepší recepty pro žlučník
Ptáte se, co vlastně vařit? V našem receptáři najdete bohatou inspiraci na chutná a zdraví prospěšná jídla. Při výběru jednotlivých surovin v daném receptu se řiďte vaší individualitou (schopnost trávit určité potraviny, aktuální zdravotní stav) a také vám může pomoci plakátek, který vám napoví, co za konkrétní suroviny a úpravy jídel je vhodné používat v daném období. Optimální je se nechat při léčbě vést zkušeným celostním odborníkem, my spolupracujeme s MUDr. Strnadelovou či Ing. Dagmar Lužnou.
Zde je několik receptů, které můžete vyzkoušet mezi prvními.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ráda bych shodila 5 až 7kg