Žaludeční dieta aneb Čemu se vyhnout obloukem
Mnoho potravin způsobuje nebo zhoršuje problémy se žaludkem, jako je pálení žáhy, nadýmání, nebo žaludeční vředy. Například kořeněná jídla, kofein, alkohol, a průmyslově zpracované potraviny působí dráždivě. Naopak potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a jiné cenné živiny podporují zdravé trávení.
Nejlépe proto ze stravy vyřaďte:
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- potraviny zatěžující organismus (plné potravinářské chemie jako jsou barviva, konzervanty apod.),
- průmyslově zpracované potraviny,
- potraviny, které zahleňují (např. potraviny s přidaným cukrem),
- maso,
- mléko a mléčné výrobky,
- vejce,
- bílou mouku,
- obecně vše, co se těžko tráví (např. fast food).
Co a jak jíst
Zvlášť po ránu je potřeba do trávicí soustavy poslat vhodnou teplou (ne horkou) potravu, nejlépe obilnou kaši se zeleninou či čerstvou polévku, abychom pomyslně zatopili v kamnech či kotli a veškeré další trávení probíhalo efektivněji.
Obilné kaše z celých obilovin jsou ideální lehce stravitelné a výživné jídlo, když máme trávící potíže, ale i pokud nás trápí viróza, jsme po operaci nebo máme problémy s ezuby. Vhodné jsou obiloviny, zejména rýže (podává se spolu s mrkví jako první jídlo po zvracení) nebo jáhly (skvělé při problémech se žaludkem, slezinou, slinivkou nebo střevy, vařené v kombinaci s dýní), případně jejich kombinace.
Výtečnou volbou jsou také snídaňové polévky, které vás krásně prohřejí, nastartují trávení a tělo nezatíží. Vyzkoušejte silný vývar nebo miso polévku na sto způsobů.
Obecně jsou vhodné harmonizující potraviny a způsoby úpravy jídla, které prospívají prvku země a samotné slezině. Z potravin to je kulatá zelenina (dýně, kapusta, zelí, cibule), kořenová zelenina, dále např. jáhly, rýže, léčivá slzovka, cizrna. Vhodné je zařazení sladké chuti v podobě vařeného obilí, tepelně upravené zeleniny a ovoce nejlépe v dušené či napařené podobě – hrušky, švestky, jablka, případně sušené. Jídlo vaříme ve vodě, napařujeme (skvělý je způsob Nishime), používáme i restování (na vodě či trošce oleje).
Nebojte se také vyzkoušet některé bylinky na žaludek.
Tipy na dietní a lehká jídla na žaludek
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář