Domů > Magazín > Žijeme jinak

Domácí adventní kalendáře za babku: pro celou rodinu!

Kupované adventní kalendáře s běžnými sladkostmi nejsou zdravé a navíc jsou nudné. Zkuste to letos jinak. Přinášíme vám spoustu nápadů a také postup toho našeho letošního „recyklovatelného“ kalendáře.

Adventní kalendář jinak

  • Šitý: udělat můžete šitý kalendář z nepoužívaných látek, starých věcí nebo klidně ze speciálně koupené vánoční látky. Ušijte kapsář s dvaceti čtyřmi kapsami ať již ve tvaru obdélníku, čtverce, stromku nebo hvězdy. Ušijte jednotlivé pytlíčky, které pak zavěsíte dle fantazie například na větev, stromek, okno, popřípadě dveře.
  • Ze starých džín: zrecyklujte je! Došijte na ně zbývajících dvacet různých kapsiček a pověste třeba na dveře. Každému z rodiny tak můžete udělat vlastní kalhoty a budou-li ještě nositelné, zabaví děti při hraní doma a v teplých dnech i venku.
  • Ze dřeva: umíte doma pracovat se dřevem? Zkuste udělat dřevěný domeček nebo stromeček s dvaceti čtyřmi šuplíky.
  • Pečený: upečte si kalendář – perníčky, makronky aj. a navlékněte je na stuhu.
  • Z roliček od toaletního papíru: z kartonu vytvořte tvar, například strom (nebo domeček viz obrázek vlevo) a z papíru kolečka. Roličky ozdobte dle vaší fantazie, přilepte ke kartonu, naplňte a zalepte je kolečky a na ně napište číslo dne.
  • Papírové krabičky: sežeňte, nebo vyrobte papírové krabičky, ozdobte je a poslepujte do vámi zvoleného tvaru.
  • Papírové svačinové pytlíky: kupte si papírové svačinové pytlíky, ozdobte čísly a přidělejte naplněné dle fantazie.
  • Kelímky: Totéž můžete vytvořit z kelímku, ale vybírejte ty kompostovatelné.

Zapojte děti!
Fantazii se meze nekladou a pokud je to možné, můžete do tvorby zapojit i své děti, které to bude určitě bavit. Samozřejmě naplnit je musíte již sami, aby nějaké překvapení měly.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Co dát do adventního kalendáře pro děti

Tady hodně záleží na věku dětí, na vašich zásadách a možnostech.

  • Jedlé dárky: sušené ovoce, oříšky, semínka, zdravé bonbóny, RAW kuličky, domácí čokolády a pralinky, perníčky, sušenky, krekry, müsli tyčinky, flajpack, RAW tyčinky, burizonka aj.
  • Drobnosti: části stavebnice, dílky puzzle, sponky, šité odličovací tampony, gumičky, ponožky, drobné hračky.
  • Aktivity: vymyslete na každý den společnou aktivitu a ingredience k ní potřebné dejte do kalendáře. Například dnes si uvaříme společně čaj/ pro dospělé svařené víno, upečeme cukroví, půjdeme nakrmit zvířátka, půjdeme na procházku, vytvoříme ozdoby na stromeček. Možností je mnoho.

Tipy na adventní kalendáře pro celou rodinu

  • Dejte si s mužem zážitky, třeba dáme si spolu kafe, čaj, grog, večeři, masáž…
  • Nebo udělejte obrácený kalendář. Každý den vyrobte společně třeba figurku do betlému nebo každý den udělejte nějaký vánoční úkol.
  • Můžete zkusit i charitativní adventní kalendář. Každý den dejte do krabice věc, kterou už nepotřebujete a pak všechny věci společně odvezte na charitu.
  • Pokud máte doma malé pátrače, tak jim vyrobte mapu pokladů, ať si pátrají. Můžete to pojmout tak, že každý den jim napíšete místo doma a čas v kolik se objeví balíček s dílem pokladu jehož vyvrcholení může být pod stromečkem. Nebo každý den dostanou část mapy, na štědrý den půjdete podle mapy na procházku a tam bude poklad. Záleží opět na vaší fantazii.

Náš letošní kalendář

Našim přáním bylo vytvořit kalendář, kdy bude možné jako celek či jeho části využít dále. Vytvořili jsme rám z bambusu protkaný provázkem, který později využijeme jako designový prvek pro zavěšení rodinných fotek či nástěnku na poznámky a úkoly.

Seznam potřebných věcí:

  • bambusové tyčky
  • přírodní provázek
  • ruličky od toaletního papíru / kuchyňských utěrek
  • papírové pytlíky
  • kolíčky
  • háčky na ozdoby
  • dekorační drobnosti na ozdobení rámu

+ z nářadí a pomůcek:

  • tavící pistole
  • hřebíčky
  • kladívko
  • pilník
  • nůžky

Postup:

  1. Bambusové tyčky, které se prodávají běžně jako podpěra pro domácí květiny, začistěte a zkraťte na potřebnou délku.
  2. Aby u sebe lépe držely a lépe lícovali při lepení tavicí pistolí i uchycení provázku, vypilujte do nich s pravidelným rozestupem žlábky.
  3. Po slepení rámu již jen rohy zafixujte hřebíčky (pozor bambus se rád štípe) či obvažte pevně provázkem.
  4. Utvořte výplet a můžete se pustit do tvorby jednotlivých „okének/kapes“.
  5. Využijte fantazie a pro každý den vytvořte kapsu z jiného materiálu – papírový pytlík, toaletní ruličku, celofánový pytlík s háčky, aj.
  6. Jednotlivé dny označte číslovkou a pro děti přidejte obrázek zvířátka či oblíbených věcí, pro dospělé stačí popisek táta a máma (T+M).

Jak řešíte adventní kalendář ve vaší rodině?

Co dětem dáváte? A z čeho kalendář vyrábíte? Co se dětem nejvíce líbí? Podělte se s námi o vaše tipy, rady a zkušenosti.

Zdroj obrázků: pillarboxblue.compozachodzie.pl

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsme Přéma a Evča, manželé, kteří milují dobré jídlo, zdravou domácnost a rodinnou pohodu.

19 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Niklenka
27. 11. 2019

Mame opakovane pouzitelny doma sity kalendar z rezneho platna. Kapsicky syn ozdobil bramborovymi tiskatky. Od te doby nechce o jinem ani slyset. Kazdy rok je v nem prekvapeni jineho druhu. Jednou v nem nasel kazdy den figurku do pernikoveho betlemu. Vloni pak kazdy den nekolik lego kosticek s postupnym navodem ke skladani. Vysledek teto skladacky na pokracovani inspirovany filmem Star Wars vymyslel manzel a rozmaloval jej do 24 fazi, kazdy den cast. Tez jsme tam meli pribeh s tematikou adventu a Vanoc s ukoly a doma vyrabenymi coko-pralinkami.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

4

6 tipů na Velikonoční kraslice (bez vejce!)

Na kreslení kraslic není třeba slepičí vejce. Zkuste některou z těch 6 vegan friendly alternativ. A zapojte i děti!
19
6

Nevyhazujte vánoční balící papíry – tvořte z nich

Pokud máte v rodině děti nebo jste sami kreativní, máte v papírech úžasný materiál na tvoření. A navíc to bude chytrý způsob recyklace. Z použitých dárkový...

Vegan kraslice na Velikonoce

Mám pro vás pár tipů, jak si s dětmi udělat kraslice, i když vejce nekupujete a nemáte poblíž dodavatele vyfouklých vajíček. Navíc je to docela ekonomická ...
6
8

Retro: Vánoce tehdy a teď

Vánoce mám rád. Měl jsem je rád už jako dítě a mám je rád i dnes. Stejně jako pohádky, které dnes už nejsou tak vzácné. V dnešním díle retro seriálu si dov...

Velikonoční dekorace neboli Kinder vajíčko jinak

Velikonoční tvoření děti moc baví. Tyhle krásné barevné koule jsou jednak velmi dekorativní, jednak se dají použít jako vajíčko s překvapením. Stačí, když ...

Velikonoční zápich – vajíčko z bavlnek

Další tip, jak si s dětmi užít velikonoční tvoření. Duhové vajíčko z bavlnek je krásný zápich do velikonočních květináčů a truhlíků. Mají překvapivou život...