Domů > Magazín > Zdraví

Druhy deprese a vše o nich

Deprese není pouze přechodný smutek, nýbrž závažná porucha psychiky, která vyžaduje odbornou pomoc. Může se vyvinout v různých obdobích života a projevy se mohou u každého člověka lišit. Ne vždy je pro okolí člověka zřejmé, že jí prochází.

Deprese není vždy stejná

Za vznikem deprese stojí řada různých faktorů, jak vnitřních, tak i vnějších. Svůj podíl mohou mít genetické vlohy, osobnostní rysy, změny v hladinách hormonů a látek, které přenášejí nervový vzruch (neurotransmitery), dále traumatické události v životě člověka, některá onemocnění, užívání léků, životní styl včetně způsobu stravy, případné konzumace alkoholu a omamných látek, míry stresu a pohybové aktivity.

Projevem bývá obecná nechuť. Nechuť něco dělat, včetně činností, které člověka dřív těšily, ráno vstát, připravit si jídlo, natož jít do práce či se postarat o domácnost. Člověk pociťuje prázdnotu, přemýšlí nad smyslem svého konání a života, mnohdy trpí pocity viny a beznaděje. Zanedbává se a vyhýbá se kontaktu s ostatními lidmi. Připadá si na své pocity sám, z toho plyne pocit osamělosti. Stává se, že své pocity tají, navenek se snaží o úsměv, ale uvnitř je smutek a prázdno. Tím je pro okolí těžší to pochopit.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Depresi rozlišujeme podle její závažnosti a projevů na lehkou, středně těžkou, těžkou a těžkou s psychotickými projevy, jako jsou bludy a halucinace.

Druhy deprese

  • Klinická – Psychická porucha, při které člověk pociťuje dlouhodobý pocit smutku, prázdnoty, osamění, beznaděje, ztrátu zájmu o sebe, jakékoliv aktivity a okolí. Mění se jeho vztah k jídlu – buď ztrácí chuť k jídlu, nebo se přejídá. Často začíná zvýšenou únavou, poruchami spánku, mohou být přítomné bolesti zad, hlavy či břicha. Pocity smutku a nechuti něco dělat jsou stálé a trvají nejméně dva týdny.
  • Vysoce funkční – Navenek je člověk plný síly, energie a optimismu, je výkonný, působí sebejistě, podává skvělý výkon v práci a pečuje příkladně o svou rodinu, ale vnitřně se cítí velmi špatně, osaměle, beze smyslu, často sám sobě nerozumí. Drancuje svoje zbylé vnitřní síly, aby působil jinak navenek, než se cítí ve skutečnosti.
  • Reaktivní – Vzniká při prudké reakci na nepříznivou situaci, nehodu, šok, či ztrátu (člověka, zaměstnání, bydlení). Tato forma deprese může trvat týdny, měsíce, ale i roky a někdy je potřeba psychoterapeutická pomoc, aby se člověk s událostí vyrovnal.
  • Dystymie – Lehká až středně těžká forma deprese s chronicky smutnou náladou, povšechně sníženým zájmem a nedostatkem energie. Symptomy nejsou tak intenzivní, jako u klinické deprese, ale i tak značně ovlivňují kvalitu života. Trvají nejméně dva roky.
  • Sezónní depresivní porucha – Objevuje se v chladných měsících na podzim a v zimě, kdy je méně slunečního svitu. Je to také doba, kdy se projevuje oslabení oblasti plic, tlustého střeva, sleziny, ledvin a močového měchýře.
  • Organická – Součástí či následek některých onemocnění či traumat, jako je cévní mozková příhoda a jiná kardiovaskulární onemocnění, Parkinsonova choroba, poruchy příjmu potravy, Chronický únavový syndrom, lymeská borelióza, autoimunitní onemocnění.
  • Larvovaná – Jde o typ maskované či skryté deprese, kdy v popředí bývají hlavně fyzické příznaky, jako je bolest hlavy, žaludku, únava, motání hlavy, nadměrné pocení, různé trávicí potíže.
  • Hormonálně ovlivněná – Je dána výkyvy hladin hormonů v typických obdobích, ale i následkem některých poruch. Obvykle se může objevovat po porodu, při kojení, v rámci menopauzy, v pubertě, během premenstruační fáze, u mužů při poklesu testosteronu (andropauza), při poruše štítné žlázy, diabetu, a samozřejmě chronického působení stresových hormonů.
  • Bipolární afektivní porucha – Charakteristická velkými výkyvy nálady od depresivních pocitů k pocitům manickým. Při manické fázi člověk pociťuje euforii, abnormálně dobrou náladu, má nadbytek energie a tendenci riskovat, hodně mluví a plánuje. V depresivní fázi je plný smutku, ztráty zájmu a chuti, pocitů bezcennosti, pociťuje únavu. U některých lidí se obě fáze prolínají, či se rychle střídají.

V některých případech se vyskytují depresivní symptomy jako následek metabolických poruch (hypoglykémie), deficitu některých živin, vitaminů a minerálů (VIT B, D, Zinek), u chronických bolestí, následek nadměrné konzumace alkoholu a vlivem některých léků (kortikosteroidy, antikoncepce).

Jaké způsoby pomáhají mírnit projevy deprese jsme rozebrali v článku Deprese: Cesty k uzdravení.

Zkušenosti našich čtenářů

Někteří z našich čtenářů se sami potýkali s depresemi. Přinášíme jejich osobní zkušenosti o tom, jaké kroky podnikli, aby našli cestu k uzdravení a obnovení psychické rovnováhy. Pojďte se inspirovat jejich cestou, jak těžká období překonali a co jim konkrétně pomohlo.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Chronická únava: její příznaky, příčiny a léčba

Týká se vás dlouhodobá únava, pocit vyčerpání již od rána? Co dělat, aby se hladina energie opět začala navyšovat a vy se mohli životu věnovat opět s větší...

Bolest kloubů a únava: kde se berou?

Hned po probuzení se cítíte unavení, vyčerpaní, vaše klouby vás nemile přivítají bolestí a ztuhlostí. Co se tělo snaží sdělit, pokud člověk trpí na podobné...

Neustálá a nevysvětlitelná únava: Proč vás trápí a jak se s ní rozloučit nadobro?

Co se skrývá za únavou, proti které nepomáhá odpočinek a mnohdy ani spánek? Co dělat a kde začít, abyste se těchto pocitů zbavili? Pokud vás dlouhodobě pro...
klub
28
24

Deprese: co jsou zač a jak je alternativně řešit

Příliš mnoho lidí dnes bere antidepresiva. Proč se cítíme mizerně? Jaké orgány jsou odpovědné za vznik deprese? Je normální cítit smutek a strach? Jaká str...
40
23

Unavená? Posilte v zimě ledviny!

Biologická zima je tu. Je proto chytré upravit jídelníček, pitný režim, používání soli a tuků, změnit způsob vaření a životní styl, abychom si zimu a blíží...
klub
50
6

Jste element KOV? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element kov? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému ...