Co je to duodenogastrický reflux
Duodenogastrický reflux je patologický stav, při kterém se vrací obsah duodena (první část tenkého střeva) do žaludku. Za normálních okolností tomuto zpětnému toku brání tzv. pylorický svěrač, který žaludek od dvanáctníku odděluje. Pokud dojde k jeho narušení, enzymy spolu se žlučí se obrací směrem do žaludku, což vede k dráždění žaludeční sliznice a nepříjemným projevům, jako je nevolnost až pocit na zvracení, bolest břicha, tlak v žaludku (zvlášť po jídle), nechuť k jídlu, pálení žáhy, nebo až tendenci k zánětu žaludku (gastritidě). Chronické potíže mohou podpořit vznik žaludečního vředu.
Proč vzniká?
Důvodů oslabení pylorického svěrače může být více. Riziko narušení jeho funkce se zvyšuje, pokud má člověk zpomalené trávení, často se přejídá, jí těžko stravitelná jídla, málo se hýbe, je ve stresu, vliv má konzumace alkoholu a také užívání některých léků (nesteroidní antirevmatika, opioidy, anticholinergika). Plynulost trávení také negativně ovlivňuje přítomnost chronického zánětu žaludku, syndromu dráždivého tračníku či chirurgické zákroky v oblasti břišní stěny. Tlak na svěrač mohou způsobovat změny v těhotenství, nebo také obezita.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Jak přírodně léčit reflux?
Postup léčby závisí na vyvolávající příčině. Je potřeba upravit životní styl, způsob a rytmus stravování, většinou zklidnit psychiku, terapii je vhodné podpořit přírodními prostředky. Pokud se příznaky zhoršují, je na místě konzultace s lékařem a ideálně zároveň s odborníkem na celostní medicínu.
- Úprava životního stylu – Reflux často souvisí s nadměrným stresem a tím, že člověk jí převážně ve spěchu, nebo má tendenci se přejídat. Na místě je potom postupná redukce nezdravého stresu a zaměření se na jídelní režim. Udělat si ve stravování větší pořádek a pravidelnost, učit se jíst v klidu, každé sousto dobře rozkousat a nedávat si velké porce. Nejíst později večer, omezit až se vyhnout konzumaci alkoholu, ideálně i kávě. Měnit složení talíře, aby se začalo uzdravovat a zefektivňovat trávení, které bývá u refluxu zpomalené. Místo tučných či sladkých jídel si dávat na talíř převážně tepelně upravené celozrnné obilniny, zeleninu a luštěniny (Pyramida zdravé výživy). Zredukovat v jídelníčku maso a masné výrobky, cukr, čokoládu, mléčné výrobky, bílou mouku, odstranit z něj polotovary. Nedílnou součástí je i pohyb, který pomáhá podpořit zdravé trávení.
- Přírodní prostředky – V léčbě refluxu se hodí použití některých bylinek (Bylinky proti refluxu). Vhodný je heřmánek, který zklidňuje žaludeční sliznici; účinek na zmírnění stresu mají tzv. adaptogeny, jako je např. tulsí (bazalka posvátná). Konzultujte s odborníkem vzhledem k možné interakci s branými léky.
Další důležité kroky v léčbě refluxní choroby čtěte v článku Reflux – proč vzniká a jak ho vyléčit.
Příběhy našich čtenářů
Jak naši čtenáři řešili potíže s refluxem? Inspirujte se jejich cestou. Pokud s námi teprve začínáte, jděte na změnu pozvolna, ale jistě. Pomocným vám v začátku bude náš online kurz Jak začít, který je pro vás zdarma.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář