Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Dušičky, Samhain, Haloween. Temné období nebo skvělá příležitost?

Nastává zvláštní období, temná polovina roku. Pro naše předky byly první tři týdny v listopadu magické. Rituálně se zbavovali všeho, co jim v životě už nesloužilo. Byl to čas zúčtování, konec zemědělského roku, oslava úrody. My dnes slavíme Dušičky, nově i Haloween, ale původní význam svátků už neznáme a toto období neumíme jak se patří využít.

Přechod mezi minulostí a budoucností

Jako většina dnešních svátků, i Dušičky byly původně keltským svátkem.Ještě než na naše území přišli Slované, už se tu slavil Samhain. První tři týdny v listopadu připadaly na tento svátek, který začínal v noci z 31. října na 1. listopadu. Svátek připadá na konec sklizně a pro naše předchůdce znamenal uzavření hospodářského roku. Samhainem začala temná polovina roku. Samhain tedy byla oslava pohanského Nového roku.

Keltský rok

Naši předci toto období vnímali jako přechod mezi minulostí a budoucností. Druhým takto významným svátkem je Beltain, který se slaví 30. dubna a který dnes známe jako Čarodějnice, resp. jako pálení čarodějnic. V obou případech jde o svátky spojené s ohněm a s očistnými rituály. 

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Nejdřív maso, potom půst

Pro naše předky byly tyto svátky velmi důležité, toto období bylo magické. Protože byli mnohem více v kontaktu s přírodou, více vnímali, jak se v tomto období svět živých a svět mrtvých propojuje. Věřili, že poslední říjnovou noc jsou duše zemřelých všude přítomné, stejně jako čarodějnice, a že přestávají platit zákony prostoru a času. Noc duchů začínala při západu slunce 31.10.
V té době se ke svým zemřelým obraceli pro radu, rituálně se zbavovali všeho, co jim přestávalo sloužit. Cíleně odpouštěli, ukončovali spory, probíhalo jakési zúčtování. Zapalovali se ohně, děkovalo se přírodě za uplynulý rok, oslavovala se úroda. Keltů věděli, že je nutné naslouchat přírodě, chránit ji 
a užívat jejích darů, za které je potřeba poděkovat.
Během svátku se jedlo hodně masa, protože na zimu bylo potřeba se vykrmit. V zimě bylo třeba o zvěř pečovat, aby na jaře měla mladé, ne ji sníst. Takže následoval přirozený půst. Bylo třeba šetřit se zásobami a období dlouhého chladu a temna přežít s tím, co se sklidilo.

Vydlabané dýně nejsou žádná novinka

Keltové věřili, že duch člověka má sídlo v hlavě. Jako symbol tedy vydlabávali kulaté zeleniny (tykve, vodnice) a vkládali do nich svíčku jako symbol ducha.
V Irsku se váže k vydlabaným dýním legenda o opilci Jackovi, pro kterého si třikrát přišel čert a on ho pokaždé přelstil. Po smrti pak Jacka nechtěli v nebi a do pekla nemohl. Sám Satan mu prý daroval žhavý uhlík, který Jack dal do vydlabané dýně a svítil si na cestu ve věčné temnotě. Lidé pak nechávali Jackovi v tuto noc vydlabané dýně se svíčkou na okně, aby si Jack světlo vzal a ochránil je před zlými silami.
S anglosaskou kulturou se svátek dostal až do Ameriky a stal se velmi komerčním. S původními oslavami přírody a spirituálního uvědomění má dnes jen pramálo společného.

Čas skoncovat s tím, co nás tíží

U nás do dnešní doby přežil zvyk zapalovat za každého zemřelého v rodině svíčku. Mnoho rodin jezdí na hroby pokládat květiny a věnce, zapálit světýlko. Ale můžeme toto tajemné období využít jako naši předkové – zúčtovat a zbavit se starých nefunkčních konceptů. Vymanit se z vlivů, které nám neslouží, zbavit se toho, co nám v životě neprospívá. Co třeba skoncovat s kávou nebo cukrem? S nějakou nezdravou závislostí? V tomto období by nám takové rozhodnutí mohlo jít snáz. Ne náhodu v těchto dnech probíhá náš podzimní program, kde k podobným úvahám vybízíme. A nejde zdaleka jen o jídlo. Však ti, kdo se k  nám přidali, už vědí a někteří už na tom intenzivně pracují ;-)

Očistné rituály pomáhají i v moderní době

Náš život je plný napětí, stresu a spěchu, přestože žijeme v době nebývalé hojnosti, netrpíme hlady ani zimou. I my potřebujeme občas provětrat hlavu a udělat si v ní pořádek. Pokud to s vámi rezonuje, využijte toto magické období pro svoji očistu. Možností je mnoho. Vykuřte dům pomocí bylinek, zapalte svíčky nebo vonné tyčinky. Všechno, čeho se chcete zbavit, nějakým způsobem zhmotněte – nakreslete, napište na papír, vyrobte figurku nebo přímo čarodějnici symbolizující vaše starosti, případně je napište na papír a připevněte na tento symbol. Až dostanete z hlavy všechna trápení, strachy, zkrátka vše, čeho se chcete zbavit a dokážete to pojmenovat, tak to rituálně vhoďte do ohně a spalte. Pro navázání kontaktu se svými předky si zameditujte, zapalte byliny či jiné vykuřovadlo, pokládejte otázky a naslouchejte znamením.
Nezapomeňte poděkovat za vše dobré, čeho se vám dostalo. Za hojnost v uplynulém roce, za úrodu, ať už má ve vašem životě jakoukoli podobu. Prociťte vděčnost za to, že jste zdraví a máte se dobře.

Světýlka v temnotě

Na cestu krátkými dny a dlouhými nocemi vám budeme svítit i my na Jíme Jinak – novými recepty a články. Jako majáček naděje svítí ostatním na cestu k lepšímu zdraví a větší životní pohodě i vaše příběhy plné naděje a krásné komentáře o tom, že to i v téhle době jde jinak, lépe a v klidu. Za každý jeden vám děkujeme.

Přeji vám, abyste nadcházející období temna prožívali v klidu, v lásce, odpuštění, v souladu s přírodou, ve spojení se sebou a svými předky, nikoli ve spěchu, stresu a depresích, jak je dnes běžně zvykem.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

126 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Moc děkuji za krásný článek ♥️

Díky díky díky ❤️❤️ nejen za krásný článek, ale i za všechny informace a recepty😊

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

18
15

Tři králové a purpurové vykuřování

Víte, co je Svatvečer svíček nebo svatoblažejské požehnání? Proč se zapichoval do trámu nůž, na který byl přivázán chléb a vánočka? Tušíte, kdo a proč vyku...
38
22

Svatojánská noc – bylinky, ohně a oslava života

Svatojánská noc z 23. na 24. června je magická. Chodí se na bylinky, které během svatojánské noci nabývají kouzelných sil, pálí se ohně, noc je zasvěcená l...

Kolo roku aneb za vším hledej jídlo

Víte, proč nezačínat dietu v lednu? K čemu nám jsou rituály a oslavy? A jak je to s tím jarem? Vysvětlíme si to na Kole roku, se kterým všichni nějak pracu...
10
9

Jak v pohodě zvládnout nástup do školky

“Pomóc! Možná se té školky bojím víc než malá…,” zní teď v hlavě nejedné mamince. “Mami, já tam nechci!” vzdorují už teď některé dě...
8
4

Ekologické zubní kartáčky – je libo bambus nebo cukrová třtina?

Zubní kartáčky nemusí být jen plastové. Na výběr máme bambusové, recyklované, z cukrové třtiny. Mají jedno společné – šetří přírodu, jak jen to jde. ...
30

4 vánoční pasti, které kazí štíhlou linii. Jak na ně?

Celý rok se snažíte jíst zdravě a držíte si štíhlou linii, ale během svátků každý rok přiberete? Víme, proč to je! Čekají na nás 4  nenápadné pasti. Porad...