Zdravá plíseň
Koji (Aspergillus oryzae) je z mnoha pohledů unikátní ušlechtilá plíseň. Po stovky let se používá zejména pro fermentaci misa, sójových omáček, shiokoji, saké a dalších úžasných produktů. Koji chce, jako každý organismus, žít a rozmnožovat se. Dělá to (zjednodušeně) tak, že ve svém prostředí vytváří množství enzymů a dalších sloučenin, které jí umožní dostupný energetický zdroj rozložit a využít pro vlastní růst. A protože není jisté, jestli poroste na rýži, luštěnině nebo jinde, má v zásobě širokou paletu takových látek. Koji je navíc specifická tím, že neprodukuje mykotoxiny a je tak naprosto bezpečná i pro využití člověkem, což se o většině plísní říct nedá.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Zeptali jsme se Milana Laštovičky z Kojibakers, jak s plísní zacházejí oni a kde všude můžeme její výhody využít v chutné podobě.
„My jsme se do ní před pár lety zamilovali a učíme se s ní vycházet. Její růst zastavujeme přesně v době, kdy všechny ty skvělé látky vyprodukuje, a o něco dříve, než je stačí použít. Tak trochu sobecky si je necháváme a používáme pro fermentaci. S Koji tedy už roky pracujeme, experimentujeme, ale také ji studujeme. Dnes už i ve spolupráci s laboratořemi a výzkumnými ústavy. V rámci seznamování s fascinujícími studiemi, co vše koji produkuje za látky, jak prospěšné umí být našemu tělu a jak velkou roli hrají v moderním přístupu k našemu zdraví, nám v hlavách utkvěly dvě myšlenky:
Tohle všechno my přece umíme vypěstovat!
Jak tyto poklady z Koji využít i mimo klasické fermentované výrobky?
A výsledkem tohoto procesu jsou enzymatické potraviny. Široký koncept založený na myšlence vyrábět z komekoji koncentrovaný extrakt těch nejhodnotnějších složek a ten potom přidávat do potravin, které k výrobě ani k přípravě nepotřebují teplotu vyšší než 60°C. Do potravin, které jsme zvyklí snídat či svačit a můžeme tak lehce a nenásilně posílit své tělo a zejména pak svůj střevní mikrobiom,“ vysvětluje Milan Laštovička.
A co že tedy ten “zázračný” koji extrakt obsahuje?
„Je toho vážně mnoho a máme štěstí, že jsme součástí projektů, které využití koji mapují na vědecké úrovni. Pro jednoduchost to ale rozdělíme do těchto skupin:
Enzymy
- trávící enzymy (proteázy, lipázy, amylázy) napomáhají trávení potravin, zvyšuje dostupnost živin, zajišťují tak jejich lepší stravitelnost a šetří energii těla
- catalasa hraje klíčovou roli při detoxikaci a ochraně buněk před oxidačním stresem a poškozením DNA (rozkládá peroxidové radikály)
- cellulasa zlepšuje trávení vlákniny, která má vliv na zvýšení dostupnosti některých živin jako je např. beta-karoten (provitamín A)
- beta-glucanasa napomáhá trávení betaglukanu, zvyšuje jeho dostupnost a vstřebatelnost, což může zlepšit trávení potravin, které ho obsahují
- xylanasa je enzym katalyzující rozklad xylanu, což je složitý polysacharid nacházející se v rostlinných vláknech (např. v celozrnných obilovinách), čímž se (spolu se zvýšenou dostupností vlákniny) zlepšuje vstřebatelnost vitamínu K a některých vitamínů skupiny B
- inulinasa a její vliv na rozklad rozklad inulinu vede k produkci prebiotických metabolitů jako jsou krátkořetězcové mastné kyseliny (SCFA), které mají prospěšné účinky na zdraví střev a působí protizánětlivě
Prebiotika
- prebiotika (zejména oligosacharidy) jsou tou správnou potravou pro mikrobiální kultury, podporují růst a činnost prospěšných bakterií ve střevním traktu, nejsou trávena v tenkém střevě, ale slouží jako potrava pro zdravé bakterie v tlustém střevě, pomáhají udržovat zdravý střevní mikrobiom a mají pozitivní vliv na trávení a imunitní systém
Postbiotika
- postbiotikum je přípravek z neživých mikroorganismů a/nebo jejich složek, který přináší zdravotní prospěch
- podobně jako probiotika mohou postbiotika působit i na jiná místa v těle než na střeva, například na vaginální trakt nebo kůži
- ačkoli je výzkum postbiotik stále poměrně nový a omezený, inaktivované složky živých mikrobů mohou být ve skutečnosti částečně zodpovědné za některé zdravotní účinky, které připisujeme probiotikům, jako je rozvoj a regulace imunitního systému a jejich podpora zdravé mikrobioty
Vláknina
- separovaná vláknina z rýže jako vedlejší efekt procesu extrakce z komekoji
Další cenné látky
- polyaminy (agmatin, putrescin, spermidin regulující zkracování telomer a mající přímý vliv na stárnutí organismu)
- betaglukany
- kyselina kojová
- biotin
- koji glycosylceramid
- kyselina ferulová
No uznejte, neměly by naše potraviny, které každý den jíme, obsahovat i tyhle poklady? My jsme přesvědčeni, že ano.
A proto v naší nabídce již najdete enzymatické cereální kaše v praktických sáčcích o jedné porci pro rychlou a zdravou snídani a enzymatické ovocné tyčinky, třeba na svačinu nebo jako rychlé doplnění energie na cestách.“, doplňuje Milan Laštovička a představuje sortiment enzymatických potravin:
Enzymatické kaše
První vlaštovkou jsou enzymatické kaše, které vám tímto hrdě nabízíme!
Praktické jedno-porcové balení stačí zalít teplou vodou nebo mlékem a snídani či svačinu máte připravenu stejně rychle jako miso polévku :-)
Máme pro vás hned šest druhů, aby snídaně nebyly jednotvárné.
- jáhlovou s kustovnicí a datlemi
- kukuřičnou s vanilkou a mákem
- pohankovou s chia semínky, kustovnicí a jablkem
- pohankovou s jablkem a skořicí
- rýžovou s červenou řepou a jablkem
- rýžovou s vlašskými ořechy a karobem
Všechny jsou samozřejmě veganské, bezlepkové a vyráběné v České republice.
Pokud nevíte kterou, zkuste cenově zvýhodněnou degustační sadu 12 ks, kde najdete dva kousky od každého druhu.
Jestli tedy máte kaše rádi, vyzkoušejte určitě i naše enzymatické!
Enzymatické ovocné tyčinky
Po kaších vám rádi představujeme enzymatické tyčinky, které obsahují cenné látky včetně desítek enzymů z naší koji – ušlechtilé plísně, která již stovky let koná (nejen s potravinami) doslova zázraky.
Veganské, bezlepkové a za studena vyráběné z nesířeného ovoce, ořechů, pohankových vloček a dalších kvalitních surovin v České republice.
Máme pro vás také hned šest druhů, aby svačiny nebyly jednotvárné.
- banánovou
- s kustovnicí a mrkví
- makovou
- švestkovou
- s červenou řepou
- fíkovou
Jestli tedy máte rádi ovocné tyčinky bez chemie, naše enzymatické si nenechte ujít.“
A protože s Kojibakers už pár let spolupracujeme, máme opět pro Klubáky slevu. A jestli nevíte kterou tyčinku vyzkoušet, zvolte jako u kaší cenově zvýhodněnou degustační sadu 12 ks, kde najdete dva kousky od každého druhu.
P.S.: V Kojibakers pracují i na enzymatické čokoládě z těch nejlepších kakaových bobů. Když to dobře půjde, na Vánoce můžete mlsat enzymy. 😊
Výhoda pro členy Klubu Jíme Jinak
Členové Klubu mají na enzymatické potraviny v eshopu www.eshop.kojibakers.cz slevu 5%. Sleva se nevztahuje na sady tyčinek a kaší, pouze na jednotlivé kusy.
Dále můžete využít tyto slevy:
- 30% na běžná balení (250g) všech standardních miso past (12 druhů), tamari, enzymatickou rýži a ječmen – komekoji a spol. a na běžná balení (275ml) shiokoji
- 25% na standardní balení miso polévky
- 10% rodinná balení (800g) všech miso past, garumy a garumové pasty, speciální edice miso past, rodinná balení shiokoji, degustační balení miso polévek, degustační sady miso polévek, miso past a octů, speciální a limitované edice miso past a na octy
Sleva se nevztahuje na dárkové poukazy [přihlaste se].
Objednávat můžete i na Slovensko, v eshopu je možno platit v Eurech.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ráda bych vyzkoušela Vaše výrobky. Jindy jsem se s nimi nesetkala. Děkuji. Ať se daří. Hezký den.
Zdravím všechny, už jsem ochutnala kaše i tyčky a moc mi chutnaly. Na cesty úplně super. 🤗🤗