Trojice nejoblíbenějších pesticidů
Nový zákaz se týká trojice látek chlorpyrifos, chlorpyrifos-methyl a thiakloprid. Jedná se po celé Evropské unii (včetně Česka) o velmi rozšířené a oblíbené insekticidy – látky, které se na rostliny aplikují proti škůdcům. Chlorpyrifos byl dokonce nejoblíbenější, v minulých letech se ho podle údajů ministerstva zemědělství použilo ročně přes 100 000 kg. Thiakloprid je hned v závěsu.
Všechny tyto pesticidy se používají k ošetření ovoce, zeleniny, obilovin a řepky, které dokážou ochránit například před invazivní mandelinkou bramborovou. Pro zemědělce byly velkým pomocníkem. Někdy ovšem až příliš velkým – kontroly často na ovoci nacházely nepovolená rezidua těchto pesticidů.
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
Například jablka a citrusy po celé EU jsou dle Pesticide Action Network (PAN) chlorpyrifosem doslova zamořené. Nejhůře dopadla jablka zakoupená v ČR původem z Polska. Ale také v zelenině. „Tento typ pesticidu, ale i přítomnost jiných dalších inspekce zjišťuje také například v kapustě nebo čínském zelí. V posledních letech odhalily kontroly nadlimitní obsahy reziduí chlorpyrifosu i u papriky, květáku, fazolových lusků, špenátu nebo mrkve,“ prozradil mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.
Obavy z poškození mozku
Proč se přistoupilo k zákazu těchto látek? Vědci mají obavy z poškození jak životního prostředí, tak hlavně z negativních účinků těchto látek na lidské zdraví.
Tyto látky hubí hmyz tak, že napadnou jeho nervový systém, což se ukazuje jako potenciálně nebezpečné i pro lidi. Největší nebezpečí představují tyto látky pro děti, jejichž nervový systém je teprve ve vývinu. Ekologická organizace Arnika zmiňuje navíc narušování funkce hormonů, zhoršení paměti a koncentrace, bolesti hlavy a poruchy spánku.
Ekologický problém
Kromě toho, že thiakloprid přispívá k úhynu včel, což je jeden z největších ekologických problémů dnešní doby, je tu ještě problém s únikem zmiňovaných pesticidů do půdy, ovzduší a spodních vod. Látky mohou být toxické i pro vodní organismy.
Limity používání nestačí, země se shodly na zákazu
Pro všechny tyto nebezpečné látky byly nejdříve stanoveny limity a způsoby používání, aby se negativní účinky co nejvíce minimalizovaly. Státy EU ale nakonec vyhodnotily, že to nestačí, a zahájily celoplošný zákaz. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) musel reagovat a okamžitě zrušil v Česku povolení pro chemické postřiky s těmito látkami.
- Chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl přišel o povolení do 16. února 2020, doprodávat a používat na polích se bude moci do 16. dubna 2020.
- Zákaz pro thiakloprid začne platit v srpnu.
Zákaz má i negativní dopady
Vypadá to jako pozitivní zpráva, kdy budeme “uchráněni před jedy”, ale zákaz má bohužel i negativní dopady. Dle zemědělců neexistuje za chlorpyrifos náhrada, což může vyústit ve zdražování jídla a ještě více chemie v zemědělství. Zemědělci budou muset sahat po jiných přípravcích, kterých není tolik. A protože jich není tolik, hmyz si na ně může snadno vytvořit rezistenci a bude třeba jich použít více a častěji za sebou. Zákaz může také zemědělce odradit od pěstování některých speciálních plodin, které jsou důležité pro zachování pestrosti naší krajiny.
zdroj: idnes.cz
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Tak tohle je docela vtipné, nebo spíš neuvěřitelné. Máme strach z ukrajinského obilí, že obsahuje chlorpyrifos, a přitom jsme ho ještě nedávno sami používali? Nějak mi to prestava hlava brát…
Evi, jaké je EKO hnojení na zahrádce, když nemáme zvířata? Jak hnojí BIO farmy, pokud nemají zvířata?