- 2 hrnky uvařených velkých fazolí
- 2 cibule
- 2 střední červené řepy
- 1 hrnek vývaru z fazolí nebo zeleninového vývaru
- 1 vrchovatá lžíce kukuřičného škrobu
- 1 lžička tymiánu
- 2 bobkové listy
- 2 lžíce oleje
- 1 lžíce rostlinné smetany pro zjemnění (sójová, ovesná…)
- sůl
- umeocet
- Obří fazole namočíme na několik hodin (klidně přes noc). Pak vodu slijeme a dáme fazole vařit s kouskem řasy do papiňáku. Uvaříme je do máslova, což znamená, že se uvařená fazole lehce rozmáčkne mezi palcem a ukazováčkem. Většinou stačí 45 minut.
- Cibuli nakrájíme na půlměsíčky, řepu na kostky.
- Na oleji orestujeme cibuli s trochou soli do sklovata a přidáme řepu. Společně restujeme pár minut, přidáme tymián a hrnek vývaru z fazolí, bobkový list a uvařené fazole. Vody by mělo být tolik, aby celá směs byla ponořená pod vodou.
- Necháme povařit asi 20 minut do změknutí řepy. Pro kontrolu píchneme vidličkou.
- Na závěr rozmícháme v půl hrnku studené vody lžící škrobu a nalijeme k fazolím. Povaříme za stálého míchání ještě pár minut do zhoustnutí omáčky. Pokud je vody málo, přidáme.
- Sundáme z plotny, dochutíme trochou umeocta a rostlinnou smetanou.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Praktické
- Fazole si uvařte předem, pak je to velmi rychlé jídlo. Pokud nemáte namočené ani uvařené fazole, můžete v začátku využít i hotové fazole v konzervě nebo ve skle, ale pozor na složení. Případně místo fazolí použijte loupanou červenou čočku, kterou dáte vařit spolu se zeleninou a za 20 minut se společně krásně uvaří. Alternativou je také využít tofu nebo tempeh.
- Dobu varu uzpůsobte řepě. Mladá je vařená rychle, starší a sušší může trvat delší dobu než bude měkká.
- Chcete-li pokrm udělat slanější a masovější, přidejte trochu sójové omáčky.
- Pokrm je přirozeně bezlepkový a nesójový, pokud použijete nesójovou a bezlepkovou smetanu (rýžová, mandlová) a vynecháte sójovou omáčku (pro bezlepek použijeme tamari, pro nesóju použijeme hrachovou, lupinovou apod.)
Obměna
- Místo obřích fazolí, které perfektně nahradí maso, protože si prostě máte do čeho kousnout, můžete použít i malé druhy nebo jinou luštěninu (cizrna, čočka, hrách, mungo, adzuki atd.)
- Smetanu můžete vynechat nebo nahradit kokosovým mlékem.
- Koření můžete upravit podle svých preferencí. Hodí se majoránka, bazalka, rozmarýn, saturejka, oregáno, kmín, koriandr, hořčice nebo směsi jako garam masala, sladké kari apod. Bude to zase zcela jiná chuť.
- Místo řepy můžete dát mrkev, dýni, batát nebo jinou zeleninu, kterou máte po ruce.
- Umeocet můžete vynechat a přikyselit jablečným nebo rýžovým octem nebo troškou citrónové šťávy.
Děti
- Takto připravený pokrm je vhodný pro děti od 1,5 roku, pokud už běžně jedí menší druhy luštěnin, ale šetříme s dochucovadly.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
👌
Úplně pokaždé se na tento recept těším 🙂