Znáte natto?
- Natto je fermentovaný “sýr” vzniklý ze sójových bobů pomocí bakterií Bacillus subtilis.
- Má svou charakteristickou chuť i vůni podobnou syrečkům.
- Díky fermentačnímu procesu dochází při jeho přípravě k rozkladu bílkovin sóji a antinutrientů. Je proto mnohem snadněji stravitelné než samotné sójové boby.
- Je výborným zdrojem bílkovin, probiotik, nattokinasu (enzymu, který omezuje srážení krve) a hlavně vitamínu K2, který se v potravinách vyskytuje velmi zřídka. Vitamín K2 je důležitý pro správné využití vápníku v kostech a naopak zabraňuje vápenatění cév.
- Natto má mnohem více zdravotních benefitů. Upravuje také trávení, léčí osteoporózu, působí jako prevence infarktu, snižuje kazivost zubů, snižuje krevní tlak, zlepšuje spánek, kvalitu nehtů, vlasů i pokožky a další…
- Natto se dá sehnat ve větších zdravých výživách po celé České republice.
Dejte nattu šanci. Naše oblíbené recepty:
– Houby s nattem
– Natto rychlovka s jarní cibulkou
– Rýžová kaše s natto, restovanou zeleninou a salátem
Přírodní chemická sloučenina v nattu překonala kortikosteroidy
Přírodní chemická sloučenina ligustrazin, kterou obsahuje natto a kakaové boby, je již delší dobu známá jako pomoc při léčbě klasického astmatu. Existuje však jen velmi málo studií o jeho účincích na léčbu neutrofilního astmatu. Nová studie na zvířatech prokázala schopnost ligustrazinu zmírnit zánět dýchacích cest také u myší s neutrofilním astmatem. Tato sloučenina v účincích zmírnění zánětu u neutrofilního astmatu dokonce překonala kortikosteroidní lék. Zánět a reaktivita dýchacích cest testovaných myší výrazně poklesly. Vědci věří, že ligustrazin v nattu a kakaových bobech může být velmi slibným lékem na léčbu jak klasického, tak také neutrofilního astmatu. (1)
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Máte rádi natto?
Zkusili jste ho již někdy? Jak vám chutnalo? Jak ho nejraději jíte?
Zdroj obrázku: toyokeizai.net
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ahojky….natto mi vůbec nechutnalo a dětem jsem se ho vůbec neodvažovala dát do jídla, abych to dobré jídlo, se kterým jsem se vařila, nemusela vyhodit. Ale letos jsem měla ohromnou úrodu lichořeřišnice a udělala jsem z ní pesto naložené ve lněném oleji. No a pak mě napadlo přidat česnek a natto. A to je taková dobrota, že to na namazané placce baští můj syn 12 let jako mňamku. Dcera ne…je jí 5 let a nemá ráda ani česnek. Dceři přidám vždy do ranní polévky a v podstatě do každého jídla alespoň po troškách. Tak jsem se chtěla podělit o super pesto, které si nadělám na týden do sklenice a dávám si jej kdykoli přes den..-))
Recept: lněný olej, lichořeřišnice (může být třeba bazalka), česnek, natto, umeocet a vše pomixovat.
Dobrou chuť všem
Pavla
Ahojky 👋přidávám se ke konzumentům Natta 😉bylo mi doporučeno a já z hrůzou a zacpanými nosem😁tu krabičku otvírala…ALE vůbec to není špatný,v ranní polévce se to opravdu ztratilo…a dokonce mi to připomíná takový více,,očouzený-vyuzený tempeh (který miluju)😀 takže za mě super 👍 díky za novou ,,léčivou,,potravinu 💚🌱