Domů > Nepřehlédněte

Fialka a maceška – léčivé violky

Víte která je která?  A víte, která umí co léčit? Violky jsou první pomocí pří kašli i při kožních potížích, ale pomáhají i na opary, opruzeniny a detoxikaci organismu. Můžete si s nimi také vylepšit svoji domácí kosmetiku.

violka trojbarevná (maceška)

Violka vonná a violka trojbarevná

Ta celá fialová, kterou většinou nazýváme fialka, se správě jmenuje violka vonná nebo rolní a je nezaměnitelnou svoji úžasnou fialkovou vůní. Ta barevnější, žluto-fialovo-bílá, které říkáme maceška, se jmenuje violka trojbarevná.

Těžko si je můžeme splést s jinými květinami, záměna je možná snad jen mezi těmito dvěma, což nám nevadí, protože léčebný účinek v zásadě mají stejný.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Nováčky by mohla zmást jedině violka psí (viola canina), která je na první pohled velmi podobná, ale už na ten druhý je nápadně vyšší, má větší květy a mnohem méně výraznou barvu. Zda se jedná o violku vonnou, tedy fialku, nebo violku psí, poznáte velmi snadno – stačí přivonět. Violka psí ani trochu nevoní.

Macešky kupované v zahradnictví však na léčebné účely vhodné nejsou, ty si nechme pro radost a pro ty léčivé se vydejme ven.

violka vonná (fialka)

Kde a kdy rostou

Jakmile začne slézat sníh, už se po nich dívejte. Patří mezi první jarní kytičky a mnohdy si vesele kvetou v posledních hromádkách sněhu viz foto z našeho pole.

Fialku (violku vonnou) najdeme už teď časně z jara v parcích ve městech, stejně jako na polích a na okrajích lesa, v různých škarpách a na rumištích.

Macešku (violku trojbarevnou) najdeme od jara až do října spíše na loukách, v zahradách v trávníku či na mezích. Mívají drobné květy, drobnější než fialky. Někdy jsou více bílé, jindy více do žluta, někdy více fialové.

Co obsahují fialky a macešky

K léčení se používá kvetoucí nať. Fialka obsahuje malé množství alkaloidu violin, saponiny, vonné silice, kyselinu salicylovou, vosky a slizy. Listy můžeme jíst, jsou bohaté na železo, saponiny, silice a organické kyseliny. Květy obsahují vonné silice. Maceška obsahuje saponiny, violin, violamin, třísloviny, slizy, cukry, vápník, hořčík a stopy kyseliny salicylové.
Obě violky obsahují flavonoidy, antokyany a vedle již zmíněných minerálů také vitaminy C, E a další.

Léčivé účinky fialek a macešek

violka psí
  • Hlavní účinek obou violek je v léčbě kašle, protože saponiny v nich obsažené podporují vykašlávání hlenu.
  • Fialkový čaj se používá při zánětu plic a na odkašlávání. Použít se dá také jako kloktadlo při bolení v krku.
  • Violky zlepšují látkovou výměnu, pomáhají odvádět odpadní látky z těla močí a potem, jsou proto vhodné i k čištění krve a pro detoxikaci organismu.
  • Z tohoto důvodu se také využívají při léčbě kožních onemocnění, ať už se jedná o vyrážky u dětí, ekzémy, lupénku, opary, akné, lišeje, či novorozenecké opruzeniny.
  • Violka také funguje jako aktivátor krevního oběhu. Zlepšuje prokrvení vlásečnic, stimuluje srdce, posiluje cévní systém.
  • Fialkový ocet se využívá při bolestech hlavy, místo kondicionéru na vlasy, jako mycí prostředek na obličej, na omývání sluncem spálené pokožky. Stejně tak můžeme využít fialkový olej, který pokožku zklidní a vyživí.

Z nasušených natí se připravují léčivé čaje (nálevy), které se užívají vnitřně i zevně při výše uvedených potížích.

fialkový čaj

Trpí-Ii kožním ekzémem kojenci, pijí kojící matky  nálev (2/3 terapeutických dávek). Účinné látky  přejdou přes mléko do těla kojence.

V našich receptech a návodech najdete:

Kdy je sbírat a jak sušit

Ideální dobou ke sběru je začátek jara, kdy vykvetou. Sbíráme kvetoucí nať a to ideálně hned po poledni. Pozor, fialka voní jen do první bouřky!
Pokud jsou rostlinky znečištěné, krátce je omyjeme studenou vodou, jinak je neomýváme. Sušíme v tenkých vrstvách ve stínu.

fialkový ocet

Těhotné a kojící ženy, malé děti

Violky obsahují nepatrné množství violinu, které není nebezpečné, pokud dodržíme doporučené dávky. Preventivně by je těhotné a kojící ženy měly užívat raději ve směsi nebo zevně.

Léčitelé však doporučují v malém množství popíjet nálev při kožním ekzému u kojenců, protože tak se snadno a bezpečně dostanou účinné látky do těla kojence.

Při léčebném použití se vždy raději poraďte se zkušeným terapeutem.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

33 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jen bych ráda upozonila, že druhů violek v naší přírodě roste něco mezi 25 – 30, a ty se mezi sebou ještě velmi úspěšně kříží, takže tvrdit, že si je nelze splést, je poněkud zavádějící. Myslím, že jsou všechny jedlé, takže velký průšvih by to být neměl, a co se týče léčivosti, uvádí se, že ty voňavější jsou prý léčivější…

Díky za připomenutí, nasbíráno , usušeno ještě před chumelením..:))
Na jedné zahradě mám fialovou a na druhé převažuje bílá…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Fialkový čaj

Failky právě kvetou. Přineste si domu hrst květů a můžete si z nich připravit nálev účinný na odkašlávání a na léčbu zánětu plic. Vypadá krásně, voní a chu...

Jak využít první jarní rostlinky

Jaro je už tady a nabízí nám zdarma spoustu divokých jarních bylinek a rostlinek, které můžete využít doma k tvorbě výtečných receptů a pokrmů. Přečtěte si...
87
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
31
11

Bezinky – plody bezu v kuchyni

Víte, co všechno se dá doma připravit z bezinek? Právě dozrávají, tak nepromarněte skvělou příležitost si připravit chutné dobroty a zásobit se silnou přír...
60
51

Toto jste o medvědím česneku nevěděli

Medvědí česnek je jedna z prvních bylin, které na jaře vyrážejí a které mohou člověku po dlouhé zimě dodat energii a vitaminy. Už začíná jeho sezóna! Víte,...
14
2

Vlčí mák v kuchyni – 4 tipy kam s ním

Červené květy vlčího máku jsou potěšením pro oko právě v těchto dnech. Jejich křehounké květy září na tenkých stoncích do daleka jako praporky ohlašující n...