
Violka vonná a violka trojbarevná
Ta celá fialová, kterou většinou nazýváme fialka, se správě jmenuje violka vonná nebo rolní a je nezaměnitelnou svoji úžasnou fialkovou vůní. Ta barevnější, žluto-fialovo-bílá, které říkáme maceška, se jmenuje violka trojbarevná.
Těžko si je můžeme splést s jinými květinami, záměna je možná snad jen mezi těmito dvěma, což nám nevadí, protože léčebný účinek v zásadě mají stejný.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Nováčky by mohla zmást jedině violka psí (viola canina), která je na první pohled velmi podobná, ale už na ten druhý je nápadně vyšší, má větší květy a mnohem méně výraznou barvu. Zda se jedná o violku vonnou, tedy fialku, nebo violku psí, poznáte velmi snadno – stačí přivonět. Violka psí ani trochu nevoní.
Macešky kupované v zahradnictví však na léčebné účely vhodné nejsou, ty si nechme pro radost a pro ty léčivé se vydejme ven.

Kde a kdy rostou
Jakmile začne slézat sníh, už se po nich dívejte. Patří mezi první jarní kytičky a mnohdy si vesele kvetou v posledních hromádkách sněhu viz foto z našeho pole.
Fialku (violku vonnou) najdeme už teď časně z jara v parcích ve městech, stejně jako na polích a na okrajích lesa, v různých škarpách a na rumištích.
Macešku (violku trojbarevnou) najdeme od jara až do října spíše na loukách, v zahradách v trávníku či na mezích. Mívají drobné květy, drobnější než fialky. Někdy jsou více bílé, jindy více do žluta, někdy více fialové.
Co obsahují fialky a macešky
K léčení se používá kvetoucí nať. Fialka obsahuje malé množství alkaloidu violin, saponiny, vonné silice, kyselinu salicylovou, vosky a slizy. Listy můžeme jíst, jsou bohaté na železo, saponiny, silice a organické kyseliny. Květy obsahují vonné silice. Maceška obsahuje saponiny, violin, violamin, třísloviny, slizy, cukry, vápník, hořčík a stopy kyseliny salicylové.
Obě violky obsahují flavonoidy, antokyany a vedle již zmíněných minerálů také vitaminy C, E a další.
Léčivé účinky fialek a macešek

- Hlavní účinek obou violek je v léčbě kašle, protože saponiny v nich obsažené podporují vykašlávání hlenu.
- Fialkový čaj se používá při zánětu plic a na odkašlávání. Použít se dá také jako kloktadlo při bolení v krku.
- Violky zlepšují látkovou výměnu, pomáhají odvádět odpadní látky z těla močí a potem, jsou proto vhodné i k čištění krve a pro detoxikaci organismu.
- Z tohoto důvodu se také využívají při léčbě kožních onemocnění, ať už se jedná o vyrážky u dětí, ekzémy, lupénku, opary, akné, lišeje, či novorozenecké opruzeniny.
- Violka také funguje jako aktivátor krevního oběhu. Zlepšuje prokrvení vlásečnic, stimuluje srdce, posiluje cévní systém.
- Fialkový ocet se využívá při bolestech hlavy, místo kondicionéru na vlasy, jako mycí prostředek na obličej, na omývání sluncem spálené pokožky. Stejně tak můžeme využít fialkový olej, který pokožku zklidní a vyživí.
Z nasušených natí se připravují léčivé čaje (nálevy), které se užívají vnitřně i zevně při výše uvedených potížích.

Trpí-Ii kožním ekzémem kojenci, pijí kojící matky nálev (2/3 terapeutických dávek). Účinné látky přejdou přes mléko do těla kojence.
V našich receptech a návodech najdete:
Kdy je sbírat a jak sušit
Ideální dobou ke sběru je začátek jara, kdy vykvetou. Sbíráme kvetoucí nať a to ideálně hned po poledni. Pozor, fialka voní jen do první bouřky!
Pokud jsou rostlinky znečištěné, krátce je omyjeme studenou vodou, jinak je neomýváme. Sušíme v tenkých vrstvách ve stínu.

Těhotné a kojící ženy, malé děti
Violky obsahují nepatrné množství violinu, které není nebezpečné, pokud dodržíme doporučené dávky. Preventivně by je těhotné a kojící ženy měly užívat raději ve směsi nebo zevně.
Léčitelé však doporučují v malém množství popíjet nálev při kožním ekzému u kojenců, protože tak se snadno a bezpečně dostanou účinné látky do těla kojence.
Při léčebném použití se vždy raději poraďte se zkušeným terapeutem.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Z dnešní procházky… 💜😘💜
Skvelý článok, ďakujem. Všade na obrázkoch vidno nazbierané kvety, ale v jednom príspevku Evka vravela že trhá kvety a listy. Takže ako je to? Mám trhať iba kvety, alebo aj spolu s listami a celé to používať na čaj?