Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Fitness strava aneb jak jedí ti, kteří cvičí

Chtějí hubnout, anebo nabírat svaly. Většinou je uvidíte v posilovně a pokud v kuchyni, tak s váhou a kalorickými tabulkami. Jaké jsou principy, výhody a nevýhody fitness stravy?

Co je to fitness strava?

Fitness nebo fit strava označuje zdravá jídla vhodná pro redukci tuku a nabrání nebo udržení svalové hmoty. Vyznavači jsou muži i ženy – milovníci fitness zdravého životního stylu a cvičení.

Principy fit stravy

Fitness strava je založená hlavně na větším příjmu bílkovin (pro růst svalů), menším příjmu komplexních sacharidů (na energii) a tuků. Konzumuje se hodně zeleniny, masa, ryb, mléčných výrobků (tvaroh, mléko, sýr), celozrnných produktů (např. žitný chléb a různé pečivo plné bílkovin), luštěnin, v menší míře také ovoce a tuky. Naopak se snaží vyloučit zpracované a vysocekalorické potraviny jako jsou slazené nápoje, sladkosti, sladké pečivo, moučné potraviny (pečivo, těstoviny) aj. Jídelníček se většinou dělí do 6 porcí (snídaně, oběd, večeře a 2 svačiny). Často používají proteinové prášky, BCCA a další doplňky stravy pro sportovce.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Skladba fitness jídelníčku

Fitness strava a jídelníček je zcela individuální a řeší ho výživový poradce nebo trenér na míru dané osobě. Záleží, zda-li chce člověk zhubnout, přibrat nebo si udržet váhu. Nastaví se optimální příjem kalorií za den a dle něj se sestavuje každý den jídelníček pomocí kalorických tabulek. Jídlo se váží, počítá, vymýšlí se kombinace a potraviny tak, aby se splnil nejen denní příjem kalorií, ale také rozvržení makroživin (sacharidy, tuky, bílkoviny).

Plusy versus mínusy

Klady:

  • Omezení rafinovaných potravin a sladkostí
  • Redukce hmotnosti a tuku
  • Nabírání svalové hmoty
  • Zlepšení zdraví
  • Přehled o množství zkonzumované stravy

Zápory:

  • Často vysoká konzumace živočišných potravin se všemi důsledky
  • Často chuť na sladké a hřešení
  • Nejde o životní styl, často není trvale udržitelné
  • Mnoho energie a času stráveného počítáním a vážením
  • Omezující (např. na oslavách, v restauraci)
  • Jo-jo efekt při návratu k normální stravě

Jíme jinak zkušenost:
A jak to máme my v Jíme jinak? Kalorie už dávno nepočítáme. Je to zbytečná ztráta času, energie a dlouhodobě neudržitelný styl stravování (pokud se člověk vrátí zpět ke klasickému způsobu stravování, vznikne tzv. “jo-jo efekt”). U stravování je důležité, aby ho člověk mohl dodržovat jako životní styl, tedy do konce života. Díky Jíme jinak stravě jsme zhubli na ideální váhu a v porcích se nemusíme omezovat. Máme vyzkoušeno, že díky JJ stravě lze podávat velmi dobré sportovní výkony i bez zbytečných doplňků stravy.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Ajko, nemám to ještě vše úplně vychytané (zejm. z nedostatku času), ale zkusím něco poslat, jak se to snažím dělat a co mám vypozorované, že mi třeba vyhovuje

Mohu potvrdit, že i bez chemických sportovních doplńků stravy a při stravovacím režimu dle JJ lze podávat velmi dobré sportovní výkony. Sama se věnuji vytrvalostvímu sportu (běhu od míle po maratony, specializuji se na maratony) sice jako hobbík, ale už nějaké ty medaile z menších či větších závodů cinkly :-)) A navíc mám zdravotní omezení: lepku stop :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

78
10

Šokující výsledky: Pouhá změna struktury potravin změní naše chutě k jídlu

Celý oves, ovesné vločky, instantní ovesná kaše nebo ovesné polštářky. Která potravina způsobí brzký hlad? Jedná se pořád o jednu a tu samou potravinu R...