Domů > Magazín > Zdraví

Histaminová intolerance: Zvládněte jí krok za krokem

Čím dál více lidí se potýká se symptomy histaminové intolerance (HIT). Někteří o svém stavu vědí, ale spousta trápí příznaky jako vyrážky, špatné trávení či bolesti hlavy, aniž by tušili, že jsou spojeny s citlivostí na histamin. Jak odhalit, že se vás to může týkat a jak začít cestu k uzdravení?

HIT a jeho projevy

Histaminová intolerance (HIT) je metabolická porucha, při které došlo k narušení odbourávání látky s názvem histamin. Ten se vyplavuje při alergických reakcích a je rovněž ve zvýšené míře obsažený v některých potravinách. Pokud je narušen jeho rozklad, tak se následně v těle hromadí. Jeho navýšení dále posiluje konzumace potravin, které jsou na něho bohaté. Následně se můžeme setkat s různými příznaky, jako jsou:

U každého člověka se může projevovat individuální soubor příznaků a pokud často pociťujete bolesti hlavy nebo míváte průjem, nemusí to nutně znamenat, že trpíte histaminovou intolerancí (HIT). Je dobré sledovat reakce svého těla na různé potraviny a situace, abyste lépe pochopili, co se může skrývat za vašimi potížemi.

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

Proč HIT vzniká?

Pojďme si rozebrat, co všechno ovlivňuje schopnost těla metabolizovat histamin. Na pozadí často bývá snížená hladina enzymu DAO, což je enzym zodpovědný za rozklad histaminu. DAO se běžně vyskytuje v různých tkáních a orgánech těla. Jeho snížení může souviset s nedostatečnou výživou (chybějící minerály, vitamíny), špatným stavem střev, hormonální nerovnováhou, zvýšenou hladinou stresových hormonů, prozánětlivým prostředím, genetickou predispozicí, případně s věkem.

Vliv na rozklad histaminu má velkou mírou kvalita střevního mikrobiomu. Nerovnováha střevních bakterií (tzv. střevní dysbióza) může vést k nadbytku histaminu, pokud ve střevě převažují bakterie, které ho produkují a zároveň jsou v menšině ty, které ho degradují. Při výskytu zánětu ve střevech dochází rovněž k narušení funkce DAO.

V poslední době se navyšuje počet lidí s histaminovou intolerancí (HIT). Často jeho vznik vyvolá nadměrný stres, který negativně ovlivňuje metabolismus a zdraví střevního mikrobiomu. Stres může narušit rovnováhu bakterií v našich střevech, což má vliv na odbourávání histaminu a může přispět k symptomům, které lidé při HIT zažívají. Ke vzniku HIT jsou o něco náchylnější citliví a úzkostní lidé a většinou se objeví po nějakém stresovém a náročném období

Jak se HIT řeší?

Hladina histaminu se obvykle vyšetřuje pomocí krevních testů. Jakmile dostanete diagnózu HIT od lékaře, stává se, že se zároveň dozvíte, že je to neléčitelné a jediné řešení je brát léky na potlačení symptomů (antihistaminika), v lepším případě dodržovat antihistaminovou dietu.

V celostním pojetí léčby nemá jít o to histamin potlačit či pouze ve stravě snížit, ale o to, aby si s ním naše trávení poradilo. Pouhé potlačení neřeší příčinu a dlouhodobé neřešení příčiny povede nejspíše k dalším potížím. Naší hlavní zásadou při léčbě HIT je změna jídelníčku tak, aby se uzdravila střeva a játra, která mají na odbourávání histaminu největší vliv.

Není nutné hned spěchat na testy, aby se HIT potvrdila či vyvrátila, testy mohou být ovlivněné aktuálním zdravotním stavem, mírou stresu apod., což může snížit jejich přesnost. Pokud máte podezření na HIT, naše doporučení zní vynechat minimálně na 14 dnů všechny fermentované produkty, jako je kvašená zelenina, kysané zelí, kimchi, umeocet, Shoyu či Tamari, miso pasta, kvásek, tempeh, kombucha. Pokud tyto potraviny nejíte, snižte jiné potraviny ve zvýšené míře obsahující histamin, jako je jogurt, kefír, uzeniny, zrající sýry, mořské plody, rajčata, čokoláda, alkohol a potraviny, které se déle uchovávají. Snášenlivost potravin je v tomto případě vysoce individuální a vyplatí se sledovat svoje reakce.

Cesta k uzdravení trávení

Součástí léčebné cesty bude v prvé řadě změna jídelníčku. Často to bývá ta nejjednodušší část, kterou máme plně ve svých rukou. Díky změně jídelníčku se vám uleví od nepříjemných projevů HIT a dodá vám to sílu udělat ve svém životě další potřebné změny. Podpoří vás to pro práci na vaší psychice, seberozvoj a změnu zažitých vzorců, které vám nedělají dobře.

Pokud měníte jídelníček na zdravý a začínáte zařazovat kvašené potraviny, jděte na to pozvolna. Může se stát, že právě zjistíte, že vaše tělo hůře odbourává histamin. Pokud je vám např. špatně po polévce s obsahem miso pasty, dělejte si polévku na určité období bez ní. Zjistíte-li, že vás po kvašené zelenině svědí pokožka, rovněž jí vysaďte. Tento proces u každého trvá individuálně dlouho, ale jakmile se střeva a játra zregenerují, bude možné postupně v menší míře kvašené či některé problematické potraviny vracet zpět.

Konkrétní návod, co jíst při HIT či podezření na něj, jsme pro vás sepsali do Klubu Jíme Jinak, najdete ho v článku Histaminová intolerance – jak jí vyléčit a jak upravit stravu. Vzorový, detailně rozepsaný, týdenní jídelníček při HIT pak naleznete zde. V receptáři najdete rozrůstající se počet receptů vytvořených s ohledem na HIT.

Příběhy čtenářů

Pojďte se inspirovat a motivovat cestou našich čtenářů, kterým se podařilo změnou stravy a životního stylu zbavit HIT, nebo potíží, jako je ekzém, bolesti hlavy, chronické trávicí potíže. Jsou to potíže, které s HIT mohou a nemusí být spojené a někdy člověk netuší, že si změnou stravy vyléčil právě i HIT.

Věříme, že se vám podaří postupnými kroky léčit projevy spojené s HIT. Přidejte se k nám, rádi vás na vaší cestě podpoříme.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

32 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
10. 10. 2024

Děkuji Peťi za tento článek o HITu🌸

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Ranní nevolnosti a jejich neočekávané příčiny

Otevřete oči a za chvilku cítíte tlak v břiše nebo knedlík v krku? Je vám špatně a máte pocit, že poběžíte na záchod? Ranní nevolnosti nejsou pouhým problé...

Dlouhodobý průjem a jeho příčiny i řešení

Trápí vás dlouhodobý průjem, bolesti břicha a nadýmání? Zjistěte jaké jsou nejčastější příčiny a najdete řešení pro své problémy. V Jíme Jinak víme z vlast...
klub
24
4

Pečivo při celiakii, HITu a intoleranci lepku

Jaké pečivo je vhodné pro celiaky a lidí, kteří nemohou lepek? A jak je to s pečivem při histaminové toleranci? Jaký typ kvásku použít při různých zdravotn...

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...

Co jíst na překyselený žaludek

Zažíváte bolesti břicha, kyselost v ústech nebo zápach z úst? Viníkem může být překyselený žaludek. Zjistěte, jak si můžete stravou jednoduše pomoct.