- 1/2 hrnku bílé rýže
- 1/2 hrnku jahel
- 3 hrnky vody
- 1 větší cibule
- 1 hrnek dýně nakrájené na menší kostky
- 1 mrkev
- kus celeru (cca jako množství mrkve)
- olej
- sůl
- šálek vody
- na dozdobení talíře: pražená dýňová semínka, syrová a kvašená zelenina
Jak připravit kaši se zeleninou
- Propláchneme rýži a dáme na dno hrnce, přidáme vrstvu propláchnutých jahel a vařit do 3 hrnků vody, lehce osolíme.
- Když přijde k varu, ztlumíme a vaříme na mírném plameni cca 20 – 25 minut, dokud se voda nevstřebá.
- Po uvaření obilí rozmixujeme ponorným mixérem do hladka, pokud chceme krémovou konzistenci jako na fotce. Mixovat ale nemusíme, můžeme promíchat rýži s jáhlami a je hotovo.
- Než se obilí uvaří, pustíme se do přípravy zeleniny. Cibuli nakrájíme na malé kostičky, mrkev a celer na malé proužky a dýni na menší kostičky.
- Na dno hrnce dáme trochu oleje, na něj navrstvíme cibuli, dýni, mrkev a celer, lehce navrchu posolíme, přiklopíme a dáme na plotnu.
- Jakmile začne olej na dně syčet, stáhneme plamen na minimum, podložíme rozptylkou plamen, podlijeme několika lžícemi vody a dusíme cca 20 minut do změknutí zeleniny stále pod pokličkou.
- Po uvaření zeleninu promícháme a položíme na vrch kaše. Ozdobíme kvašenou zeleninou a posypeme praženými semínky.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Praktické
- Rychlá verze kaše vznikne, když vodou trošku podlijeme a krátce prohřejeme zbylé obilí z předchozích dní. Pokud bylo obilí uvařeno jako sypká příloha, stačí přidat vodu, chvilku povařit a rozmixovat.
- Mixované kaše jsou velmi lahodné a pomáhají zejména začátečníkům v přechodu na zdravější snídaně. Obvykle velmi chutnají také dětem. Pokud ale někomu krémová konzistence nevyhovuje, nechá obilí jen uvařené a promíchá jej. Dospělým neděláme mixované kaše každý den celý, jedná se o zpestření a chuťový můstek.
- Toto může být snídaně nebo i večeře. Pokud bychom chtěli získat kompletní talíř, bylo by potřeba přidat k obilné kaši a zelenině ještě luštěninu. Vyzkoušejte například tempeh na medu, pečený fazolový nákyp nebo lahůdkovou čočkovou sekanou.
- Tato verze je přirozeně bezlepková a nesójová.
Obměna
- Zeleninu obměňte podle aktuálních zásob – spotřebujte, co je potřeba dojíst, co už by zvadlo. Tato kombinace nám chutná moc a je oblíbená i u nováčků, ale nebojte se použít jakoukoli jinou zeleninu jako např. květák, brokolici, petržel. tuřín, pórek, kadeřávek, špenát, zelí, kapusta apod.
- Semínka můžete vynechat (ale je to s nimi opravdu moc dobré) nebo nahradit jinými semínky (slunečnicová, sezamová, konopná), mandlemi nebo ořechy. Opražená verze je mnohem chutnější (a stravitelnější) než neopražená. Semínka či ořechy si můžeme napražit na pár dní dopředu. Pomáhají nám opět s chutí, navíc dodají tuky, takže kaše déle zasytí.
- V chladných dnech můžeme použít samotné jáhly, můžeme kaši připravit velmi rychle také z pohanky. Rychle uvaříme kaši také z teffu nebo quinoi. Klidně smíchejte více různých zbytků obilí, abyste spotřebovali, co už je uvařeno. Stejně tak můžeme připravit takovouto kaši z velkých zrn celorzrnné rýže, ječmene/krup, špaldy, ovsa nebo čiroku. Ty je ale vhodné předem namočit a počítat s delší dobou varu nebo pro zkrácení přípravy použít tlakový hrnec. Nejrychleji se připraví kaše z velkých zrn, když už je máme předem uvařená a ráno je jen ohřejeme a případně rozmixujeme.
Děti
- Dětem do 1 roku nebudeme solit kaši a na zeleninu nepoužijeme ani sůl ani olej. Od 1 roku dáme pár zrníček soli, cca od 1,5 roku můžeme použít olej na rozdušení zeleniny. Mixér použijeme pouze u zdravých prospívajících dětí.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Velmi rád, tuto kaši opakuji ❤️
Jedno takové obyčejné sobotní ráno 🙂