Domů > Magazín > Zdraví

Hořko v ústech od žaludku a co je příčinou

Trápí vás hořká chuť v ústech? Pojďte si přečíst o příčinách a vhodném přístupu k tomuto problému. Zjistěte, jak pomocí úpravy stravy a změnou životního stylu zlepšit své trávicí potíže a zbavit se nepříjemné chuti v ústech.

Příčiny hořké chuti

Hořko v ústech od žaludku je typicky způsobeno refluxem, což je stav, při kterém se vrací potrava, nebo kyselé trávicí šťávy z žaludku přes jícen. Tyto šťávy mohou poškodit sliznice jícnu, ústní dutiny, ale i plic. Projevuje se říháním, pálením žáhy, bolestmi či tlakem v žaludku, někdy kašlem. Reflux je poměrně častý trávicí problém, objevuje se u dětí i dospělých. Netýká se pouze žaludku, častým průvodním jevem je přetížení jater.

Co to je reflux, jak na něj a jakou dietu zvolit, jsme rozebrali v rozhovoru s celostní lékařkou MUDr. Strnadelovou.

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Mezi další příčiny hořké chuti v ústech patří:

  • Jaterní onemocnění U onemocnění jater, jako je ztučnění, hepatitida nebo cirhóza, může být narušen metabolismus žlučových kyselin. Ty mohou dráždit trávicí trakt a způsobit zpětný tok žluči do žaludku a jícnu, což se projevuje nepříjemnou chutí. Dalším vlivem je narušení filtrační schopnosti jater, kdy mohou toxické látky cirkulovat v těle a ovlivnit chuťové receptory.
  • Potíže se žlučníkemMůže to signalizovat problém s odtokem žluči, například při žlučových kamenech, zánětu žlučníku nebo žlučových cest.
  • Hormonální změny či nerovnováha, což může způsobovat změnu vnímání chuti vlivem kolísání hladin pohlavních hormonů, hormonů štítné žlázy (např. v těhotenství, při menopauze, u poruch štítné žlázy).
  • Suchost v ústech, která může ovlivnit chuťové vjemy.
  • Záněty v ústech – Zánětlivé procesy mohou mít vliv na vnímání chutě, typicky např. u zánětu dásní.
  • Vedlejší účinek léků – např. antibiotika, antidepresiva, léky na vysoký krevní tlak

Jak si pomoci?

U refluxu je vždy zásadní úprava stravy (Dieta při refluxu, Jak vyléčit reflux), tj. především odlehčit játrům, čímž se zlepší energie žaludku. Játrům a žaludku pomůže vynechání polotovarů, smažených, tučných pokrmů, redukce masa, zařazení dostatku tepelně upravené zeleniny, celozrnných obilnin a luštěnin do stravy (Jak začít?). Medicína většinou nasazuje léky na snížení kyselosti žaludku, což zlepší pálení žáhy, ale dlouhodobě to vede k oslabení trávení.

Další roli zde hraje práce se stresem (Stravou proti stresu, Bolest žaludku ze stresu), která do toho často zasahuje. Při stresu dochází k ovlivnění práce jater a žaludku. Díky úpravě stravy a zlepšení jejich fungování se zlepší i schopnost odolávat stresu.

V léčbě mohou pomoci i bylinky (Nejlepší bylinky na reflux), ty jsou podpůrné hlavně při úlevě od symptomů a aby se problém nezhoršoval.

Léčba refluxu bývá dlouhodobější záležitost, je potřeba zlepšit spolupráci žaludku, slinivky a jater. Dobrá zpráva je, že se reflux změnou jídelníčku upravuje velmi dobře. Tak jako například u čtenářky Jany (29), které se podařilo díky úpravě stravování refluxu zbavit.

Pokud vás trápí hořká chuť v ústech, ozvěte se nám, společně tomu můžeme přijít na kloub!

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

28 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Alena ždímalová
4. 3. 2025

Jsem asi měsíc po zánětu slinivky a asi týden mám hodně bílý jazyk a hořko v krku.Zítra dobírám antibiotika. Něco proti té hořkosti,k vůli tomu nemám chuť k jídlu. Děkuji Ždímalová

Poučný článek,podle všech informací jsem vaše pacientka

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Osvědčené babské rady na úlevu od překyselení žaludku

Překyselení žaludku může způsobit nepříjemné pocity v nadbřišku, nevolnost a pálení žáhy. Článek nabízí tipy na první pomoc a radí, jak změnou stravy a str...
klub
8

Regenerace ledvin, močového měchýře a pohlavních orgánů

Článek popisuje zajímavé souvislosti mezi změnou stravy a různými fyzickými i psychickými projevy, které se týkají našich ledvin, močového měchýře a pohlav...

Akné a jeho zhoršení ze stresu: Tohle vám pomůže

Akné je nepříjemný problém, jehož spouštěčem se může stát i nadměrný stres. V článku si rozebereme, proč akné vzniká a jak mu můžeme předejít nebo ho minim...

Pálení a tlak na hrudi dokáže způsobit i stres

Chcete zjistit, co způsobuje pálení a tlaky na hrudníku? V našem článku se dozvíte, jaký vliv má stres na tyto potíže a jak ho zvládat pomocí relaxačních c...
klub
144
11

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...

Srdeční arytmie jako vážný následek stresu

Srdeční arytmie představuje závažný zdravotní problém. Tato porucha může mít různé podoby, od nepravidelného a rychlého bušení srdce až po vážnější stavy, ...