Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Horký čaj v létě? Ano! Studené nápoje nás neochladí

Máte chuť dát si zmrzlinu, ledový čaj nebo půlitřík oroseného pivečka, abyste se konečně ochladili? Raději si dejte teplý čaj. Vysvětlíme vám, jak funguje lidské tělo a proč má smysl pít i během léta teplé nápoje.

Jak to funguje uvnitř

Biologie lidského těla někdy funguje úplně jinak, než bychom očekávali. Příkladem je právě pití horkých nápojů v létě. Zní to jako nesmysl, ale horký čaj vás skutečně může v létě ochladí lépe než vychlazená voda. Vysvětlení je velmi jednoduché.
Organismus se přirozeně chrání před přehřátím tím, že se potí. Podmínkou je doplňování tekutin, jinak hrozí dehydratace. Tělo si tedy reguluje teplotu samo, pokud dodržujeme pitný režim a jíme stravu vhodnou na léto (jak má vypadat strav v létě se dozvíte v tomto krátkém videu).

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Zmrzlina a ledové nápoje ochladí, ale…

Studené nápoje nebo zmrzlina na chvíli skutečně přinesou úlevu, dokonce nám možná naskočí i husí kůže a na chvíli se přesuneme ze stínu zase na sluníčko. Ale je to efekt jen krátkodobý, tělo ve skutečnosti nezchladí. Jak už víte z našich videí (např. z videa o zmrzlině) a článků, náš organismus si musí vše ohřát na teplotu těla, tedy kolem 37 °C. Taková kopečková nebo točená zmrzlina mívá -5°C až -8°C a když je řádně podchlazená z mrazáku v obchodě, může její teplota být až -18°C. Naše tělo musí vyvinout opravdu velké úsilí, aby takových 120 ml točené ledové zmrzliny, která nám právě přistála v břiše, ohřálo na přijatelnou teplotu. Po snězení zmrzliny nebo vypití studeného nápoje se rozjedou trávicí procesy a naše orgány se začnou zahřívat. Velké množství studených nápojů nebo zmrzliny zpomalí krevní oběh, zúží cévy a tím znesnadní kůži uvolnit teplo. Ohřát ledové nápoje nebo zmrzlinu v žaludku stojí naše tělo spoustu energie, díky které se organismus znovu zahřeje!

Čím studenější stravu přijmeme, tím více energie tělo vydá a tím více se zahřejeme.

Studené nápoje a pokrmy zatěžují naše srdce

Teplo potřebné k zahřátí studených pokrmů a nápojů v žaludku musí dodat naše srdce, které je v létě nejcitlivější (viz tento článek) už beztak zatěžováno nadměrným horkem z okolí. Studené nápoje mu tedy jen přitěžují. Chlad navíc ztužuje tuky, které naše tělo zpracovává štěpením, ke kterému je zapotřebí opět teplo. Studené tuky tedy v našem těle chladem ztuhnou a organizmus je efektivně nezpracuje. A to je přesně případ klasické zmrzliny. Nestrávené tuky se pak usazují v tkáních a cévách, což zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a vaší linii to také neprospěje. Já osobně po zmrzlině ihned cítím zahlenění a ucpaný nos.

Na pláži a při sportu raději teplé nápoje

Typickou chybou, kterou dělají lidé na dovolené, je vyhřívání se na pláži a konzumace ledových nápojů k tomu. Podobně pak aktivně žijící lidé, kteří i v horku intenzivně sportují. Když jsme rozhicovaní ze slunce nebo ze sportu a dáme si řádně vychlazené pivo či jiný ledový nápoj, tělo reaguje na náhlý chlad prudčeji a můžeme to odnést zdravotně. V lepším případě si koledujeme o bolení v krku nebo nachlazený močový měchýř. Může ale dojít až k tepelnému šoku a, stejně jako při ponoření rozpáleného těla do ledové vody, hrozí infarkt. Možná jste to už zažili – po vypití ledového nápoje jste ucítíli bodání v dutinách, divný pocit v žaludku nebo naskočila husí kůže. Malým dětem se někdy stáhnou cévy tak intenzivně, že praskne žilka a spustí se jim krev z nosu. Starší lidé mohou pocítit poruchy srdečního rytmu. To vše jsou varovné signály, že bychom už neměli nic ledového jíst a pít.

Proč pít teplé nápoje v létě

Oproti tomu teplé nápoje rozšiřují cévy, vnitřní teplo aktivuje potní žlázy a tělo se tak pocením začne ochlazovat. Organismus se tak přirozeně udržuje v chladu. Horký čaj pro horké počasí je tedy ideální řešení. Když ne horký, tak alespoň teplý nebo vlažný. Díky popíjení teplého či vlažného čaje se zchladíme rychleji, neboť na povrchu kůže dochází k ochlazení odpařováním. Tělo se tak samo zchladí bez vydání velkého množství energie na tuto termoregulaci. Dalo by se říci, že teplé nápoje naší regulační jednotku prostě ošálí a ona pak pracuje v náš prospěch. Pokud si dáte kvalitní čaj, tak dodáte kromě hydratace do těla také důležité antioxidanty, které podporují imunitu, správné trávení, a dokonce naše tělo chrání před volnými radikály.

Osobní zkušenosti

O poznání méně se pak potíme a je nám i v horku příjemněji. Platí to pro nápoje i pro pokrmy. Mně se pořád někdo diví, že chodím po světě s termoskou plnou horké vody nebo čaje i v létě (viz foto z vody výše), že snídáme i v létě miso polévky. Osobně jsem přesvědčená, že to je jeden z důvodů, proč léto snáším lépe než jako mladá a proč už nejsem v létě zahleněná a stále nemocná s dutinami jako dřív před změnou jídelníčku (prvních 32 let života).

Horké nápoje jsou tradičním způsobem ochlazení

Není to samozřejmě můj vynález, je to moudro vyčtené z knih a inspirované tradičními způsoby národů, které žijí v horkých zemích. V Asii i v Africe se běžně potkáte s tím, že se tu i v těch nejžhavějších dnech popíjejí čaje. V Maroku jsme běžně dostávali k pití mátový svařený se zeleným čajem. Na Jamajce také podávají k jídlu mátový čaj. Když jsem byla v poušti, ochutnala jsem speciální čaj, který tam pijí ve dne v noci beduíni. Přidávají do něj pouštní bazalku. Tento čaj pijí jak přes den, kdy je příšerné suché horko, tak večer, kdy se v poušti velmi ochladí. Nutno přiznat, že se vždy všude divili, když jsem prosila o čaj bez cukru. V arabských zemích se totiž čaje podávají vydatně oslazené třtinovým cukrem.

Při sportu i při opalování

Pijte tedy studené nápoje opravdu s rozmyslem, ať už ležíte na pláži nebo běháte po lese. Jedna kanadská studie dokonce zkoumala konzumaci nápojů různých teplot při zvýšené fyzické zátěži a došla k tomu, že za určitých okolností horké nápoje tělo dokonce ochlazují. Je to proto, že podporují pocení, které je jediným způsobem, jak naše tělo bojuje s horkem. Starý trik, který v Číně znají už dobře 5 tisíc let.

Co teplého nepít

Možná právě jásáte, že si tedy dáte svojí oblíbenou kávu nebo horkou čokoládu, protože to je teplý nápoj. Musím vás zklamat. Káva, čokoláda, alkohol a energetické nápoje, které mají povzbuzující účinky, spouštějí proces „topení“ ve vašem těle. Těm se v horkých dnech určitě vyhněte.

Kdo nezkusí, neuvěří

Většina lidí je tak unavená a odpojená od svého těla, že jemné nuance v tom, jak jejich tělo reaguje ani neucítí. Ani já jsem dřív necítila takový rozdíl po jídle nebo pití. V létě v zimě jsem měla ledové končetiny, neustále jsem smrkala a bolela mě hlava a močový měchýř bez rozdílu ročního období. Na léto jsem se těšila, ale vlastně jsem horka velmi těžko snášela (více v mé zpovědi Léto jak má být a Už nejsem zimní troska). A že nejsem sama o tom svědčí jak vaše příběhy, tak přibývající “teplopitky” mezi námi.

Pokud je to i váš případ, zkuste to letos jinak. Ochlazujte se přirozeně, jezte tak, jak je to v létě zdravé a uvidíte sami ten rozdíl!

Eva

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

70 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jana Altea
27. 6. 2024

Taky nesnáším studené, čím dál tím víc 🙂 Nedávno jsem měla kousek domácího nanuka, rozmixovany meloun, a po pár liznutich jsem ho nechala. Bylo mi fakt ještě větší horko. Jasně jsem vnímala ten kontrast ledového v puse a horko, které se rozlevalo uvnitř těla. A to jsem si vždycky myslela, že je to kec😁 Piju teď i v horku teplou nebo vlažnou vodu a čaj…

Nemám a nikdy jsem neměla ráda pití z lednice.Polévky jím taky dvakrát za den a je mi jedno jestli je léto nebo zima. Ráno miso oběd něco zahuštěného. Zmrzlinu nepotřebuju vůbec možná jednou za rok. Nesnáším studený pití v létě piju vlažný čaj

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

5
1

Až 37 % kupovaných zmrzlin je kontaminovaných bakteriemi. Prodejci nečistí stroje

Chodíte rádi s dětmi na kopečkovou nebo točenou zmrzlinu? Možná vás přejde chuť, až zjistíte, že 37 % z nich je prolezlých bakteriemi a nesplňuje hygienick...
31
14

Dovolená v Chorvatsku zdravě – restaurace, kde nakupovat a co si vzít

Jak zvládnout dovolenou, když jím jinak? Co si nabalit, nachystat, co rychlého vařit, kde nakupovat, co jíst, kde jíst a jak si opravdu odpočinout i přesto...
8
5

Češi propadli domácím limonádám

Okurková, levandulová, jahodová… Nabízí je už skoro každá restaurace a hospoda. “Domácím” limonádám jsme zcela propadli. Představujete si...
98
36

Večeříte pozdě? Studie zjistila, co to dělá s vaším tělem

V kolik hodin je ideální čas na večeři? Dokdy naše trávení je schopno přijímat potravu? Co se stane, budeme-li jíst pravidelně na noc? Na to se nás ptáte č...
98
31

Adventní půst začíná. Má cenu ho držet?

Lidé se dříve před Vánoci celé týdny postili. Dělali to přirozeně. Museli. Šetřili tak svoje zdraví a bystřili mysl. My žijeme v blahobytu, přesto jsme jak...
32
17

Chřestová sezóna je tu: 9 faktů, které vás překvapí

Chřest je velmi zajímavá zelenina a jeho sezóna je právě v plném proudu. Věděli jste například, že Česko bylo dříve chřestovou velmocí a náš chřest byl teh...