Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Hrozí nám, že budeme jíst jen geneticky upravenou stravu

Ten, kdo jí jinak, se dříve či později začne zajímat o původ toho co jí. A dříve nebo později se zděsí, jak to vlastně je skoro všechno geneticky modifikované a chemicky ošetřené. A většina z nás také zatouží si něco vypěstovat sama. Pro radost i pro zdraví. Nebo aspoň bereme zeleninu od místního farmáře, který pěstuje šetrně a bez chemie. A tady je právě ten problém. Pro nás, pro farmáře, pro všechny. Už brzy může být v celé Evropské Unii trestné, když zasadíte semínka nebo sadbu, které jste sami sebrali z rostlin v předchozím roce, nebo které vám dal soused. Nesmysl? Kéž by! Evropská Komise nyní pracuje na návrhu zákona zakazujícího šíření osiva mezi drobnými zemědělci i běžnou populací. Zahrádkáře a drobné zemědělce staví do role velkých pěstitelů, kteří by museli mít registrované každé semínko, které vsadí do země. A budete-li chtít sázet neschválené, stanete se v podstatě kriminálníkem.

Je za pět minut dvanáct

Jestli máme něco udělat, máme čas jen do konce října. Běžný občan tuto věc obvykle nezaregistruje. V médiích se to moc neřeší, všude samá politika a nadcházející volby….a zatím v pozadí toho všeho se schvalují tak moc důležité věci. Pokud se náhodou někde nějaká zmínka najde, vyznívá to jako cosi vzdáleného, co se týká velkopěstitelů a jeden to přejde bez povšimnutí, aniž tuší, že se jedná o jeho základní zdroj obživy – veškeré plodiny. Aniž tuší, že si nebude moci legálně zasadit třeba semínka z dýně od maminky. Ale jde vlastně ještě o mnohem víc. Nechceme totiž jíst jen geneticky modifikované rostliny (GMO). Pokud chceme odvrátit nesmyslný zákon, máme na to 10 dnů.

Neplodné rostliny – neplodní lidé

Už to bude rok, co jsme se přestěhovali z pražského bytu do domku na samotě v lese. Po mnoha a mnoha letech jsem se tedy na jaře s nadšením pustila do sázení a setí. Maminka mě vybavila některými cibulkami a semínky kytek i zeleniny, zbytek jsem dokoupila v zahradnictví. Když jsem jí nadšeně říkala, že si zasadím kdeco a co se povede, od toho si schovám semínka na další rok, tak se jen zasmála: “Kdepak, takhle to nefunguje. To co koupíš z sáčku, to se ti příští rok už nepodaří namnožit. Budeš si to muset koupit znovu.” Vůbec jsem tomu nerozuměla. Jak to, že se to nedá namnožit??? Jako nováček v oblasti pěstování čehokoli jsem to nejdřív vzala jako hotovou věc. Moje máme je zahradník, kterému se i násada od koštěte zakoření, kdyby ji do země vsadila. Takže jsem neměla pochyb, že mi říká pravdu. Ale vrtalo mi to v hlavě a začala jsem bádat. S hrůzou jsem zjistila to, co již mnozí možná dávno víte.  Že v USA už to takhle funguje, tam si sami nic nenamnožíte. Semíka z geneticky modifikovaných plodin jsou neplodná a nevyrostou. Geneticky modifikované rostliny mají hrozivý dopad na zdraví lidí. Že není náhoda, že s rostoucí konzumací neplodných rostlin roste neplodnost mezi lidmi. Že konzumace GMO potravin způsobuje pomalou smrt během několika let. Uměle mutované plodiny totiž neumí tělo odstranit. Výsledkem jsou mimo jiné zacpaná játra, jedy ukládané v kůži a orgánech. Dochází k předčasnému rychlému zestárnutí organismu s následkem smrti. Už dnes jsou prý udělané tajné studie, které hovoří o lidech, kteří jedli jenom GMO potraviny a dožili se pouze 20 až 30 let. Níže tedy připojuji informace, které máme k dispozici a zároveň vás prosím o podporu v petici, která by tomuto nebezpečnému kroku měla zamezit.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Co je za tím doopravdy

Pokud připravovaný zákon projde, zemědělci i spotřebitelé se stanou závislými na velkých osivářských firmách. Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení musejí všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné uniformní odrůdy. Staré krajové odrůdy a odrůdy pro ekologické zemědělství nebudou splňovat požadavky pro registraci. Přitom právě rozmanitost odrůd plodin je dědictvím a velkým bohatstvím, jelikož lépe odpovídají místním podmínkám daného místa. Odhaduje se, že v zemích EU zmizelo za poslední století 90% odrůd kulturních plodin. Uniformní odrůdy budou v nepříznivých místních podmínkách vyžadovat zvýšené dávky hnojiv, pesticidů,…kdo nám tom má zájem, je jasné. A je jasné, že mi, co jíme jinak, to nejsme. Ať se chystaný zákon tváří navenek jakkoli ušlechtile, ve skutečnosti jde o omezení potravinové suverenity jednotlivých států, regionů a skupin. Čili o kontrolu nad potravinami jakožto stěžejního bodu kontroly obyvatelstva ve prospěch velkých nadnárodních osivářských firem. Více než polovinu světového trhu s osivy dne s ovládají pouhé 3 koncerny! Více informací najdete například zde.  Koncept tohoto zákona si lze prohlédnout zde.

Jak vyplnit petici

Pokud byste chtěli vyjádřit nesouhlas s tímto připravovaným nařízením, můžete tak učinit zadáním svých nacionále na internetovou petici za udržení rozmanitosti osiv, která běží v řadě států EU. Z ČR je třeba do konce října sebrat 5 tis. podpisů. V tuto chvíli jich chybí něco kolem 2000, jelikož lidé o tomto připravovaném nařízení nevědí. Věřím, že s vaší pomocí se podaří potřebného počtu dosáhnout. Tuto petici je potřeba dostat mezi co nejvíce lidí v co nejkratší době. Vyplnění je snadné. Nejprve vyberte jazyk čeština v pravém horním rohu webu. Do 4 okének je třeba zadat celé jméno, PSČ a město, ulici a číslo domu a nakonec e-mail.  V okénku pod jménem pak vyberete stát (Česká republika  je skoro na konci seznamu). Vpravo ťuknete na žluté okénko Podepsání. Pokud byste nechtěli, aby vaše jméno bylo uvedeno na webu petice, zaškrtnete Registrace Anonymní vedle státu. Pokud by se vám náhodou kolonky zobrazovaly německy, ťukněte na okénko a objeví se vysvětlující text, který se po chvilce střídá český a německý.

V USA už to tak funguje

Budeme si muset každý rok všechno koupit znovu?

Podobné nařízení už pár let platí v USA. Semena tam dnes používaná v zemědělství jsou už jen genticky modifikovaná – přírodní osivo se nesežene. Kdo by pěstoval z přírodního osiva, které si sám uchoval z předchozí úrody, je považován za zločince . Tak se měl ve vězení ocitnout farmář, který si navzdory novému zákonu vesele sázel rodinné sazenice se stoletou tradicí. Kde chce vědět více, určitě najde na internetu další informace. Navíc genetická modifikace osiva zahrnuje i fakt, že ze semen těchto GMO rostlin v 2. generaci už nic nevzejde. Proto si zemědělci musejí kupovat toto osivo každý rok nové právě od osivářských koncernů. Cena osiva je samozřejmě v rukou těchto firem a každý rok se zvedá.

Jedním z těchto nechvalně proslulých koncernů je firma MONSANTO produkující geneticky modifikované plodiny a světoznámý prý „neškodný“ herbicid ROUNDUP, který zničí všechno kromě jejích GMO plodin, jež jsou vůči němu imunní. Firma prý byla usvědčena z úplatkářství na vládní úrovni v různých částech světa.  Za 15 let, co jsou na trh uvedeny genetiky modifikované potraviny, proběhla konečně už studie, co to vlastně s organismem udělá, když se mu podává GMO strava. V testu byly potkani po dobu dvou let krmeni geneticky modifikovanou kukuřicí a část z nich navíc ještě ošetřenou Roundupem. Výsledky studie jsou šokující – polovina těchto potkanů zemřela předčasně, měli obrovské nádory mléčných žláz a těžké poškození jater a ledvin. 

Na první pohled vypadají GMO semínka stejně jako ta přirozená

Odkaz na jiné výzkumy uvádí, že Roundup ve 3. generaci laboratorních zvířat způsobil neplodnost. Tato studie probíhala v utajení. Když včelařští výzkumníci poukazovali na neblahý vliv Roundapu na včely, firma Monsanto tyto výzkumné včelařské ústavy skoupila, aby vědci bádali jiným směrem… Zadáte-li si do internetového vyhledavače Monsanto nebo GM potraviny, vyjede vám spousta zajímavých odkazů.

My to tak nechceme

A proto jsme se rozhodli petici podpořit. Je to vůbec poprvé, kdy se na vás obracíme s něčím podobným. Tušíme ale, že jde o mnoho a že se to týká nás všech, i těch, kteří nejí jinak a stravu (zatím) neřeší.  Zvažte proto, prosím, svoji účast.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Veronika
12. 6. 2016

Dnes jsme byli s rodinkou na kostu vina v Roudnici…Tedy tolik tlustych az obeznich lidi jsem snad nikdy nevidela…Spontane me napadla myslenka ze gmo lososi uz dorazili i k nam….malo zerou, ale rostou ctyrnasob…. to preci neni mozny, aby ten narust obezity byl kazdym rokem tak obrovsky…jasne, ze se lidi malo hybou, sedi v kancelarich, ve vsem je cukr…ale tohle neni normalni…s tim beznym jidlem neni neco v poradku…aby uz batole, bylo tak tluste ze sotva leze….dnes jsem usoudila, ze tloustka je v tezke prevaze nad normalem…stihlost uz skoro neni…je to docela smutny pohled, zvlast na deti…..

Veronika
7. 6. 2016

Téda članek je sice staršího data, ale vyděsil mě fest….hned cítim bolest v krku…a pak, že moje št.žláza neni psychosomatická…:-(….mno, doufám, že GMO nikdy neprojde…jinak věřím, že je to začátek konce…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Celozrnné krémové špagety

V tomto receptu zužitkujeme postranní listy bulvy fenyklu a košťál z brokolice a vyzkoušíme si, že i ze zbytků se dá snadno vykouzlit skvělý kondiment na t...

Dal makhani – černé fazole s batátem a špenátem

V klasickém indickém receptu se používá máslo a kombinace čočky a černých fazolí. Nám moc chutná tahle zjednodušená rychlovka – velmi chutná omáčka s...
19
2

Domácí adventní kalendáře za babku: pro celou rodinu!

Kupované adventní kalendáře s běžnými sladkostmi nejsou zdravé a navíc jsou nudné. Zkuste to letos jinak. Přinášíme vám spoustu nápadů a také postup toho n...

Fazolky na tamarindu

Jednoduchá a přitom bohatá příprava čerstvých fazolový lusků. Pro milovníky koření a indických receptů.

Slané sušenky s hummusem ze špenátu

Tímto receptem můžete překvapit vaše hosty, hodí se na party a oslavy jako jednohubka a nebo si ho můžete připravit jako svačinku k odpolednímu čaji.

Plněné zelí

Tento recept si můžete obměnit podle vašich chutí. Jakákoliv zelenina, sezónní, vám obohatí uplně obyčejné zelí. Nám chutnalo, doufám, že ani vás recept ne...