Česnáček a zdravotní účinky
Účinky česnáčku jsou celkově očistné, protizánětlivé a antiseptické a dokonce i protirakovinné. Česnáček desinfikuje močové a dýchací cesty i střeva. Podporuje činnost žlučníku, jater a slinivky.
Česnáček a způsoby použití
Kromě konzumace syrové rostliny je možné česnáček používat také zevně – k léčení vyrážek, ekzémů, zánětů kůže a špatně se hojících ran. Česnáček se používá také v podobě tinktury. Naopak v podobě čajů vzhledem k česnekovému aroma příliš oblíbený není.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Česnáček v kuchyni
V kuchyni využijeme celou nať (na jaře, kdy je ještě mladý). Později sbíráme listy a květy bez lodyhy – tak už je příliš tuhá. Česnáček obsahuje glykosidy sinigrin, allylsulfid, rhodanalyl, alliarin, etérický olej, pektin, beta karoten a kyselinu askorbovou. Po narušení pletiv rostliny se uvolňují isothiokyanáty (právě těm se přisuzují antikarcinogenní účinky). (1)
V chuti česnáčku najdete kombinaci česneku a hořčice, která zajistí velmi barvité zpestření nejrůznějších pokrmů. Však se také anglicky jmenuje velmi výstižně – garlic mustard – česneková hořčice.
Česnáček je vzhledem k účinným látkám nejlepší používat syrový. Podobně jako další druhy divoké zeleniny se skvěle hodí k nazdobení hotových pokrmů – po opláchnutí nasekejte podle potřeby a ozdobte hotový pokrm, ať už je to polévka, hlavní chod nebo třeba pomazánka. Podívejte se, jak sluší třeba této polévce s rýžovými těstovinami.
Česnáček můžete do hotové pokrmu i zamíchat – zkuste třeba tenhle úžasný kuskus podle Jíme Jinak. Česnáček skvěle ochutí i krémové polévky nebo saláty – jednoduše ho přidejte jako oblíbené koření. Louhováním v octu získáte po pár dnech aromatickou složku do salátové zálivky.
I z česnáčku se dá rozmixováním s olejem, mandlemi a trochou soli vytvořit jedinečné pesto.
Jak najít a poznat česnáček
Česnáček hojně roste v listnatých a křovištních lesích, hájích, na rumištích a zahrádkách. Má rád humózní, vlhké půdy, a to jak písčité, tak hlinité. V závislosti na podmínkách dorůstá do výšky 20–80 cm. Česnáček poznáte podle česnekového aroma, které se uvolní při promnutí mezi prsty.
Kdy sbírat česnáček
Česnáček můžeme sbírat na jaře (celou nať) i později, kdy už ale využijeme jen listy a květy.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ahoj JJ,o víkendu mi povídala vnučka,že se ve škole (Zahrada,Montesori) v pátek naučila venku v lese novou bylinku.Pak mi ji na procházce ukázala. Měla jsem radost,jak je šikovná,říkala jsem si,protože krásně voněla česnekem,ze si něco o bylince přečtu.☺a hups,otevřu stránky Jíme J. a je to tady,takže tak mi to krásně chodí. To je bezva.díky Kája
Včera jsem ho objevila u nás v lese za barákem. Měla ksrm hroznou radost, že jsem se naučila poznávat novou bylinku… Jen se chci zeptat, je možné si ho nasušit? V zimě třeba na zdobení polévek, když není nic zeleného, by se sušený hodil. Máme ho tak fůru a je mi líto ho tam nechat 😀