Domů > Magazín > Blog

Hydratace jídlem – tajemství mladistvé pokožky

Asi netřeba připomínat, že hydratace je klíčová pro zdravé tělo a krásnou, zářivou pokožku.  Víte ale, jak správně hydratovat tělo zevnitř? 

Proč pití vody nestačí

Když se narodíme, naše tělo obsahuje téměř 80% vody. S přibývajícím věkem, životním stylem a nevhodnou stravou ztrácíme toto vysoké množství vody a v dospělosti se dostáváme na úroveň 55% (!!!).  Nedostatek vody v těle tak vede například k předčasnému stárnutí, objeví se únava, špatné trávení, otoky, suché bolavé oči nebo bolesti hlavy. Dehydratací trpí také naše pokožka, která může být suchá, mdlá nebo se na ní můžou objevit různé vyrážky. Správná dávka hydratace naopak podporuje čistění těla a krve od škodlivých látek, udržuje orgány vyživené a hydratované, podporuje správný lymfatický systém (můžete se tak rozloučit s otoky, celulitidou a kilogramy navíc) a podporuje správné trávení. Hydratace je samozřejmě také klíč k pevné, hladké, zářivé a šťavnaté pleti a lesklým, pevným vlasům a nehtům.

Jak ale účinně a správně hydratovat tělo a proč pití vody není dostatečné? Podle uznávaného odborníka, dermatologa Mudr. Murada, je především potřeba hydratovat tělo na buněčné úrovni. A právě potraviny bohaté na vodu jsou nezbytné pro správnou výživu a posílení našich buněk, které neustále rostou a regenerují se. Když naše buňky nejsou plně hydratované, nemohou tak fungovat na optimální úrovni. 

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Zaměřte se tedy především na potraviny, které obsahují alespoň 80% vody a ty zařaďte do vašeho jídelníčku. A které to jsou?

 

Meloun

Meloun je nezbytností letních měsíců. Nejen že skvěle chutná, ale je tvořen 92% vody a tělo tedy krásně hydratuje. Kromě toho má také silně čistící účinky, čistí a hydratuje krev, odvádí toxiny ze střevního traktu a pomáhá zmírňovat přetížení jater.  Navíc vás účinně a přirozeně ochladí, což nyní v teplých měsících oceníme. 

Okurka

Tato zelenina obsahuje 96% vody a stejně, jako meloun, má přirozené ochlazující a hydratační vlastnosti. Okurky snižují také množství tuků a toxinů v krvi, působí protizánětlivě v tenkém a tlustém střevě a umožňují přirozenou detoxikaci.

Cuketa

Cuketa tvořená 95% vody pomáhá hydratovat játra, která tak můžou ukládat mikročástice vody a později je v obdobích dehydratace uvolňovat do krve. Navíc má jemně čistící účinky, zklidňuje stěny střevního traktu a je prospěšná pro žlučník.

Listová zelenina

Kromě toho, že se jedná o další vynikající čistící potravinu pro naše játra, ledviny a zažívaní, tak se také může pyšnit vysokým obsahem vody. Například ledový salát obsahuje 96% vody, římský salát 95%, nebo takový špenát nebo mangold 93%.

Květák

Tato zelenina také překvapivě patří mezi potraviny, které jsou nejvíce bohaté na množství vody. Obsahuje jí 92% a mimo to je také skvělým zdrojem spousty vitamínů a minerálů. Pomáhá vylučovat odpadní látky a přebytek vody a blahodárně působí na náš zažívací systém

Ředkvičky

Ředkvičky, které obsahují 95% vody, nejen že účinně hydratují naše tělo, jsou ale také silným lékem pro naše játra, pokožku, nehty a vlasy díky vysokému obsahu síry.

 

Mezi další potraviny, které obsahují vysoký podíl vody, patří také řapíkatý celer, houby, chřest, brokolice, růžičková kapusta, mrkve, lilek a rajčata (v omezeném množství). Z ovoce je to zase bobulovité ovoce (především jahody a borůvky), broskve nebo jablka.

Čemu se vyhnout

Správný pitný režim a potraviny vysoké na obsah vody jsou tedy klíčové ke správné hydrataci těla. Ovšem důležité je také vyhnout se potravinám a nápojům, které tělo naopak dehydratují.  Mezi takové nápoje patří velmi oblíbená káva, černý a zelený čaj, alkohol. Mezi potraviny, které naše tělo výrazně dehydratují, patří také různé rýžové nebo jiné pufované chlebíčky, krekry, suchary, müsli (granoly) a podobné “suché” potraviny.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

10 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den. Jsem velká milovnice zeleného čaje. Měla bych se mu tedy vyhýbat?

Všechny tyhle potraviny jím pořád, ale kůži mám extrémně suchou dál:(
Co s tím? Promazání přírodními mastmi absolutně nepomáhá, za chvíli jsem ještě sušší.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

6 jedlých pomocníků při zánětech močových cest

Máme pro vás 6 osvědčených pomocníků, které můžete sníst nebo vypít, pokud trpíte na záněty močových cest. Dobrá zpráva je, že i ty chronické se dají změno...

Nenechte se zabít cukrem. Mlsejte zdravě!

Lidský organismus má v sobě zakódovanou potřebu rovnováhy a právě cukr je nebezpečný narušitel, který má na svědomí celou řadu zdravotních problémů. Trvalý...

Nejlepší bylinky pro ženské zdraví

Křeče, výkyvy nálad, bolesti hlavy, záněty nebo problémy s pletí jsou nepříjemnosti, které nás ženy mohou pěkně potrápit (a také vytočit). Hormonální nerov...
12
1

Bylinky pro sladké spaní

Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...
52
3

Alzheimerova choroba – jak ji léčit a jak jí předcházet

Je Alzheimerova choroba nemoc, u níž můžeme pouze mírnit symptomy nebo ji lze skutečně léčit? A hlavně jak jí předcházet? Jen luštit křížovky nestačí. Pojď...

Antokyany a jejich pozitivní vliv na zdraví

Antokyany jsou zajímavou skupinou látek s pozitivním účinkem na lidské zdraví, o kterých se zase tak často nemluví. Víte, jaký účinek mají na naše zdraví a...