Kdy je to nemoc a kdy jde jen o aktivní dítě?
Někteří psychologové důrazně varují před nesmyslným označováním živějších dětí za nemocné. Zdravé dítě je aktivní, běhá skáče, je stále v pohybu. Stejně tak i děti mohou podle odborníků mít někdy své problémy, špatnou náladu nebo se cítit depresivně. To vše ještě neznamená, že dítě je hyperaktivní, že má poruchu. Varovat by nás před unáhlenou diagnózou měla situace v Americe, kterou mílovými kroky doháníme.
6-7 miliónů školáků bere každé ráno psychofarmaka
Spotřeba psychofarmak se zvyšuje celosvětově. V Americe dle dokumentu Nadrogované děti psychofarmaka každé ráno před odchodem do školy užívá 6 – 7 miliónů školáků. Prý aby se lépe chovali. Byla jim přiřazena nálepka ADHD.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
ADHD má dnes v Americe diagnostikováno každé desáté dítě. Od roku 2003 došlo k nárůstu o 22 %. Dle studií je ale 20 % diagnóz mylných (1).
Co je to ADHD?
ADHD, se překládá do češtiny jako hyperaktivita s poruchou pozornosti nebo-li také hyperkinetická porucha. Je to neurovývojová porucha charakteristická především poruchou pozornosti a učení, impulzivitou a hyperaktivitou (2).
Pedagogové mohou sami díte označit diagnózou ADHD
Američtí pedagogové mají od lékařů dánu devítibodovou stupnici. Pokud odškrtnou šest bodů z hodnotících kritérií (tj. neposednost, nepozornost, problémy s dokončením úkolu ve stanoveném limitu, odpovídání na otázku před jejím dokončením aj.), mohou dítě označit diagnózou ADHD, požadovat po rodičích návštěvu lékaře a užívání léků (3).
České děti braly 4 miliony psychofarmak v roce 2017
Epidemie ADHD se šíří i v ČR. Stále více a více dětí je nepozorných, nesoustředěných, neklidných a hyperaktivních. Chovají se impulzivně. Od roku 1997, kdy se začaly tyto léky předepisovat, se zvýšil roční objem předepsaných denních dávek psychofarmak ze 100 tisíc na bezmála 4 milióny v roce 2017. Za prvních pět měsíců roku 2018 už to dokonce bylo 1,8 miliónů, což je téměř tolik, kolik bylo předepsáno za celý rok 2012. A spotřeba těchto léků pořád roste.
Věděli jste?
– Léky na ADHD patří k narkotikům – návykovým látkám.
– Tyto léky mají mnoho nežádoucích účinků – příznaky srdečního infarktu, mozkové mrtvice, křeče, poruchy vidění, zpomalení růstu a násilné chování.
– Studie (4) i případy z praxe prokazují souvislost mezi užíváním léků a zvýšení rizik sebevraždy, agresivity až možného zabití ostatních osob (5).
Nemocné nebo normální děti?
Mnozí dospělí dnes říkají, že oni sami by bývali byli podle dnešních kriterií posuzování jako hyperaktivní. Pamatujete si, jací jste byli? Taky jste nevydrželi chvíli v klidu? Zlobili se na vás, že se nesoustředíte, neposloucháte, neustále mluvíte a že jste neposeda? Všechna tato kritéria jsou nyní často velmi rychle označována nálepkou ADHD. A to i navzdory tomu, že „duchovní otec“ ADHD, doktor Leon Eisenberg, na konci své kariéry prohlásil, že „ADHD je ukázkovým příkladem fiktivní choroby“. A úřady pro dohled nad léčivy varují, že léky předepisovány na ADHD mohou být příčinou mozkové mrtvice, srdečního infarktu a úmrtí (6).
ADHD je módní diagnózou posledních let
Diagnóza ADHD se zdá být zneužívána pro zlobivé děti. Doktor Jeroným Klimeš, zabývající se především psychologií rodiny, na to má svůj názor:„Módní diagnózy provází velmi velké procento případů, kdy dítě fakticky poruchu nemá, ale diagnosa je mu chybně připsaná. Dítě je pak nuceno jíst prášky, které mají velmi mnoho vedlejších účinků a jsou mu samozřejmě spíš ke škodě.“
Psychiatři mají v dnešní době na pacienty velmi málo času, kdy si stačí jen zběžně poslechnout problémy dítěte a předepsat mu léky.„Není čas na detailnější rozbor příčin problémů dítěte. Děti se totiž často hyperkineticky chovají, i když nemají samu diagnosu ADHD, která by vyžadovala brát stimulancia (Ritalin). Velmi častý důvod hyperkinetického chování je třeba obyčejné chronické nevyspání, které vyplývá ze závislosti na telefonu a nočního hraní her.“ (6).
Poruchy u dětí mají základ v rodině
Co s námi dělá cukr?
Přečtěte si příběh “cukrového běsnění” u dětí
Poruchy chování dětí často souvisí s nevhodnou toxickou stravou (zejména cukr), emociálním rozrušením a atmosférou v rodině. Rodiče nevedou děti ke zdravé stravě, dávají dětem nadbytek cukru, který způsobuje hyperaktivitu, nevedou je k pohybu, sami tráví většinu času u počítačů, mobilů a televizí, případně sami užívají antidepresiva, rozpadají se jim manželství, jsou úzkostní a nespokojení. Toto je stále častější jev a v takovém případě se podle odborníků nelze divit, že se to samé děje s dětmi. Jejich doporuční je jasné – začněme u sebe!
Faktory způsobující ADHD dle studií
- potravinová aditiva (7)
- vystavení se chemikáliím a těžkým kovům (např. olovo), které se vyskytují v konvenční kosmetice (8)
- alkohol, kouření (9)
- cukr (10)
Strava má zásadní vliv na projevy ADHD
“Mám osobní zkušenost s několika rodinami, kde tato diagnóza byla u dětí stanovena. Děti se skutečně chovají jinak, je těžké získat jejich pozornost nebo je u nějaké činnosti udržet. Dostávají se často do konfliktu s ostatními dětmi, jsou vznětlivé až agresivní nebo příliš kontaktní, vstupují ostatním do osobní zóny apod. Velmi mě překvapilo, že lékaři těmto rodičům nedali žádné doporučení ohledně výživy. Ti, kteří si nechali poradit v oblasti stravování, mi velmi rychle potvrdili, že výsledky jsou ohromné, že vidí veliký rozdíl v chování dítěte. A to jak v samotné aktivitě, tedy že děti méně poskakují, pobíhají apod., tak i v lepší náladě. Mají ověřeno, že s lepším jídelníčkem nepropadají v bezmocný pláč, když není po jejich, nejsou tak agresivní a dá se s nimi lépe domluvit. Postupně mohli snížit dětem dávky léků, někde na minimum, někde zcela. Je to běh na dlouhou trat a není to jen o jídle. Ale s dobrým jídelníčkem se děti dostanou do klidu a dá se s nimi lépe pracovat, cvičit, trénovat potřebné společenské dovednosti apod. Všechny otevřené maminky vidí i další důvody, které k tomuto problému přispěly. Obvykle jsou to jejich vlastní komplikované vztahy, problémy v těhotenství a při porodu, v neposlední řadě mnoho rodičů začátek těchto problémů spojuje s přeočkováním v 5 letech, kdy se jim ze zdravého, normálního dítěte mělo stát dítě komplikované s diagnózou ADHD. Všem proto doporučuji kromě všech dalších kroků, které s dítětem a se sebou podnikají, začít jíst zdravě. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle je zdravý duch. I tady se mi to potvrzuje.” říká k tématu Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak a dodává: “Koneckonců funguje to i obráceně. Když naše zdravé děti dostaly nevhodnou stravu plnou cukru, okamžitě se nám proměnily v šílence a po krátké době se propadly do něčeho, čemu mu dospělí říkáme depka.”
Máte osobní zkušenost?
Máte v rodině nebo ve svém okolí dítě s touto diagnózou? Jak to řešíte? Bere dítě léky nebo se našla jiná cesta, jak mu pomoci? Jak to zvládají rodiče? Doporučil vám lékař upravit stravu? Vyzkoušeli jste si v praxi, že strava má vliv? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích. Může to pomoci dalším rodičům zvládnout tuhle nelehkou diagnózu a třeba se na ní podívat z jiného úhlu pohledu.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář