Volně prodejný lék přeci musí být bezpečný! Anebo ne?
Ibuprofen většina lidí považuje za zcela neškodný lék proti bolesti. Každý den ho použije více než 30 milionů lidí na bolest, zánět nebo horečku. Kromě lékáren, kde je volně dostupný, se dá se už koupit i v drogériích nebo na čerpacích stanicích a tak v nás vzbuzuje mylný dojem, že je zcela neškodný. Je součástí skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Tým dánských vědců pod vedením kardiologa Gunnara Gislasona z Kodaňské univerzity zjistil, že některé léky z této skupiny jsou dokonce ještě mnohem nebezpečnější než Ibuprofen. Například Diklofenak, který se používá běžně k léčbě bolesti spojené s artritidou, zvyšuje riziko srdeční zástavy až o celých 50 %!
Věděli jste?
– Češi koupí ročně až 8 milionů balení léků na bolest.
– Léky proti bolesti patří v ČR mezi nejprodávanější. Existuje až 555 variant, ale prodává se jich momentálně 56. Liší se silou i rychlostí nástupu účinku.
– Nejpopulárnější jsou Ibalgin, Nurofen, Brufen a Apo-Ibuprofen.
– Stoupá počet prodejců, kteří mohou prodávat tyto léky mimo lékárny. Od 2010 počet prodejců vzrostl ze 162 na dnešních 2325.
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
Studie to potvrzují – léky proti bolesti způsobují srdeční zástavu
Tým z Kadaňské univerzity zkoumal 28 947 případů srdeční zástavy, která postihla Dány mimo nemocnici mezi lety 2001 a 2010. Přišli na to, že 3376 pacientů z této skupiny užívalo během měsíce před zástavou některý z nesteroidních protizánětlivých léků. Mezi ty patří právě Ibuprofen nebo Diclofenac. (1)
Autoři studie vysvětlují, že užívání léků na bolest dopadá na kardiovaskulární systém v podobě hromadění krevních destiček, tvorby krevních sraženin nebo zvýšení tlaku. Tyto příznaky mohou vyvolat srdeční zástavu. Dle SÚKL a Evropské lékové agentury jsou ohroženi zejména pacienti, kteří mají ještě další rizikové faktory (např. kardiovaskulární choroby) a léky užívají dlouhodobě ve vysokých dávkách nad 2400 mg za den. Doporučují nepřekračovat dávku 1200 mg za den. Měli by se jim zcela vyhýbat zejména pacienti s kardiovaskulárním onemocněním.
Rizika potvrzují i další výzkumy
Na vyšší riziko pro srdce a cévy v souvislosti s užíváním léků na bolest poukazují i starší výzkumy. Například britská studie z roku 2013 poukázala na to, že roční užívání silných dávek léků proti bolesti vede u pacientů s artritidou k jednomu smrtelnému infarktu na tisíc lidí. (2) Nebezpečné je zejména dlouhodobé překračování maximální dávky, která je u ibuprofenu 1200 mg denně. Dřívější studie potvrdily další rizika spojená s užíváním léků na bolest, například zvýšené riziko střevního krvácení. (3) Ibuprofen způsobuje také u mladých mužů neplodnost. (4)
Migrény, bolesti zad a menstruační bolesti mi zmizely až po změně jídelníčku
“Než jsem změnila jídelníček, trpěla jsem na bolesti zad a na migrény. Léky jsem běžně neužívala, snažila jsem se to zvládnout přírodně. Pamatuji si jako dnes, když jsem nastoupila do své první práce a prvně mě tam chytla migréna, jak mě překvapila reakce kolegů z kanceláře – otevřeli šuplíky a kabelky a nabídli mi hned několik léků. Říkali těmhle pomocníkům na bolest růžový kamarád a vyčinili mi, že jsem nepřipravená. Tehdy mi prášek přišel vhod, skončila jsem totiž bolestí pod stolem. Ale stejně jsem si je odmítala koupit. To už bude 20 let. Tehdy to takhle dělali všichni kolem mě – do práce, na výlet, na hory, na vodu všude měli růžového kamaráda při ruce. A brali to na všechno. Na hlavu, na kocovinu, na menstruaci, na bolave koleno, preventivně…Myslela jsem, že doba pokročila a o léčivech už lidé uvažují jinak. Nedávno jsem však byla svědkem toho, jak se sešly na baru dvě kamarádky. Jednu bolela noha a ptala se druhé po prášku. Ta obratem vysypala z batohu 4 různé léky na bolest. Ptala jsem se jí, na co to má. Prý ji pořád něco bolí, tak aby byla připravená. Holky to zapily redbullem, dala si totiž preventivně i ta s batohem. Bylo jim 23 let. Asi se to od mého mládí moc nezměnilo. Lidé vůbec netuší, jak dlouho tyto léky v těle působí a jak zatěžují ledviny a játra,” dodává k tématu Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.”Já se zbavila chronických bolestí zad, menstruačních bolestí a migrén až po třicítce změnou jídelníčku.”
Vyhněte se lékům obloukem
Pokud můžete, vyhněte se lékům a volte raději alternativní cestu. Možností je mnoho – od bylinek, přes stravu, po homeopatika.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář