- 4 jablka
- trochu vody
- špetka skořice, hřebíček (nemusí být)
- špetka soli
Jak připravit napařená jablka
- Očištěná a jadřinců zbavená jablka nakrájíme na čtvrtky a dáme slupkou dospod na pařáček.
- Na dno kastrůlku dáme vodu jen tolik, aby nepřesahovala pařáček. Do vody dáme špetku soli a můžeme pro vůni vložit hřebíček nebo kus skořice.
- Vložíme pařáček s jablky, můžeme je skořicí trochu posypat, přiklopíme pokličkou a necháme dusit přikryté cca 15 minut a mírném plameni. Že jsou připravená poznáme tak, že při zvednutí pokličky nám vodou nabobtnalá jablíčka “vydechnou” a mírně spadnou. Hotová jablka mají jinou strukturu než syrová, nyní vypadají spíš jako pyré, které drží pohromadě jen díky slupce.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Praktické
- Jablíčka si takto můžete připravit i bez pařáčku – v kastrolku s trochou vody na dně je také napaříte, jen pozor, aby bylo vody dost a nepřipálila se, ale zase ne tolik, aby se v ní jablka vařila.
- Jablíčka jsou skvělá ještě teplá, ale můžete si je dát v krabičce s víčkem nebo skleničce do ledničky a mít je na další den už připravené. Jsou totiž dobrá i vychlazená. Ale nechte je po vyndání z lednice trochu ohřát, zejména v chladných měsících nebo při oslabených ledvinách. Případně je můžete i ohřát.
- Jablíčka v páře jsou podstatně sladší než tatáž jablka za syrova. Je to tím, že cukr teplem zkaramelizoval. Proto jsou takto upravená také stravitelnější.
- Nejmenším dětem sundáme slupku (snadno se sama oddělí), jinak ale vaříme i jim jablíčka ve slupce. Jednak kvůli vitamínům, jednak se nám čistě prakticky budou lépe transportovat z pařáčku na talířek, když je bude držet slupka pohromadě. Navíc pařáček zůstane prakticky čistý.
- Pokrm je přirozeně bezlepkový a nesójový.
Obměna
- Místo jablíček můžete takto připravit i velmi chutné hrušky.
- Koření můžete vynechat, jablíčka jsou lahodná i bez něj. Přidat naopak můžete badyán, kardamom, citrónovou kůru a jiné koření, které se hodí k ovoci.
- Z obyčejného jablka v páře můžeme udělat dokonalý dezert, když je přelijeme rýžovým nebo datlovým sirupem, javorovým sirupem nebo třeba karobovou polevou a posypeme mandlemi či kokosem. To děláme často pro návštěvy a vždycky sklízíme pochvalu.
Děti
- Napařená jablíčka jsou ideální pro nejmenší děti od momentu, kdy zavádíme ovoce. Měkkou část jim vydlabeme lžičku, slupku nedáváme, dokud pořádně nekoušou. Vynecháme však sůl a koření.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobrý den všem,
teplý jablečný/hruškový kompot miluji od malička. A i nyní, když je mi už 70 let ho mám celou zimu stále v misce na kuchyňské lince. Jím ho teplý i studený. Jablka loupu poté, co jsem se od vyhlášeného a na Zahradě Čech několikrát oceněného pěstitele, ke kterému roky od podzimu do jara jezdíme pro jablíčka, dozvêděla, že “bez postřiku dnes nevypěstujete vůbec nic”. Proto už ani ze slupek nevařím čaj. Máme na zahradě jablka i jednu hrušku a na vlastní oči vidím, kolikrát za sezonu manžel musí stříkat, aby těch pár plodů vypěstoval. Začíná už teď v březnu (květokaz, listokaz, mšice atd). Proto nesouzním s tím, že doporučujete vaŕit vývar z odkrojků, byť omyté zeleniny. Jablíčka dusím oloupaná, pod pokličkou, se zmíněným kořením a kolečkem bio citronu bez kůry. Kolik je podleji, tolik mám šťávy. K této úpravě tedy minimálně a kontrolovaně. Zajímal by váš názor.
Mnam ♥️ pochutnali jsme si, miluju ty variace , přidala jsem hrašku a svestku a měla jsem zbytek sušeného goji