Jahody a růže jsou příbuzné
Víte, že jahody a růže mají něco společného? Jahody i růže totiž patří do stejné rodiny.
Nemyjte jahody pod tekoucí vodou
Pokud chcete, aby si jahody zachovaly co nejvíce vůně, nemyjte je pod tekoucí vodou. Kvůli tomu přichází o 50 % své vůně. Raději je krátce položte do mísy s vodou a poté nechejte odkapat.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Sklízejte je ráno, vydrží déle
Nejlepší je sklízet jahody hned ráno. V tuto dobu jsou totiž přirozeně chladné. Když je navíc dáte do lednice do 4–6 °C, vydrží dokonce až necelý týden.
Zlepšuji sexuální výkonnost
Jahody patří mezi afrodizikum a to kvůli obsahu zinku – nejdůležitějšímu minerálu ovlivňujícímu sexuální výkonnost. Působí na ženy i na muže.
Jedna jahoda obsahuje až 200 semen
Jahoda není ani bobule (jako např. rybíz, borůvka), ani plod. Jedná se o zvětšení okvětní lůžko. Plody jsou malá zelená semínka na jahodě. Těchto zrníček má jahoda okolo 200 ks. U nás se pěstují jahody, které plodí jednou nebo dvakrát (stáleplodící) ročně.
U nás se pěstují až od 19. století
Jahody znaly už ve starověkém Římě, ale konzumovány byly ještě dříve. Na území Čech se jahody začaly pěstovat až v 19. století, a to v okolí Neveklova na Benešovsku. O jejich rozšíření u nás se postaral Rudolf Strimpl, nájemce hospodářského dvora Svatovítské kapituly v Teletíně – Chlístově. Nechal si v roce 1896 od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod.
Více než hrnek jahod denně nepomáhá
S konzumací jahod to není vhodné příliš přehánět. Nadměrná konzumace může způsobit průjem, plynatost, zadržování vody, alergii, problémy s ledvinami aj. Ideálním množství je maximálně hrnek denně.
Bílé jahody se vyvažují zlatem
První velké bílé jahody, které jsou bílé na povrchu i uvnitř, byly vyšlechtěny v Japonsku na farmě Karatsu. Tajemstvím těchto jahod je omezení slunečního záření, které v ovoci produkuje antokyany (tj. ve vodě rozpustné pigmenty barvící plody dočervena). Barva nemá vliv na chuť – i bílé jahody jsou sladké a lahodné. Jedna jahoda v Japonsku stojí v přepočtu 235 Kč, menší balení těchto jahůdek okolo 940 Kč.
Alergie na jahody způsobují organické kyseliny
Mnoho lidí má na jahody alergii. Alergie způsobují obsažené organické kyseliny – jablečná, citronová, chininová, šťavelová a salicylová, které zároveň dodávají jahodám charakteristickou vůni a chuť.
Toto vše jahody dokáží aneb zdravotní benefity
Jahody jsou přímo nabité vitamíny a minerály. Kromě vitamínu C (jeho obsahem jahody mohou jednoznačně konkurovat citrónu) a vitamínu K, obsahují kyselinu listovou, draslík, mangan a hořčík.
Jahody jsou nízkokalorické, obsahují až 90 % vody, přispívají ke snižování váhy (povzbuzují tvorbu leptinu a adiponektinu, což jsou hormony, které spalují tuky) a jsou bohaté na vlákninu, antioxidanty a polyfenoly.
- Zlepšují funkce srdce a mozku,
- prevence kardiovaskulárních onemocnění,
- starají se o zdravé cévy,
- snižují vysoký tlak,
- působí proti rakovině,
- posilují imunitu,
- snižují zánět,
- působí jako prevence mrtvice,
- léčí artritidu a dnu,
- pomáhají při úpravě hmotnosti,
- v těhotenství přispívají k prevenci výskytu novorozeneckých vad,
- proti zácpě,
- proti cukrovce,
- posilují kosti a vlasy,
- pečují o kůži,
- mají ani-aging vliv,
- pečují o oči.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
tak jsem si je právě přivezla domů, samosběr jako každý rok na farmě v Dolní Pěně, krásně voní, sebrané sice odpoledne a ne ráno, a už se těším na něco dobrého🙂
Dovážené jahody zejména ze Španělska jsou asi tak kvalitní a dobré jako čínský česnek