Co jsou to hemeroidy a jejich příznaky
- Hemeroidy (také žilní městky nebo lidově “zlatá žíla”) jsou bolestivé zduřeniny nebo bulky v žilách kolem konečníku.
- Projevují se bolestí, svěděním a krvácením.
- Rozlišujeme vnitřní (zvenčí neviditelné) a vnější (zvenčí patrné) hemeroidy.
- Onemocnění častěji postihuje osoby s ochlablejšími pojivovými tkáněmi a u žen během těhotenství a po porodu.
- Vznik hemeroidů je dále spjat s častou zácpou, silným tlakem při vyprazdňování, s jaterními nemocemi a nadměrnou konzumací alkoholu a kávy. Všechny uvedené faktory vedou ke zvýšení tlaku v žilách konečníku.
Příčiny hemeroidů
- Dle západní medicíny je příčinou hlavně sedavý způsob života (krev se městná v žilách v pánvi), nedostatek pohybu, ale také v menší míře strava (málo vlákniny) a následně stolice.
- Podle východní medicíny je problém ve slezině a slinivce, která neudrží žíly na místě a jsou uvolněné. tato nerovnováha je způsobená extrémní jinovou (tj. cukr, sladkosti, alkohol, tropické ovoce, mléko – způsobuje rozšíření a praskání krevních cév v konečníku) nebo jangovou stravou (tj. solené potraviny, vejce, maso a masné výrobky, sýry – způsobuje kontrakci a krvácení tkání konečníku).
- Duchovní příčinou hemeroidů je strach z termínů, pocit přetížení (tlak sám na sebe, od šéfa, partnera) nebo zloba z minulosti (a strach zbavit se minulosti). Máte se rádi? Máte obavy a strachy? Bojíte se života? Umíte si užívat života? Žijete ve stresu? Věříte sami sobě? Trestáte sami sebe? Připomínáte si problémy z minulosti? Neumíte se zbavit minulosti? Neumíte se zbavit tíživých myšlenek?
Léčba hemeroidů
Léčebná strava
Při léčbě hemeroidů je nutné ze stravy vyloučit extrémní potraviny jako je maso, drůbež, vejce, cukr a mléčné produkty a dodržovat standardní zdravou stravu (tj. podle principů Jíme jinak, viz Léčebná strava pro JIN a zároveň JANG kondici a nemoci). Lidé trpící jinovými hemeroidy by se měli vyhýbat také ovoci, džusům, syrovým salátům a nadbytku tekutin, dokud se jejich stav nezlepší. Lidé s jangovými hemeroidy by neměli konzumovat žádné živočišné produkty, pečené výrobky (tj. pečivo, sušenky aj.), omezit příjem soli, slaných potravin a kondimentů (umeocet, sojová omáčka). Obecně by měli lidé s hemeroidy jíst dostatek zelené zeleniny a celkově zeleniny dušené v páře nebo vařené.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Zelná náplast
Na zanícené hemeroidy pomáhá opakované přikládání zelné náplasti. Zelné listy nasekejte nadrobno a rozmačkejte. Smíchejte s 10-20 % mouky a zpracujte na náplast, která se nanese na kousek bavlněné látky a přiloží na postižené místo.
Ume-kuzu lotos nápoj
Tradiční čínská medicína doporučuje při hemeroidech popíjet denně 1-2 šálky ume-kuzu lotosového nápoje po dobu 5-7 dnů. Lotos pomáhá stáhnout otok. Rozpusťte lžičku kuzu ve 2-3 lžičkách vody, přidejte šálek studené vody a švestku umeboshi. Vlijte do hrnce, přiveďte k varu a vařte na mírném plameni do zhoustnutí. Nastrouhejte čerstvý lotos a pár kapek vmíchejte do nápoje. Popíjejte horké.
Obklad
Proti zánětu dobře působí obklady namočené do heřmánkového nálevu nebo zředěné arnikové tinktury (2 lžičky na 1 l vody). Přikládejte na konečník. Při krvácivých zevních hemeroidech lze použít extrakt z vilínu nebo pivoňky. Do ledové vody s přídavkem několika kapek příslušného roztoku namáčejte obklady, které aplikujte několikrát denně. Stejně dobře poslouží i strouhaná mrkev. Nastrouhat mrkev, na židli položit igelit, do gázy mrkev a usednout na ni 1 hodinu. Opakovat 5x denně vždy s novou várkou.
Masti
Ke zmírnění bolesti při hemeroidech jsou vhodné masti s orsejem, jírovcem, vilínem nebo listnatcem. Téhož efektu dosáhnete smícháním 10 kapek čajovníkového, 5 kapek heřmánkového, 5 kapek levandulového a 50 ml neutrálního oleje. Potírejte několikrát denně.
Koupele
Koupele s bylinnými extrakty mírní bolest a nepříjemné svědění, působí protizánětlivě, mají desinfekční a stahující účinky. Doporučuje se chladná koupel z dubové kůry (500 g dubové kůry vařit ve 2 l vody, až se polovina objemu vypaří, přecedit, nechat vychladit a používat k omývání konečníku – 2 lžíce na 1 l studené vody) nebo vlažná sedací koupel z heřmánkového či čajovníkového oleje (5-10 kapek heřmánkového extraktu nebo 8-10 kapek čajovníkového oleje přidat do vany naplněné vlažnou vodou a 10 minut v ní setrvat).
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Jsem rád, že někdo převzal štafetu a to co jsme zažívali na poli výživy v ČR v osmdesátých a devadesátých letech, pokračuje v dalších vlnách dál, těší mě to, že se i dnes mohou lidé dostat k relevantním informacím.
Dekuji za článek a jak prosím zistím zdá sou jinové nebo jangové povahy?a áno hlavní je u mne strach