Domů > Magazín > Hubnutí

Jak na nadváhu ve školním věku

Má vaše dítě nadváhu a uvědomili jste si, že je to problém, se kterým je potřeba něco dělat? Jak dětem pomoci, aby měly šanci zdravě shodit nadbytečná kila? Pojďte se začíst do článku a začít se změnami již dnes.

Nadváha u školních dětí je problém

Dříve bylo spíše výjimečné vídat děti s nadváhou, dnes takové děti potkáváme mnohem častěji a bohužel jejich počet stále roste. Příčina vzniku nadváhy je komplexní záležitost, nicméně u těchto dětí narůstá riziko, že se budou do budoucna potýkat s nemocemi jako je cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak či ateroskleróza. K tomu častěji trpí různými zažívacími a imunitními potížemi, protože nemají v pořádku střevní mikrobiom. Dalším negativním vlivem nadváhy je nadměrná zátěž na stále ještě vyvíjející se klouby a páteř dítěte.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

V tomto věku to je samozřejmě hodně o nastavení a životním stylu rodiny. Dítě s nadváhou to většinou vnímá jako normu, dokud se nesetká, většinou ve školním prostředí, s jistým druhem odsouzení. Pokud vy jste pevně rozhodnutí s tím něco dělat, vezměte to do svých rukou, společně vykročte na cestu, zamyslete se nad důvody vzniku nadváhy a pokuste se změnit návyky, které k ní vedly. 

Jak naučit děti jíst zdravě

Základem je pochopit, jak se správně stravovat, aby to tělu prospívalo a nenaskakovaly nadbytečně kila navíc. Je potřeba s tím začít u nás, rodičů, než se pustíme do náhlých změn u dítěte. Důležité je také s dítětem o tom komunikovat a tady samozřejmě záleží na míře důvěry v nás. I proto změny můžete dělat postupně, v souladu s dítětem, chodem v rodině a jejími zvyklostmi. Vyplatí se vycházet z toho, co mají děti rády a recepty začít upravovat tak, aby byly potěšeny jejich chuťové buňky, ale zároveň to začalo prospívat jejich tělu.

Psychika v tom hraje velkou roli, vyloženě nucení s vyhrůžkami, tresty nikam nepovedou a spíše to v dítěti vzbudí stres, který může někde potajmu řešit opět nevhodným jídlem. Ideální je, pokud se zapojí celá rodina a začne jako celek krok po kroku měnit stravovací návyky.

Vykročte na cestu aneb 5 tipů, co lze začít dělat hned

Pojďme si říct, jaké změny ve stravování můžete udělat hned teď, aby se metabolismus dítěte rozpohyboval tím správným směrem. Zároveň tím nahlédnete pod pokličku Jíme Jinak.

Zvykejte dítě na větší přísun zeleniny a to převážně v podobě tepelně upravené, která je pro tělo lépe stravitelná. Zelenina a obecně vláknina je důležitá pro optimální funkci střev. Zároveň je energeticky méně bohatá, dokáže dobře zasytit žaludek a nezpůsobuje výkyvy hladiny krevního cukru.

Děti mívají rády krémové polévky, inspirujte se “rajskou” polévkou podle Jíme Jinak. V podobném stylu lze uvařit i rajská omáčka, místo klasické jim nabídněte tuto zdravou variantu. Věříme, že úspěch sklidíte i s naší svíčkovou omáčkou nebo výbornými zeleninovými karbanátky.

Zamyslete se nad tím, kolik dítě sní za celý den pečiva a to zvlášť z bílé mouky a ve sladké podobě. Pokud jí více kusů pravidelně k snídani, svačině i večeři, pro jeho zažívání to představuje zátěž. Zkuste porci pečiva vyměnit za pokrm, který nebude obsahovat mouku.

Připravte dětem k večeři tyto placky jako alternativu k pečivu. Může je přikusovat k polévce nebo placku namažte nějakou chutnou pomazánkou. Pokud dumáte nad tím, co dítěti připravovat ke svačině, sepsali jsme to pro vás tady.

Redukujte množství zvláště sladkých mléčných výrobků. Pokud je vaše dítě má velmi rádo a nebude je chtít opustit, vyměňte je na začátku změny za rostlinné. Mléčné výrobky by neměly tvořit základ stravy, měly by být konzumovány spíše jako občasná pochoutka.

Zde najdete spoustu tipů na chutné mléčné alternativy. Pokud máte obavy o vápník, zde si přečtěte, jaké potraviny zařadit do jídelníčku, aby ho mělo tělo dostatek.

Častým problémem bývá velká konzumace cukru během dne v podobě sladkostí, ale i v nápojích, pečivu, mléčných výrobcích. Pokud doma pečete, vyměňte cukr za rýžový sirup a ještě lépe ječný slad. Snažte se postupně snižovat celkové množství sladidel. Sladit můžete i sušeným ovocem (i rozemletým). Pokud vaše dítě pije slazené nápoje, snažte se jejich množství postupně redukovat a zvykat ho na běžné pití vody a neslazených čajů.

Hodit se vám bude článek Jak odnaučit sebe a děti na sladké? nebo Jak nahradit v receptech cukr. Naučte se, jak připravit luxusní čaje z ovoce a bez cukru.

Průmyslově zpracované potraviny zanáší tělo chemií a zhoršují metabolické procesy. Nahraďte je postupně skutečnými, tzv. prvopotravinami (zelenina, ovoce, obilniny, luštěniny, oříšky, semínka), které mají na tělo blahodárný vliv.

Začtěte se do receptů podle Jíme Jinak, ve kterých se vaří ze skutečných potravin. Jídla jsou chutná a vedou k pocitu příjemné sytosti. Pojďte si je zamilovat s vaší rodinou s námi.

Podporujte u dětí radost z pohybu

Pohyb neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu. Problém je, že ve škole příležitostí k pohybu moc není, ba naopak dětem vůbec neprospívá dlouhodobé sezení v lavici. Proto je důležité dítě vést mimo školu k pestrému pohybu. Nenutit ho do sportovních výkonů, ale pěstovat v něm radost z pohybu. Pokud dítě s nadváhou ztratilo chuť k pohybu, bude potřeba začít postupně a plánovat si na víkend a volné chvíle procházky na nějaká hezká místa a další pohybové aktivity, o které samotné dítě projeví časem zájem. I tady je důležitý vliv rodiny a i v tomto je potřeba táhnout za společný provaz.

Není to jen o jídle

Nadváha pramení z více faktorů. Kromě nevhodně volené stravy s nadbytečným příjmem energie oproti výdeji, se na ní často podílí i faktory psychické. Pro pochopení příčin vzniku nadváhy je potřeba jít hlouběji a zamyslet se nad tím, jestli si dítě jídlem nenahrazuje něco, co mu v životě chybí, jestli tím nezajídá stres a někdy i určitou nepozornost vůči němu či malé sebevědomí. I proto je na místě se nesnažit o dokonalost v jídle na úkor prohloubení psychické nepohody. Naopak dítěti pomocí laskavého přístupu umožnit vyjádřit pocity a zpracovat případné stíny, které si v sobě nastřádalo a řeší je pomocí jídla. Na druhou stranu kvalitní a výživné jídlo dokáže divy i s psychikou člověka a je to možná i takový krůček směrem k tomu víc se o sebe starat a mít se rád.

Příběhy čtenářů pro vaší motivaci

Jedna věc je být přesvědčený o nutnosti své návyky změnit a mít do toho chuť, další pak toto v rodině zrealizovat a také odolávat tlaku, který na nás může následně působit od okolí. Víme, že tato změna není jednoduchá a proto je skvělé mít pocit, že na to nejste sami a moci se inspirovat rodinami, které začaly jíst ve stylu Jíme Jinak a změny ve zdravotním stavu na sebe nenechaly dlouho čekat. Tyto rodiny změnou přístupu vyřešily u dětí potíže jako je ekzém, alergie, častá nemocnost.

Jak na to šli naši čtenáři a jak se jim dařilo se dozvíte například v příběhu Jak naše dětí jí jinak, Jsme se sestrou za exotky, naše dětí jí jinak, nebo Palec nahoru za fazole aneb Jak naučit děti jíst zdravě. A že změna stravy prospěje nejen dětem, které byly stále nemocné, ale i rodičům, o tom vypráví ve videu rodiče Petr a Markéta. Že to jde s Jíme Jinak dobře a chutně, si můžete přečíst v příběhu Johanky (13 let), která šla do změny s maminkou a postupně shodila z nadváhy 11 kg, nebo v příběhu Jakuba (12 let), který díky úpravě váhy už nemusí brát léky.

Začtěte se také do příběhů dospělých, kteří díky stravě podle Jíme Jinak shodili nadbytečná kila a zároveň si vyřešili spoustu zdravotních potíží. Tak jako Lucie Anabel (35 let), která se do toho pustila spolu s rodinou a podařilo se jí shodit 17 kg, manželovi 10 kg, zmírnily se jim potíže jako je nadýmání, ekzém a učí jíst jinak i jejich 8 letou dcerku s nadváhou. Lenka (52 let), která zhubla téměř o 14 kg, zmírnil se jí reflux a celkově se cítí daleko lépe. Nebo čtenářka Šárka (41 let), které se podařilo díky změně stravy zhubnout 16 kg, zlepšily se jí krevní testy, upravila menstruace a celkově má více chuť do života.

S Jíme Jinak získáte informace a podporu

Pokud jste na poli zdravého stravování nováček, jsme tu pro vás, abychom vás pomohli provést informacemi, které potřebujete. Informací ohledně zdravé výživy je všude mnoho a není lehké se v nich vyznat. Proto je potřeba na nějaký čas dát tomuto tématu prioritu. Prvotní důležitou věcí je vaše rozhodnutí a motivace s nadváhou dítěte něco udělat, dále samozřejmě pochopení souvislostí a důvodů, proč vám v tom pomůže strava podle Jíme Jinak. Pojďme na to, postupně vás tím provedeme:

  1. Začněte tím, že si pustíte kurz Jak začít jíst zdravě, je pro vás zdarma.
  2. Zapojte se do Klubu Jíme Jinak, kde získáte spoustu dalších hodnotných informací, receptů a video receptů, vzorových jídelníčků, rozhovorů s odborníky a odborných článků ohledně zdravého životního stylu.
  3. Projděte a nakupte si zdravé suroviny, které budete potřebovat pro zdravé vaření.
  4. Inspirujte se recepty šitými přímo pro děti, které najdete v článku 5 tipů, jak vybudovat u dětí zdravé stravovací návyky.
  5. Pusťte dětem videa, kde vaří a mluví jiné děti. Takto například mluvíme o jídle s těmi nejmenšími. Poslechnout si jiné děti často působí lépe než tisíc slov od maminky.
  6. Začněte vařit spolu s dítětem a bavit se o smyslu zdravého stravování. Zapojte ho do přípravy jídla.

Pokud už obecné informace stravy podle Jíme Jinak znáte a chcete do praktik zdravého stravování proniknout hlouběji, připojte se do aktuálního běhu kurzu, po Vánocích a před létem je aktuální Hubneme do plavek, v únoru a březnu probíhá Jarní očista, v listopadu a prosinci Podzimní detox. Děti bez obav mohou jíst s vámi podle jídelníčků v těchto programech! V rámci těchto kurzů se naučíte zdravě vařit, můžete se s námi o všem radit a vzájemně se podporovat s ostatními účastníky.

Ať se vám daří na vaší cestě, jsme tady pro vás!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

20 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

30

4 vánoční pasti, které kazí štíhlou linii. Jak na ně?

Celý rok se snažíte jíst zdravě a držíte si štíhlou linii, ale během svátků každý rok přiberete? Víme, proč to je! Čekají na nás 4  nenápadné pasti. Porad...
33
8

Proč se v zimě nedaří hubnout

V lednu mnoho lidí zápasí s kily, která získali během vánočních svátků. Jenže v lednu se jim je nedaří shodit, byť se snaží sebevíc. Víme, čím to je. A vím...
142
7

Jak rychle a zdravě zhubnout bez cvičení

Dá se zhubnout zdravě bez cvičení? Bez mučení a drastických diet? Ano! Máme to vyzkoušeno nejen my, ale další stovky žen! Zkuste to taky.
60
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...

Redukční dieta: Jídelníček na týden

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže? Rozhodně neztrácejte čas hladověním a dejte přednost zdravému vyváženému jídelníčku. Už ...

Jak zhubnout 20 kg po porodu

Hubnutí po porodu je pro mnohé novopečené maminky velkou výzvou. Odbourání nadbytečných kilogramů vyžaduje čas, trpělivost a především zdravé stravování. P...