Jak na pěstování, aby bylo efektivnější a výnosnější?
Tato výsevní doporučení jsou určená pro předpěstování. Je to výhodnější pro situace, kdy už nemáte místo na záhonech, ale ve skleníku vám tato zelenina v klidu počká, až se místo uvolní, a vy potom jen dosazujete do prázdných míst. Tím si zajistíte neustálou sklizeň, vyšší výnosy, efektivnější využití záhonů, větší rozmanitost zeleniny a dalších rostlin a především máte na záhonech zeleninu celoročně a nestane se vám, že byste neměli co sklízet.
Při výsevech a později výsadbě sazenic je potřeba zohlednit jaké máte podmínky na vaší zahradě, počasí, jakou máte půdu a co se vám daří více a co méně. Každý má podmínky trochu jiné, proto je potřeba svou zahrádku pozorovat. Seznam výsevů se může lišit, záleží, co preferujete a konzumujete a co vám jde.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Co a kdy předpěstovat?
Kde? Skleník, okno, místnost s profi osvětlením.
Leden, únor, březen:
- V lednu vyséváme saláty rané, celer bulvový, řapíkatý a listový, papriky, kedlubny.
- V únoru pak můžeme vysévat brokolici, asijskou zeleninu, kadeřávky, měsíční jahody, bylinky, řepu salátovou, mangold, špenát, zelí čínské, zelí hlávkové, melouny, květiny, kapustu hlávkovou, rukolu, pór letní, květák.
- V březnu pokračujeme s výsevy rajčat, okurek, dýní, cuket a patisonů, fenyklu, artyčoku, chřestu, cibule, bobu zahradního a kukuřice.
Duben, květen
- Můžeme vysévat kukuřici, kadeřávek, červenou řepu, trhací salát, okurky, rajčata, ačokču, dýně, cukety, květiny, byliny, zelí, kapustu, kedlubny, batáty, okurky s krátkou vegetační dobou, pór, saláty.
Červen, červenec, srpen, září (pokud je teplé a deštivé)
- V těchto měsících se dá ještě hojně vysévat mnoho druhů zeleniny. Chystáme se na předpěstování zimní zeleniny, kterou sklízíme postupně celou zimu až do jara, poté některé druhy necháme vykvést na semeno.
- Vysévat se dá asijská zelenina, saláty, červená řepa, čínské zelí, pekingské zelí, raná brokolice, raný květák, cukety, patisony (červen a červenec), špenát, mangold, kerblík, pažitka, petrželka, vodnice, cibule sečka, cibule ozimá, šťovík, rukola, hrášek, endivie, čekanka, kadeřávky, barborka, portulák, fenykl, polníček.
Říjen
- V říjnu lze také ve skleníku předpěstovat sazenice. Záleží, kolik máte místa ve skleníku. Pokud byste nestihli sazenice vysadit, počkají do jara nebo je vysadíte během zimy, kdy se oteplí.
- Vysévat je možno špenát, asijskou zeleninu, rukolu, saláty, polníček, ředkvičky.
Listopad, prosinec
- Tyto měsíce se soustředíme na plánování, sklízíme postupně zimní zeleninu, a pokud je to možné vyséváme a sázíme na záhony především česnek, mrkev, pastinák, petržel. Do skleníku lze vysít špenát, rukolu a případně chilli papriky do vyhřívaného skleníku.
Zkuste to taky
Dejte nám vědět, co se daří předpěstovat vám a nezapomeňte, že během výsevů do skleníku, probíhají i výsevy zeleniny, která se nepředpěstovává, přímo do půdy. Sklizeň může být skutečně bohatá.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
My bychom rádi předpěstovávali, ale nějak nemáme kde…zkoušeli jsme semínka do truhlíků a dát na okna- zatím se stále topí, takže semínka okamžitě vystartovala a rostlinky se hrozně vytáhly, což je špatně. Ve skleníku je taková zima, že tam nic nevyleze, takže už fakt nevíme, kam s nimi. Nenapadá vás něco? Takto budeme zase vysévat dlouho a úroda pak tomu odpovídá😔