Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Předpěstujte si sazenice už teď. Je nejvyšší čas.

Chtěli byste si vypěstovat na zahrádce více zeleniny a nevíte jak na to? Poradíme vám, co si už můžete pomalu, ale jistě začít vysévat a jaká semínka lze připravovat.

Jak na pěstování, aby bylo efektivnější a výnosnější?

Tato výsevní doporučení jsou určená pro předpěstování. Je to výhodnější pro situace, kdy už nemáte místo na záhonech, ale ve skleníku vám tato zelenina v klidu počká, až se místo uvolní, a vy potom jen dosazujete do prázdných míst. Tím si zajistíte neustálou sklizeň, vyšší výnosy, efektivnější využití záhonů, větší rozmanitost zeleniny a dalších rostlin a především máte na záhonech zeleninu celoročně a nestane se vám, že byste neměli co sklízet. 

Při výsevech a později výsadbě sazenic je potřeba zohlednit jaké máte podmínky na vaší zahradě, počasí, jakou máte půdu a co se vám daří více a co méně. Každý má podmínky trochu jiné, proto je potřeba svou zahrádku pozorovat. Seznam výsevů se může lišit, záleží, co preferujete a konzumujete a co vám jde.

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Co a kdy předpěstovat?

Kde? Skleník, okno, místnost s profi osvětlením.

Leden, únor, březen:

  • lednu vyséváme saláty rané, celer bulvový, řapíkatý a listový, papriky, kedlubny.
  • únoru pak můžeme vysévat brokolici, asijskou zeleninu, kadeřávky, měsíční jahody, bylinky, řepu salátovou, mangold, špenát, zelí čínské, zelí hlávkové, melouny, květiny, kapustu hlávkovou, rukolu, pór letní, květák. 
  • březnu pokračujeme s výsevy rajčat, okurek, dýní, cuket a patisonů, fenyklu, artyčoku, chřestu, cibule, bobu zahradního a kukuřice.

Duben, květen

  • Můžeme vysévat kukuřici, kadeřávek, červenou řepu, trhací salát, okurky, rajčata, ačokču, dýně, cukety, květiny, byliny, zelí, kapustu, kedlubny, batáty, okurky s krátkou vegetační dobou, pór, saláty.

Červen, červenec, srpen, září (pokud je teplé a deštivé)

  • V těchto měsících se dá ještě hojně vysévat mnoho druhů zeleniny. Chystáme se na předpěstování zimní zeleniny, kterou sklízíme postupně celou zimu až do jara, poté některé druhy necháme vykvést na semeno. 
  • Vysévat se dá asijská zelenina, saláty, červená řepa, čínské zelí, pekingské zelí, raná brokolice, raný květák, cukety, patisony (červen a červenec), špenát, mangold, kerblík, pažitka, petrželka, vodnice, cibule sečka, cibule ozimá, šťovík, rukola, hrášek, endivie, čekanka, kadeřávky, barborka, portulák, fenykl, polníček.

Říjen

  • V říjnu lze také ve skleníku předpěstovat sazenice. Záleží, kolik máte místa ve skleníku. Pokud byste nestihli sazenice vysadit, počkají do jara nebo je vysadíte během zimy, kdy se oteplí. 
  • Vysévat je možno špenát, asijskou zeleninu, rukolu, saláty, polníček, ředkvičky.

Listopad, prosinec

  • Tyto měsíce se soustředíme na plánování, sklízíme postupně zimní zeleninu, a pokud je to možné vyséváme a sázíme na záhony především česnek, mrkev, pastinák, petržel. Do skleníku lze vysít špenát, rukolu a případně chilli papriky do vyhřívaného skleníku.

Zkuste to taky

Dejte nám vědět, co se daří předpěstovat vám a nezapomeňte, že během výsevů do skleníku, probíhají i výsevy zeleniny, která se nepředpěstovává, přímo do půdy. Sklizeň může být skutečně bohatá.

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

46 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jaroslava
6. 1. 2025

Já si dnes sepisovala seznam semínek, co mám od loňska a co je třeba nakoupit. Určitě bude skladba zeleniny trochu jiná. Teď hlavně vychytat množství, postupnost sklizně, kombinace na záhoně a mnohé další kroky. Už se na to těším🍀🌻🙂

Janka11
5. 1. 2025

Kupované šaláty boli aj s koreňmi, tak som ich po zjedení listov zasadila do skleníka. A už vychádzajú lístky.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Divoký koutek zahradníkovi navzdory

Znáte to také? Na jaře zrytou půdu pohrabete, všude krásně čisto, nikde ani lístečku plevele a s prvními teplými dny to začne. Nestíháte okopávat, jednotit...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...