Domů > Magazín > Žijeme jinak

Jak nakupovat bez mikrotenových sáčků

Mikrotenový sáček se vyrobí za 2 vteřiny, používá se pár minut a rozkládá se až 1000 let. Do čeho ale dát při nákupu pečivo, ovoce a zeleninu když ne do sáčku? Mám vyzkoušenou skvělou alternativu a poradím vám, jak si ji pořídit také. V tomto článku vám chci ukázat krom praxe také to, jak se někdy zbytečně bojíme, co na to řekne okolí.

Co je to mikroten

Mikroten je velmi tenká plastová polyetylenová fólie. Stejně jako plastové tašky se rozpadá roky, ale než se zcela rozloží, trvá to 400 až 1000 let. Problém s plasty je mnohem větší, než si většina z nás dovede představit. Mikročástice plastu zaplavují naši planetu – vodu, vzduch i půdu. Tyto částice se našly i v tkáních mořských živočichů, které lidé běžně konzumují. Už dávno se dávají do souvislosti se vznikem rakoviny. A neplatí to je pro mořské živočichy. Plasty kontaminují celou zeměkouli. Je nejvyšší čas vzít rozum do hrsti a tohoto plastového moru se začít zbavovat.

Ročně jich v ČR každý spotřebuje až 400 kusů, pejskaři dvakrát tolik. Mikrotenové sáčky jsou vyráběny z velmi nekvalitního plastu, nejsou tedy již použitelné pro další recyklaci a pálí se.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Co místo sáčků

S igelitkami jste si poradili většinou snáz než se sáčky, proto si ukážeme některé alternativy:

  • Plátěné tašky – hodí se na větší kusy pečiva a větší množství ovoce a zeleniny (2 kg cibule, 1 kg jablek apod.).
  • Plátěné sáčky – hodí se na menší pečivo.
  • Síťovky – stejně jako plátěné tašky je užijete na několikakilogramové nákupy ovoce a zeleniny.
  • Síťované sáčky – hodí se na všechno ovoce a zeleninu. Pokladní vidí, co je uvnitř, nákup může dýchat.
  • Sáčky z ekomateriálů – například český frusack, který je vyrobený z unikátní tkaniny na bázi kukuřičného škrobu a používá se opakovaně. Dá se prát a když ho dáte na kompost, rozloží se. Nebo třeba Re-Sacky vyrobené z biobavlny a vyprodukované za férové mzdy. Kdo hledá, najde.

Je to mnohem lepší

Velkou výhodou přechodu na alternativní sáčky je to, že se v nich potravinám lépe daří. Mohou v nich dýchat a navíc se v nich i dobře skladují, protože drží tvar viz jablka nebo fazole v naší lednici na fotkách dole v galerii. Tahle změna prostě taky nebolí a přitom může tolik pomoci!

Vyrobit, koupit nebo vzít zadarmo?

To je otázka, se kterou se potýká každý, kdo začne o nadužívání plastů přemýšlet. Mě osobně vždycky vadilo hromadění odpadků, proto jsem měla ve zvyku sáčky v obchodě na nákup sice vzít, ale doma je znovu použít. Jenže mnohdy se sáček roztrhl už cestou domů. Mají mizernou životnost. A já prostě nesnáším plasty. Čím víc jsem jedla jinak, tím méně se mi chtělo mirkotenové sáčky používat. Se změnou jídelníčku sice ubylo sáčku na pečivo, uzeniny a sýry, ale zůstávalo ještě příliš mnoho sáčků od ovoce a zeleniny. Víc než jsem dokázala doma znovu použít. Nastal čas něco vyrobit. Kupovat další věci se mi nechtělo. Ne kvůli penězům, z principu.

Zrecyklujte materiály, které už máte doma

A tak jsem přemýšlela nad alternativou k sáčkům zdarma. Rozhlížela jsem se po domě a do oka mi padly síťované sáčky určené pro praní jemného prádla. Už nějaký pátek jsem přemýšlela, co s nimi. Teď přišla jejich chvíle. Velkou výhodou byly již našité zipy.

Ale sáčků nebylo dost, takže přišla na řadu stará záclona. O pomoc jsem poprosila šikovnou sousedku. Našila mi sáčky různých velikostí i s tunýlkem, do kterého jsem si navlékla barevné tkalouny. Jí to zabralo pár minut a já to ráda zaplatila. Byla jsem nadšená, že mám sáčky, že jsem použila nepotřebný materiál a ještě dala “vydělat” šikovné paní. Hurá, to je ono!

Pokud jste tedy trochu zruční a máte šicí stroj, máte do hodiny sáčků celou hromadu. Na plátěné pytlíčky lze použít odložené košile, prostěradla a povlečení. Pokud chcete opravdu krásné pytlíčky, můžete si koupit bavlněné nebo lněné v textilu. Dají se pořídit i v bio kvalitě. A kdo je ještě zručnější, může si na ně vyšíti nápisy či obrázky.

Zbytečné obavy

Jsem od změny jídelníčku mnohem odolnější vůči tomu, co si kdo o mě myslí. Když jsem se síťovanými sáčky šla poprvé nakupovat, byla jsem pevně odhodlána je ubránit proti případnému odmítání v místním mini marketu. Ale žádné potíže nepřišly. Jednou se prodavačka ptala, zda je to můj obal nebo jejich a hledala případný kód na česneku v síťce. “To je můj sáček, je to normálně na váhu,” pravila jsem a ona to zvážila. Žádný problém. Na náměstí na trhu mě dokonce paní prodavačka upozornila, že to budu mít asi o pár gramů těžší než v tom mirkotenu. “To je dobrá cena za to, že nepřinesu domů další sáček,” smála jsem se a ona mě pochválila. Začala vzpomínat, že už když se dávalo zboží do papíru, přibyla k váze nákupu i nepatrná část navíc za papírový sáček. Ale že tehdy to nikdo neřešil. A že spotřeba těch sáčků a tenkých nákupních tašek, které ona za den rozdá, je šílená. A ukázala na balíky za sebou.

V diskusi na Facebooku Jíme Jinak, mě zaujalo, kolik z vás to cítí podobně, ale právě obavy z toho, co by tomu řeklo okolí, vás brzdí:

Lucka: …nepoužívám je, ale chystám se. Musím překonat blok, blbej stud nebo jak to nazvat, do toho nakupovat, přijde mi, že prodavačky blbě koukaj 

Bára: Já po nich pokukuju už delší dobu, nemají s nimi problém v marketech? Mám trochu obavy o naše maloměstské prodavačky, nerada bych se dostala do konfliktu kvůli sáčkům.

Z duše mi mluví Lenka, která napsala: …už nějakou dobu používám látkové dm. Co jde, beru ‘na volno’ – štítky lepím na rukáv, pečivo kupuju minimálně a většinou se domluvím ‘zabalit do papíru’ . N

Jděte do toho

Pokud si uvědomujete dopady, které spotřeba plastů má na životní prostředí a na náš, přidejte se k nám a začněte používat alternativní sáčky. Dejte si je do alternativní igelitky, abyste je měli po ruce a nemuseli na to myslet. Až ze zvyku utrhnete další mikrotenový sáček z role, jako se to několikrát stalo mě, klidně ho položte do regálu s ovocem a zeleninou. Však on se najde někdo, kdo po něm sáhne. Vy sáhnete do tašky pro ten svůj a budete mít dobrý pocit, že pro tentokrát už plastový sáček nepotřebujete.

 

Zdroj fota plátěných pytlíčků: pytlicky.cz, ekoplasty.cz

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Dobrý den, jak prosím řešíte náhradu za igelitové sáčky na mražení (na maso, ovoce,…). Děkuji

KOnečně nápad, jak využít záclony. Sbírala jsem byiny, teď už je suším na záclonách málo. Zato se blogeři naučili mi je posílat (teda blogerky) a mám jich zde dost. Udělám si pytlíčky. Jinak igeliťáky beru, doma je skladuju a využívám na venčení (doma nebo v poli exkrouše vysypu, sáček smotám a dám do odpadu. Nebo sáček využiju na šišky a vycházce a zase – doma vyprázdním, stočím a do odpadu. Popelnice je v zimě plná popela z uhlí, jinak tam jdou jen nespalitelné a netříditelné věci. Třídím – denně nosím vytříděné věci do kontejnerů, ZD loni přistavilo od jara do podzimu velký kontejner na bioodpad. Baví mě to, přítel taky pečlivě třídí. Ze záclonových pytlíků bude nadšený. Děkuji i za další příklady, jak minimalizovat odpad.

Ukázat další komentáře