Ředkvičky patří mezi jarní zeleninu a v tomto období jsou chuťově nejlepší. Bohužel ale velmi rychle ztrácí svoji čerstvost a při špatném skladování, doslova vadnou před očima. Hledala jsem tedy způsob, jak ředkvičky co nejlépe skladovat, aby co nejdéle vydržely čerstvé. Doporučených způsobů jsem našla několik a tak jsem se rozhodla pro experiment, abych zjistila, který funguje nejlépe. Dopředu jsem vyloučila skladování ředkviček ponořených ve vodě. Mám vyzkoušeno, že sice vydrží čerstvé, ale uvnitř jsou vodnaté.
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
V pondělí jsem u svého farmáře nakoupila několik svazků právě vytržených ředkviček a druhý den je uložila je na čtyři různé způsoby do ledničky. Jako kontrolní vzorek jsem si ponechala 3 ředkvičky ve svazku. Ty jsem skladovala běžně v lednici, v šuplíku na zeleninu, tak jak jsem to dělala donedávna. Po týdnu jsem ředkvičky zkontrolovala, porovnala jejich čerstvost a vyhodnotila nejlepší způsob uskladnění, jak z hlediska čerstvosti, tak z hlediska praktičnosti.
Pět způsobů, jak skladovat ředkvičky v ledničce
- v misce s trochou vody s kořínky a bez listů
- v misce s trochou vody s kořínky a s listy
- ve sklenice s vlhkým ubrouskem bez kořínků a listů
- ve sklenici vzhůru nohama s namočenými listy a s kořínky nahoře
- volně v šuplíku v lednici s kořínky a listy
V misce s trochou vody s kořínky a bez listů
Ředkvičky jsem opláchla a ořezala jsem jim vrchní listy, kořínky ponechala. Do misky jsem dala trochu vody a do té ponořila kořínky ředkviček.
2.den – ředkvičky vypadají čerstvě
8.den – ředkvičky vypadají stejně jako na začátku, zůstaly svěží a neoschly
Hodnocení: Tento způsob skladování se osvědčil, je celkem praktický, neskladujeme zbytečně listy a ředkvičky zůstaly krásně křehké a svěží.
V misce s trochou vody s kořínky a s listy
Ředkvičky jsem opláchla i s listy a kořínky, do misky jsem dala trochu vody a kořínky ponořila do vody.
2.den – ředkvičky vypadají čerstvě, listy trochu zavadly
8.den – ředkvičky vypadají stejně jako na začátku, listy zežloutly
Hodnocení: Ředkvičky zůstaly svěží, po odřezání listů vypadaly čerstvě. Vyčnívající listy z misky mi v ledničce překážely a byl z nich i nepořádek.
Ve sklenice s vlhkým ubrouskem bez kořínků a listů
Ředkvičky jsem opláchla, ořezala vrchní listy i kořínky. Do sklenice jsem vložila vlhký ubrousek a proložila ho ředkvičkami.
2.den – ředkvičky vypadají čerstvě
7.den – ředkvičky vypadají stejně jako na začátku, zůstaly svěží a křupavé
Hodnocení: Tento způsob uskladnění mě hodně oslovil, ředkvičky jsou připraveny k okamžité konzumaci, jsou v uzavřené lahvi a zaberou nejméně místa. Navíc zůstaly krásně čerstvé a křupavé.
Ve sklenici vzhůru nohama s namočenými listy a kořínky nahoře
Ředkvičky jsem opláchla. Do sklenice jsem dala trochu vody a do ní namočila zelené listy ředkviček. Kořínky jsem ponechala, ty trčely vzhůru.
2.den – ředkvičky vypadají čerstvě, listy trochu zežloutly
7.den – ředkvičky vypadají stejně jako na začátku, listy jsou žluté, což ničemu nevadí
Hodnocení: Byl to pro mě nejpodivnější způsob skladování, ale ráda jsem ho zařadila do svého experimentu. Překvapilo mě, jak ředkvičky zůstaly čerstvé a křupavé. Listy v obrácené poloze nedělaly nepořádek.
V šuplíku volně s kořínky a listy
Ředkvičky jsem pouze opláchla a dala do spodního šuplíku v ledničce k ostatní zelenině.
2.den – ředkvičky trochu oschly a listy zežloutly
7.den – ředkvičky jsou svraštělé, listy oschlé a žluté
Hodnocení: Nejméně vhodný způsob skladování, ředkvičky brzy seschly, ztratily barvu, byly gumové a svraštělé. Oschlé listy opadávaly.
Jaký způsob skladování je nejlepší?
Všechny čtyři různé způsoby skladování se co se týče čerstvosti ředkviček, se osvědčily. Kromě skladování celého svazku v šuplíku v lednici, ten dopadl nejhůř a navíc není ani praktický.
Úplně nejlépe co se týče vzhledu vypadaly ředkvičky ve sklenici s vlhkým ubrouskem a ředkvičky ve sklenici vzhůru nohama s namočenými listy. U sklenice bylo velmi praktické, že byly ředkvičky připravené ke konzumaci, takže za mě jednoznačně vedou.
Velmi dobře dopadly ředkvičky s kořínky v trošce vody a ředkvičky skladované na stejný způsob i s listy. Oba způsoby byly ve výsledku dobré, jen ten s listy méně praktický.
Nejhůře dopadly ředkvičky ve svazku skladované v lednici.
Je tedy jedno, který z osvědčených způsobů nakonec zvolíte vy, důležité je ředkvičkám zachovat alespoň trochu vody nebo vlhkost z ubrousku. A jestli máte ještě jiný, vyzkoušený způsob skladování ředkviček, napište nám ho prosím do komentářů.
Top řebříček skladování ředkviček
- ředkvičky ve sklenici s vlhkým ubrouskem
- ředkvičky vzhůru nohama s listy v misce s vodou
- ředkvičky bez listů, ale s kořínky v misce s vodou
- ředkvičky s listy a kořínky v misce s vodou
- ředkvičky ve svazku v šuplíku ledničky
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Super článek, díky za tipy i ostatním. Já jsem ve vlhké utěrce vždy skladovala medvědí česnek a mrkev. Úplně jsem na to zapomněla! A že tak můžu skladovat i ředkvičky a bylinky, no paráda!
Děkuju za pokusničení, bylo to zábavný i poučný!
Taky volím očištěný ředkvičky do skleničky, jak nejsou připravený přímo k jídlu, tak je rodina nejí.