Domů > Magazín > Zdraví

Jak podpořit své zdraví v lednu

Leden je měsíc, kdy cílíme naší péči na oblast močového měchýře. Jak souvisí močový měchýř s naším mikrobiomem? Co dělat jako první věc, když cítíte počínající zánět? Pojďte se začíst do článku.

Leden a člověk

V přírodě panuje v zimním období klid. Energie zimy míří dolů, do hloubky a do nitra. Abychom omezili nástup jarní únavy a naše nitro mohlo posléze v jarním období vykvést, je důležité setrvávat v rytmu přírody. Svojí energií neplýtvat, ale naopak jí uchovávat, opečovávat a častěji se obracet do sebe. Brzkou tmu brát jako signál tlumit své aktivity, vyhledávat více domácího odpočinku a dříve chodit spát.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Leden a element voda

K zimě se váže element voda. Tento prvek s sebou přináší chlad a převahu energie JIN, v tomto období je zvlášť potřeba chránit si svou energii JANG. Na tělesné úrovni sem patří ledviny, močový měchýř, kosti, zuby, ze smyslových orgánů uši. K vodě se váže emoce prožívání strachu, obav, úzkosti. Chuť vážící se k tomuto elementu je slaná.

Tipy na to, jak vařit v elementu vody, si přečtěte zde.

Močový měchýř – orgán měsíce leden

Močový měchýř je orgán, který se nachází v malé pánvi za stydkou sponou. Jeho funkcí je skladovat a vylučovat nepotřebné zbytky tekutin z organismu ve formě moče. Tradiční čínská medicína ho označuje jako “správce nad vodními nádržemi”. Moč se do něj dle její teorie dostává oddělením kalného v ledvinách a také v tenkém střevě. Spolu s ledvinami tvoří párový orgán.

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře někdy zažije během svého života téměř každá žena a nevyhýbá se ani mužům. Projevuje se většinou pálením, řezáním při a po močení, bolestmi v podbřišku, někdy krví v moči. Důležité je tento zánět podchytit včas a zareagovat co nejdříve, aby bylo možné se vyhnout chemickým lékům. Osvědčuje se ihned zvýšit pitný režim nejlépe pomocí bylinkových čajů, prospěšná je přeslička. Zásadní je také být v teple a v klidu. Dalším pomocníkem jsou obklady (v akutní fázi lze použít bramborový 1-2x denně) a několikrát denně tinktura z lichořeřišnice. Zařadit posilující nápoj z kuzu, tzv. Ume-sho-kuzu. Problémem je, pokud se akutní zánět neléčí adekvátně (např. nevhodnými ATB) či se přechází, protože může vyústit v chronicitu. V každém případě je dobré zároveň s močovým měchýřem opečovat i ledviny a střevní mikrobiom, zvlášť u opakovaného zánětu. V případě nevyváženého mikrobiomu a následné propustnosti střeva může docházet k migraci bakterií k močovému měchýři skrze stěnu střev.

O tom, jak si lze přírodně pomoci při zánětu močových cest si přečtěte rovněž v článcích 11 přírodních rad, jak vyléčit zánět močového měchýře bez antibiotik či 6 jedlých pomocníků při zánětech močových cest.

Časté záněty močového měchýře mohou mít vliv na vznik inkontinence. Ta může nepříjemně překvapit v již relativně nízkém věku, zvláště u žen. Často je rovněž způsobená oslabením svalů pánevního dna.

Pokud trpíte inkontinencí, poraďte se s fyzioterapeutem specializujícím se na problematiku pánevního dna. Dejte si do pořádku močový měchýř a ledviny. 

Potíže slovy tradiční čínské medicíny

Slovy čínské medicíny může do močového měchýře vstoupit vlhká horkost či chladná prázdnota. Vlhká horkost vzniká při vniknutí vnějšího patogenu či nevyváženosti stravy. Projevuje se pálením při močení, zkalením moče, bolestmi v podbřišku. Pokud je vlhká horkost přítomná dlouho, často dochází k narušení ledvin (následným projevem může být např. noční pocení). Vniknutí chladu je většinou důsledek slabosti ledvin (nedostatku JANGU). Dochází k poruchám močení ve smyslu inkontinence. Zde je důležité posilovat zahřívací funkci ledvin.

Lednové tipy pro zdraví

  • Záda, podbřišek, nohy, uši a krk si udržujte v teple.
  • Nezapomínejte na odpočinek, dostatečný spánek, věnujte se svému vnitřnímu světu. Močový měchýř v oblasti psychosomatiky souvisí s naší schopností pouštět staré záležitosti, myšlenky a emoce a nelpět na nich. Dále se strachem, obavami a potřebou mít věci pod kontrolou. Tato oblast může vypovídat i o schopnosti komunikace uvnitř našich vztahů.
  • Dostatečně se hýbejte, ale omezte nadměrné fyzické výkony a preferujte jemnější druhy cvičení. V tomto období je potřeba si svojí energii chránit.
  • Konzumujte zahřívací stravu, vynechte studené a syrové potraviny a mléčné výrobky. Mějte na talíři častěji fazole (adzuki), kořenovou zeleninu, pórek, cibuli, z obilovin pohanku, jáhly, oves, kulatozrnnou rýži, používejte zelené natě, denně si vařte čerstvé zeleninové polévky. Důležitá je i kvašená zelenina. Zapékejte, pečte, používejte tlakový hrnec a pokličku. Posilující jsou zeleninové vývary (s mořskou řasou). Slanou chuť do jídel zabudujte pomocí miso pasty, umeocta, fermentované sójové omáčky.
  • Myslete na doplňování tekutin. Omezte či vynechte kávu a alkohol, zvlášť pokud máte opakované potíže s močovými cestami. Vyhýbejte se studeným nápojům.
  • Z bylinek je prospěšná přeslička rolní, zlatobýl obecný, vrbovka malokvětá či plavuň vidlačka.
  • Pro posílení ledvin si uvařte léčivý nápoj z fazolí adzukiDalším tipem je teplá solná koupel nohou či solný obklad ledvin.

Vzorový jídelníček pro leden

Snídaně

  • Pohanková kaše s rozdušenou dýní a cibulí, navrch opražená dýňová semínka

Oběd

Svačina

Večeře

Dobrou chuť!

 

Zdroje: M. P. Heinen- Tradiční čínské učení o výživě, V. G. Načatoj- Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně, M. Treben- Zdraví z boží lékárny

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

86 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zdeňka
4. 1. 2024

Sleduji jj a zkouším vaše recepty a zatím si to srovnávat v hlavě. Děkuji vám moc za recepty a rady.

Jana Altea
1. 1. 2023

Děkuji a přeji pohodový a zdravý rok 2023😍

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

37
7

Kašel, rýma a chřipka: Proč je máme?

Na podzim jsou citlivé plíce a tlusté střevo. Pokud je nemáme v pořádku, pocítíme to na průduškách. Hrozí kašel, rýma a chřipka. Na vině obvykle není stude...

Jak podpořit své zdraví v únoru

V únoru se podíváme blíže na orgán, který úzce souvisí s hladinou naší životní energie, má vliv na kvalitu našich vlasů a také na plodnost. Tímto orgánem j...
klub
15

Záněty močového měchýře bez nálezu

Opakované záněty močových cest trápí mnoho žen. Často jsou bez bakteriálního nálezu. Jak to je možné a jak se zánětů zbavit? Odpovědi vás možná překvapí. E...
klub
28
24

Deprese: co jsou zač a jak je alternativně řešit

Příliš mnoho lidí dnes bere antidepresiva. Proč se cítíme mizerně? Jaké orgány jsou odpovědné za vznik deprese? Je normální cítit smutek a strach? Jaká str...
klub
50
6

Jste element KOV? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element kov? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému ...
klub
48
2

Kváskové pečivo – kdy ano, kdy ne

Je lepší kváskové pečivo nebo to klasické? Kdy kváskové pečivo není vhodné? Jak je to s konzumací pečiva a jaký vliv má na naše zdraví. Proč jsme na pečivu...