Ledviny – orgán měsíce únor
Ledviny jsou párový, cca 10-12 cm dlouhý, orgán nacházející se podél páteře v horní části břišní dutiny. Mají na starost udržování rovnováhy v organismu – zajišťují vylučování odpadních látek, regulují krevní tlak a obsah minerálů v krevní plazmě. Produkují hormon erytropoetin, který stimuluje tvorbu červených krvinek. Jejich činností se také aktivuje vitamin D.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Tradiční čínská medicína na ně nahlíží jako na sídlo naší životní energie, vitality, kterou jsme zdědili po rodičích a předcích. Párovým orgánem ledvin je močový měchýř, společně spadají do elementu Voda. Do okruhu ledvin se řadí také nadledvinky, pohlavní orgány, páteř, klouby, zuby, kosti, kostní dřeň, mozek, mícha, uši a vlasy.
Ledviny mají za úkol řízení vody v těle a také se podílí na dýchání. Kontrolují vývoj i obnovu kostí a ovlivňují kvalitu zubů a vlasů. Kromě toho hrají velkou roli v otázce naší plodnosti. Jsou sídlem duše Č’ (Zhi), která odpovídá za naší vůli a chuť k životu, souvisí se schopností dosahovat cílů a dokončovat započaté.
Když jsou ledviny oslabené
Jak můžeme poznat, že ledviny (resp. celý tento energetický okruh) nejsou v kondici? Projevů může být mnoho. Kromě potíží s močením (časté, s pálivými pocity či močení v noci) se mohou projevit bolesti či tlaky v bederní oblasti, hučení v uších, bolesti kloubů a kolen, zimomřivost, únava, otoky, noční pocení, bílý výtok u žen, předčasné šedivění a vypadávání vlasů, pocity neukotvenosti a nejistoty, zhoršená krátkodobá paměť nebo zahlenění. Slabá energie ledvin může stát za neplodností u žen i mužů. U lidí s oslabenými ledvinami můžeme pozorovat váčky či černé kruhy, případně načervenalé skvrny pod očima. Varovným příznakem možného pokročilejšího poškození ledvin je šedavá barva v obličeji.
Západní medicína funkci samotných ledvin hodnotí podle koncentrace kreatininu a kyseliny močové v moči.
Únorové tipy pro zdraví ledvin
Vrozená energie ledvin se během života uvolňuje postupně. Nedá se doplnit, ale dá se s ní šetrně hospodařit. Co pro to můžete dělat, obzvlášť v zimě, kdy jsou ledviny náchylnější k oslabení?
- Udržujte se v teple a nenechte své ledviny prochladnout. Venku v zimě mějte dostatečně zakrytá bedra, podbřišek, uši, kolena i nohy.
- Odpočívejte, spěte dostatečně, choďte spát včas (čím dříve před půlnocí, tím lépe). Pečujete tím o svojí energii a předcházíte následné jarní únavě.
- Dbejte na pitný režim a příjem tekutin a to ve formě ideálně převařené teplé vody (či vody alespoň o pokojové teplotě) střídané s bylinkovými čaji, ale i ve formě kvalitní stravy, která obsahuje polévky a omáčky. S tekutinami to ale nepřehánějte, i nadbytek může ledviny zatěžovat. Vyhýbejte se studeným nápojům. Z bylinek je pro ledviny prospěšná přeslička rolní, zlatobýl obecný, vrbovka malokvětá. Tyto bylinky mají hlavně čisticí a močopudný efekt.
Při zimomřivosti, která souvisí s oslabeným JANGEM ledvin, je potřeba posílit zahřívací složku ledvin a nepřepíjet se tekutinami, což samo o sobě ledviny ochlazuje. Více na toto téma si poslechněte v rozhovoru s MUDr. Strnadelovou.
- Ve stravě mějte dostatek kořenové zeleniny, cibuli, pórek. Z luštěnin jsou léčivé hlavně adzuki, dále černé fazole, čočka, případně boby. V zimním obdobím vařte častěji pohanku, dále jáhly či kroupy. Zařaďte i černý sezam. Při vaření používejte dlouho vařené (cca hodinu) zeleninové vývary (s řasou kombu). Polévky si dávejte ráno a k obědu, k večeru je vhodnější příjem tekutin již omezit. Slanou chuť, která je potřebná pro posílení zahřívací složky ledvin zabudujte pomocí rozumného množství kvalitní přírodní soli a slaných ochucovadel (umeocet, fermentovaná sójová omáčka, gomasio) a mořských řas.
- Omezte kávu, černý čaj, alkohol, cukr, nadbytečné solení, bílou mouku, mléčné výrobky a živočišnou bílkovinu obecně a vše studené a ochlazující (potraviny, nápoje). Pozor také na nadbytek rostlinných bílkovin, protože i to znamená pro ledviny zátěž. Stejně jako častá konzumace brambor a lilkovité zeleniny, při potížích s ledvinami je vynechte.
Pro posílení ledvin je vhodné konzumovat tzv. černé potraviny. Které to jsou a jak je zabudovat do jídelníčku, si přečtěte v tomto článku.
- Nejezte v zimě po 18.hod, to je pro zdraví ledvin obzvlášť důležité a pro léčbu nezbytné.
- Hýbejte se přes den, ale pozor na vysilující a náročné fyzické aktivity. Preferujete procházky a domácí cvičení.
- Ptejte se sami sebe, jestli se ve své hlavě příliš často nezaobíráte různými obavami, strachy, pocity nejistoty a neprožíváte úzkosti. Tyto emoce přímo souvisí s ledvinami a jejich posílení vám může pomoci zlepšit váš pocit sebejistoty, chuť k životu a celkový náhled na okolí. Toto platí i na druhou stranu – časté prožívání emoce strachu oslabuje ledviny, stejně jako chronický stres.
- Léčivým pro oblast ledvin a močový měchýř je nápoj z fazolí adzuki.
- Podpůrná je solná či zázvorová koupel nohou (meridián ledvin začíná na ploskách nohou) a solný obklad ledvin.
Vzorový jídelníček na únor
Snídaně
- Jemná polévka s kroupami, kapustičkami a batáty, sypaná opraženými semínky
Oběd
- Mrkvová polévka s pohankou, posypka: zelené natě
- Guláš z černých fazolí, příloha: bezlepkové knedlíky s černým sezamem
Na talíř: lžíce kvašené zeleniny
Dezert
Večeře
Dobrou chuť!
Zdroje: Klasická čínská medicína- V. Ando, Tradiční čínské učení o výživě- P.Heinen, Radost z jídla- V.Strnadelová, J.Zerzán, Radost ze zdravých dětí- V.Strnadelová, J.Zerzán, Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně- V.G.Načatoj
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Děkuji 😁
Děkuji za další skvělý článek.