Ledviny – orgán měsíce únor
Ledviny jsou párový, cca 10-12 cm dlouhý, orgán nacházející se podél páteře v horní části břišní dutiny. Mají na starost udržování rovnováhy v organismu – zajišťují vylučování odpadních látek, regulují krevní tlak a obsah minerálů v krevní plazmě. Produkují hormon erytropoetin, který stimuluje tvorbu červených krvinek. Jejich činností se také aktivuje vitamin D.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Tradiční čínská medicína na ně nahlíží jako na sídlo naší životní energie, vitality, kterou jsme zdědili po rodičích a předcích. Párovým orgánem ledvin je močový měchýř, společně spadají do elementu Voda. Do okruhu ledvin se řadí také nadledvinky, pohlavní orgány, páteř, klouby, zuby, kosti, kostní dřeň, mozek, mícha, uši a vlasy.
Ledviny mají za úkol řízení vody v těle a také se podílí na dýchání. Kontrolují vývoj i obnovu kostí a ovlivňují kvalitu zubů a vlasů. Kromě toho hrají velkou roli v otázce naší plodnosti. Jsou sídlem duše Č’ (Zhi), která odpovídá za naší vůli a chuť k životu, souvisí se schopností dosahovat cílů a dokončovat započaté.
Když jsou ledviny oslabené
Jak můžeme poznat, že ledviny (resp. celý tento energetický okruh) nejsou v kondici? Projevů může být mnoho. Kromě potíží s močením (časté, s pálivými pocity či močení v noci) se mohou projevit bolesti či tlaky v bederní oblasti, hučení v uších, bolesti kloubů a kolen, zimomřivost, únava, otoky, noční pocení, bílý výtok u žen, předčasné šedivění a vypadávání vlasů, pocity neukotvenosti a nejistoty, zhoršená krátkodobá paměť nebo zahlenění. Slabá energie ledvin může stát za neplodností u žen i mužů. U lidí s oslabenými ledvinami můžeme pozorovat váčky či černé kruhy, případně načervenalé skvrny pod očima. Varovným příznakem možného pokročilejšího poškození ledvin je šedavá barva v obličeji.
Západní medicína funkci samotných ledvin hodnotí podle koncentrace kreatininu a kyseliny močové v moči.
Únorové tipy pro zdraví ledvin
Vrozená energie ledvin se během života uvolňuje postupně. Nedá se doplnit, ale dá se s ní šetrně hospodařit. Co pro to můžete dělat, obzvlášť v zimě, kdy jsou ledviny náchylnější k oslabení?
- Udržujte se v teple a nenechte své ledviny prochladnout. Venku v zimě mějte dostatečně zakrytá bedra, podbřišek, uši, kolena i nohy.
- Odpočívejte, spěte dostatečně, choďte spát včas (čím dříve před půlnocí, tím lépe). Pečujete tím o svojí energii a předcházíte následné jarní únavě.
- Dbejte na pitný režim a příjem tekutin a to ve formě ideálně převařené teplé vody (či vody alespoň o pokojové teplotě) střídané s bylinkovými čaji, ale i ve formě kvalitní stravy, která obsahuje polévky a omáčky. S tekutinami to ale nepřehánějte, i nadbytek může ledviny zatěžovat. Vyhýbejte se studeným nápojům. Z bylinek je pro ledviny prospěšná přeslička rolní, zlatobýl obecný, vrbovka malokvětá. Tyto bylinky mají hlavně čisticí a močopudný efekt.
Při zimomřivosti, která souvisí s oslabeným JANGEM ledvin, je potřeba posílit zahřívací složku ledvin a nepřepíjet se tekutinami, což samo o sobě ledviny ochlazuje. Více na toto téma si poslechněte v rozhovoru s MUDr. Strnadelovou.
- Ve stravě mějte dostatek kořenové zeleniny, cibuli, pórek. Z luštěnin jsou léčivé hlavně adzuki, dále černé fazole, čočka, případně boby. V zimním obdobím vařte častěji pohanku, dále jáhly či kroupy. Zařaďte i černý sezam. Při vaření používejte dlouho vařené (cca hodinu) zeleninové vývary (s řasou kombu). Polévky si dávejte ráno a k obědu, k večeru je vhodnější příjem tekutin již omezit. Slanou chuť, která je potřebná pro posílení zahřívací složky ledvin zabudujte pomocí rozumného množství kvalitní přírodní soli a slaných ochucovadel (umeocet, fermentovaná sójová omáčka, gomasio) a mořských řas.
- Omezte kávu, černý čaj, alkohol, cukr, nadbytečné solení, bílou mouku, mléčné výrobky a živočišnou bílkovinu obecně a vše studené a ochlazující (potraviny, nápoje). Pozor také na nadbytek rostlinných bílkovin, protože i to znamená pro ledviny zátěž. Stejně jako častá konzumace brambor a lilkovité zeleniny, při potížích s ledvinami je vynechte.
Pro posílení ledvin je vhodné konzumovat tzv. černé potraviny. Které to jsou a jak je zabudovat do jídelníčku, si přečtěte v tomto článku.
- Nejezte v zimě po 18.hod, to je pro zdraví ledvin obzvlášť důležité a pro léčbu nezbytné.
- Hýbejte se přes den, ale pozor na vysilující a náročné fyzické aktivity. Preferujete procházky a domácí cvičení.
- Ptejte se sami sebe, jestli se ve své hlavě příliš často nezaobíráte různými obavami, strachy, pocity nejistoty a neprožíváte úzkosti. Tyto emoce přímo souvisí s ledvinami a jejich posílení vám může pomoci zlepšit váš pocit sebejistoty, chuť k životu a celkový náhled na okolí. Toto platí i na druhou stranu – časté prožívání emoce strachu oslabuje ledviny, stejně jako chronický stres.
- Léčivým pro oblast ledvin a močový měchýř je nápoj z fazolí adzuki.
- Podpůrná je solná či zázvorová koupel nohou (meridián ledvin začíná na ploskách nohou) a solný obklad ledvin.
Vzorový jídelníček na únor
Snídaně
- Jemná polévka s kroupami, kapustičkami a batáty, sypaná opraženými semínky
Oběd
- Mrkvová polévka s pohankou, posypka: zelené natě
- Guláš z černých fazolí, příloha: bezlepkové knedlíky s černým sezamem
Na talíř: lžíce kvašené zeleniny
Dezert
Večeře
Dobrou chuť!
Zdroje: Klasická čínská medicína- V. Ando, Tradiční čínské učení o výživě- P.Heinen, Radost z jídla- V.Strnadelová, J.Zerzán, Radost ze zdravých dětí- V.Strnadelová, J.Zerzán, Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně- V.G.Načatoj
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Děkuji 😁
Děkuji za další skvělý článek.