Hnojivo z droždí
Je nabité vitamíny a minerály, obsahuje hlavně vitamín B. Příprava je jednoduchá. Několik kostek droždí, rozdrobíte do kýble a zalijete vodou, já používám 10 kostek droždí na 10 l vody (dešťové). Dobře promíchejte a zakryjte kýbl víkem, aby se v kýblu nenamnožili nechtění kamarádi. Nechte stát týden na slunci a poté ještě řeďte vodou, já ředím v poměru 1:1.
Kávová sedlina
Seženete ji u známých, kteří kávu pijí nebo v kavárnách. Obsahuje draslík, dusík, fosfor, hořčík, vápník. Kávovou sedlinu sypu přímo do květináčů k pokojovým rostlinám. Je možné také smíchat kávovou sedlinu s hlínou nebo ji přidat do kompostu. Sedlinu můžete použít i na zahradě a sypat kolem rostlin, odpudí slimáky. Má mírně kyselé PH, proto se hodí k rostlinám, které jsou kyselomilné, a to jsou například borůvky, azalky, rododendrony, kamčatské borůvky, brusinky, fíkusy, monstera a další.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Vápno
Na zeleninové zahrádce je třeba dodávat pravidelně půdě vápník, který zelenina potřebuje, a to především ta košťálová, kořenová, ale i luskoviny. Vápno přidáme do půdy na podzim po sklizni nebo na kompost.
Dřevěný popel
Rostlinám dodá živiny jako draslík, fosfor, vápník a hořčík. Lze ho rozsypat kolem rostlin nebo zapracovat na podzim do půdy, také ho přidáváme do kompostu, ale i do hlíny pro pokojové rostliny.
Bylinkové čaje
Při předpěstování nejen těch zeleninových přísad, ale i květin, používám různé čaje na podporu růstu, ochranu před škůdci, proti houbovým chorobám a chřadnutí sazenic. Nejoblíbenější je čaj z heřmánku proti plísním, mátový na podpoření růstu, přesličkový čaj dodá křemík a má posilující účinky. Proti škůdcům, pokud už rostlinky napadli, používám čaj z pelyňku nebo vratiče.
Mléko
Už jako malá jsem s maminkou ošetřovala pokojové rostliny mlékem, čistily jsme mlékem naředěným vodou, zaprášené listy rostlin, což jim dodalo lesk.
Máte svůj osvědčený recept, jak podpořit zdraví rostlin?
Napište nám, jaký je ten váš.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Letos se mi osvědčil postřik proti plísni na okurkách. Mléko s vodou 1:1 do rozprašovače 👍
mám výborné zkušenosti s vodou použitou na propláchnutí při klíčení. říkala jsem si, že v ní bude spousta živin a rostlinkám se to líbí. :)