Sladké pokrmy
Sirupy fungují naprosto bezchybně na ochucení sladkých pokrmů, použijte jakýkoliv ze sirupů libovolně dle chuti a druhu pokrmu.
- kaše
- nákypy (rýžový, pohankový, jáhelník, z kuskusu, bulguru)
- palačinky
- lívance
- pudinky
- ovocné saláty
- zmrzliny
- ovocné želé z agaru
- tofu krém
- nejrůznější dezerty jako tofumisu atd.
Nápoje
V nápojích se rozpouští sirupy dobře, řidší sirupy o něco rychleji.
Pojďte si dát 14 denní restart. Spravíme trávení a dáme tělo do kupy po svátcích!
Chci lednový restart
- obilná káva
- domácí limonády
- ledový čaj
- domácí rostlinné nápoje (mléka)
- smoothies
Pečení
- sušenky, muffiny, cukroví, bábovky, koláče, domácí flapjacky, granola
- jako podpora kynutí sladkých i slaných těst
Další možnosti použití
- marmelády a džemy
- dresinky a marinády
- domácí ořechové krémy
- chalva (rozemleté ořechy nebo semena a sirup)
- marcipán (oloupané a rozemleté mandle a sirup)
- dušená zelenina (mrkev, kedlubny, zelí)
Důležité doporučení: Sladká chuť je pro člověka přirozeně příjemná. I když jsou sirupy mnohem zdravější a přirozenější sladidlo než rafinovaný cukr nebo vysoce průmyslově zpracovaná sladidla, je to koncentrovaná potravina a nelze je konzumovat neomezeně, šetřete s nimi. Ke slazení používejte také sušené ovoce, které můžete namočit, rozmixovat a použít do kaší, koláčů. Dopřávejte si čerstvé ovoce. Konzumujte kvalitní zdroje sacharidů – celozrnné obiloviny, luštěniny. Vždy vybírejte přirozená sladidla v biokvalitě. Umělá sladidla nepoužívejte.
Jak na pečení se sirupy
- Pokud s pečením se sirupy začínáte a chcete mít jistotu, použijte hotový vyzkoušený recept. Ale nebojte se experimentovat a sirupy zkoušet.
- Výhoda sirupů je, že se v těstě dobře rozmíchávají.
- Když v receptu nahrazujete cukr sirupem, musíte odebrat jinou tekutinu a přidat sypkou surovinu, abyste docílili stejné konzistence těsta. Uberte z každé tekuté ingredience poměrnou část a přidejte sypkou surovinu – mouku nebo mleté ořechy. Nelze odebrat jen olej nebo jen vejce nebo jen mléko nebo jen dosypat mouku. Každá z těchto surovin má v receptu svou úlohu, dodává nějaké vlastnosti a změna poměrů jednotlivých ingrediencí by měla dopad na výsledek. Konkrétně: když máme v receptu 200 ml rostlinného jogurtu, 200 ml oleje, 150 g cukru, 400 g mouky – cukr nahradíte sirupem, uberte 50 ml rostlinného jogurtu a 50 ml oleje, přidejte 50 g mouky.
- Každý sirup má také jinou sladivost. Takže agávového budete potřebovat méně než rýžového, aby výsledek byl stejně sladký.
- Pozor, pokud byste použili sirupu do těsta příliš, těsto bude těžké a nemuselo by vykynout. Buď použijte sladivější sirup (agávový) nebo si zvykněte na méně sladkou chuť.
- Místo části sirupu použijte pokrájené rozinky, samotné těsto pak nemusíte tolik sladit. Tento „fígl“ používáme při přípravě těsta na vánočky a mazance v naší biopekárně.
- Pokud použijete alternativní sladidlo k oslazení těsta nebo pokrmu, může se stát, že vám díky obsaženým enzymům zřídne. Tento efekt byl nejvýraznější u sladovitu (slad, sladěnka) – výtažku z naklíčeného ječmene. U obilných sirupů není řídnutí tak výrazné. Pokud mu chcete předejít, sirup před použitím krátce povařte. Do pokrmu, který chcete zahustit a osladit (třeba koprová nebo jiná omáčka), nejdříve dejte sirup, povařte a až potom zahustěte. Když vaříte kaši, přidejte sirup hned na začátku vaření, ne na konci na dochucení.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář