Místo pro spánek je důležité
Máme-li v ložnici i pracovnu, zkusme ji podle možností přestěhovat jinam, nebo ji nějak od spaní oddělit, aby nás nerušila rozdělaná práce. Postel má mít kvalitní matraci, nejlépe je-li zespodu větraná, tedy bez úložného prostoru. Elektrické přístroje je lepší před spaním vypnout z elektřiny. V místnosti má být tma, zatažené závěsy nebo žaluzie.
Než si postel umístíme, můžeme si nechat změřit geopatogenní zóny. Zde může pomoci posunout postel mimo zónu, instalovat rušičku zón, orgonit (čistí prostředí od elektromagnetického, radiačního smogu a neutralizuje geopatogenní zóny) nebo tu pravidelně meditovat.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Ložnice má být nejtišší místnost v bytě, dobře vyvětraná, ideálně s teplotou od 17 do 19°C.
Vhodné rituály před spaním
- Je vhodné se jít na chvíli projít na čerstvý vzduch, i v zimě!
- Vyvarujeme se kofeinu, nepijeme kávu, černý nebo zelený čaj, nekouříme.
- Nepřejídáme se, nejíme pozdě večer. Ideální čas pro poslední jídlo je do 19 hod v létě, do 18 hod v zimě.
- Neděláme fyzicky náročné aktivity.
- Vyhneme se akčním filmům, napínavým sportovním přenosům, ale i hádkám. Při usínání máme plnou hlavu všeho, co jsme před spaním do sebe nashromáždili.
- Chodíme spát přibližně ve stejnou dobu, obecně se uvádí vhodná délka spánku 6-10 hodin.
- Zácpa spánek narušuje, proto dbáme na pravidelnou stolici (Tipy, jak na zácpu).
- Můžeme si dát malý šálek uklidňujícího bylinkového čaje, například meduňku, třezalku, dobromysl (Bylinky pro sladké spaní).
- Zklidnit se před spánkem také pomůže prožívání vděčnosti (za cokoliv, co nás napadne), případně modlitba, především děkovná.
- Před spaním je dobré si uvolnit tělo relaxací. Začneme od nohou, postupně dojdeme až k hlavě. Pak zavřeme oči a představíme si, že si pouštíme shora hlavou do těla zářivé, sluneční světlo. Navodit atmosféru přitom může relaxační hudba.
Přerušovaný spánek, nespavost – proč se mi to děje?
Důvody mohou být různé. Není řešením brát si pilulku, tím se problém nevyřeší, jen se vypne kontrolka, že někde něco není v pořádku. Spíme sice dostatečně dlouho, ale stejně jsme unavení.
Jestliže máme ztuhlé kluby či bušení srdce, může být problém v nedostatku tekutin. Mnoho poruch spánku je z nestráveného jídla nebo nestrávených myšlenek.
Když se v noci budíme pravidelně ve stejný čas, podívejme se na orgánové hodiny, zda nemáme některý orgán přetížený.
Jestliže nemůžeme spát delší dobu, využijme čas a promluvme si sami se sebou, někdo se bude chtít obrátit na své duchovní průvodce či anděly. Jestliže v noci nespím, utřídím si myšlenky a dostanu nějaké dobré rady, není to ztracený čas. Ptejme se sami sebe, zda máme ze sebe z prošlého dne hezký pocit.
Možná se nám také vrací nějaké zážitky z proběhlého dne. Můžeme si znovu přehrát tu událost, která se nám vrací, a jestliže na nás působila nepříjemně, je třeba ji pochopit. Vzpomeňme si na pocity, které jsme u toho měli. Použijme k identifikaci pocitů svoji intuici. Položme si otázku a první intuitivní odpověď je správná. Takto si lze v klidu na lůžku rozebrat situace a pochopit je. Nic z toho, co se nám stane, není náhoda a pochopením je, že takto se již nebudu chovat, myslet, cítit. A především před spaním se nám uleví. A když si věc vyřeším, a stejně neusnu, lze se jednoduše naprogramovat, opakuji si např.: spím, spím, spím…
Jestliže nic nepomáhá, můžeme zkusit odborníka, například kineziologa, který nám pomůže v sobě najít to, co sami ještě nevidíme.
Jak na nespavost jsme rozebrali v rozhovoru s Dagmar Lužnou. Své zkušenosti s nespavostí a jak si spánek zlepšit popsala jogínka Ivona Pobežalová v článku Nespavost jako důležitý semafor našeho života. Další tipy, jak podpořit zdravý spánek naleznete v článku na pokračování Spěte klidně celou noc.
Sny a jejich význam
Sny jsou důležité, lze s nimi pracovat. Odložme však klasické snáře. Sny nám přinášejí pocity. To je první, na co se snažíme vzpomenout.
Můžeme si sny, alespoň ty jasné, které si dobře pamatujeme, zapisovat. Zapíšeme jasně, stručně, nejvýše ve třech větách. Delší vyprávění není žádoucí, protože bychom se ve výkladu ztratili.
Postavy ve snech nemusí být totožné se skutečnými lidmi. Takže jestliže se nám zdá o kamarádce, není to sen o ní, ale její postava může někoho zastupovat.
Druhy snů a osobní zkušenosti
Varovný sen
Není třeba se bát, stačí jen si sen zapamatovat. Když k situaci dojde, tak se z něj poučit. Když jsem bydlela v paneláku, asi měsíc se mi zdálo, jak uvíznu ve výtahu. Byly to různé varianty tohoto. Pak se mi to 2x za sebou stalo. A sny zmizely.
Nahrazovací sen
Nahrazuje pocity z reality. Jsou to zkoušky pro nás. Je důležité, jak se ve snu chováme a reagujeme na předložené situace. Lépe je následně učinit potřebné změny v životě. Bývá dost častý. Občas se mi zdá, že někam jdu a nestihnu udělat vše, co jsem chtěla. Tak to mám i ve skutečnosti, lépe je si uspřádat časový rozvrh. Jiný sen: Kamarádce se zdálo, že má milence. Zde bylo potřeba posoudit, proč touží po jiném muži, co jí její vlastní nedává? Vždy je dobré pozorovat své pocity ve snu a sledovat, jak jsem se zachoval/a.
Připomínací sen
Upozorňuje na dluhy z minulosti, srovnejme je. Než jsem měla třetí dítě, zdálo se mi asi dva roky o miminech, až jsem měla pocit, že je toho moc. Po početí sny zmizely. Sen mi připomínal, co jsem si sama naplánovala.
Stínový sen
Ukazuje nám stinnou stránku života, kterou nechceme vidět. Obvykle ho nikomu nevyprávíme, protože se jím nechceme zabývat. Najděme si v srdci místo pro to, čeho se ve snu bojíme. Měla jsem živý sen, kdy ze mě strhává peřinu nějaký ,,zlý“ duch, až jsem křičela ze spaní. Byl to strach ze zlých okolností, které můžou nastat. Dnes vím, že se není čeho bát.
Duchovní sen
Kdo na sobě duchovně pracuje, má zde dodatečnou podporu z nitra. Nabízí řešení, člověk okamžitě ví. Ráno se vzbudím a prostě vím, co jsem večer nevěděla a jsem o tom i hluboce přesvědčena. Bývá to i v jasných větách, které je dobré si také zapisovat.
Jak může změna stravy zlepšit spánek
O svůj příběh se s námi podělila čtenářka Helena (70), která původně chtěla změnit jídelníček kvůli nadváze, se kterou se celoživotně trápila. Za 2,5 měsíce dodržování jídelníčků podle Jíme Jinak shodila 10 kg a zažívala neskutečné pocity lehkosti. Co se dále změnilo a to výrazně, byl její duševní stav – neuvěřitelně se zklidnila a zlepšil se jí spánek. Napsala nám: “Nebudím se během noci tak často jako dříve. Jenom se mi změnil rytmus. Dříve jsem nešla spát dříve jak v jednu ráno. Vstávala jsem, jako správný důchodce, kolem osmé. Nyní mi padají víčka kolem deváté, ale vzhůru jsem naopak kolem půl šesté a někdy i dříve.” Její dcera se k ní také se změnou stravy připojila a spací rytmus se ji rovněž změnil: “Potřebuje spát mnohem méně. I o víkendu, kdy by si mohla přispat, je před sedmou vzhůru.”
Autorem článku je Kamila Poláková, redakčně upraveno.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Já sny mám, ale po probuzení je vždy ihned zapomenu. Vyjímkou jsou 3 sny, které se mi zdály před lety a které si stále pamatuji. V jednom mě smetla vlna tsunami, ve druhém do mě uhodil blesk a ve třetím jsem utekl z vězení, pak se do něj dobrovolně vrátil, ale už mne tam nechtěli zpět.
Nemám problém s usínáním večer, ale s usínáním po probuzení na záchod. Poslední tak 2 roky, když je to po sedmé hodině ráno (někdy i po šesté, když vstávám do práce tak občas i po páté h), tak už neusnu i když ještě nejsem vyspalý, takže poslední 2 roky jsem naprostou většinu času nedospalý.
Mít na nohou ponožky – to je to, co mi pomáhá mít sny – prostě mít nohy v teple. Tedy ne teď v létě, když je horko samo o sobě, to spím a sním i bez nich, ale od podzimu do jara bez nich není kvalitní spánek a tudíž ani sny. Jo a ještě se v noci snažit dýchat co nejvíce nosem – prostě práce s dechem mi pomohla zkvalitnit spánek.