Domů > Magazín > Zdraví

Jak se účinně zbavit překyselení žaludku

Jaké jsou projevy překyselení žaludku a dá se to řešit i jinak, než léky? My jsme přesvědčení, že ano. Mnohdy stačí pár úprav ve způsobu vašeho stravování a může se vám brzy ulevit. Pojďte se začíst do článku, kde vám poradíme, jak na to.

Překyselení žaludku – projevy

Překyselení žaludku je stav, při kterém dochází k nepříjemným pocitům (bolest, pálení) v oblasti nadbřišku. Dalším projevem bývá nadýmání, dále nevolnost, škrundání v žaludku, říhání, někdy i zvracení. Následkem překyselení žaludku se může objevit pálení žáhy, při které obtěžující pocity pokračují až za hrudní kost a do krku, v ústech může být hořko-kyselý pocit.

Co způsobuje překyselení žaludku

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Za normálních okolností pomáhají žaludeční šťávy, jejichž součástí je i kyselina chlorovodíková, v žaludku trávit potravu a ničit choroboplodné zárodky. Problém nastává, když se produkce kyseliny v žaludku zvyšuje a to pak vyvolává ony nepříjemné pocity. Kromě toho k potížím přispívá, když potrava v žaludku stagnuje, případně pokud žaludek posílá svůj obsah místo směrem do střev k jícnu. Takto může časem vzniknout refluxní choroba jícnu (Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit).

Důvodů, které k tomuto problému mohou vést, je více. Může za to nevhodná strava a pitný režim (včetně nadměrné konzumace alkoholu a příliš častého pití kávy), chronický stres či nadužívání některých léků. Častěji na překyselení trpí lidé s vředovou chorobou žaludku, při které je narušená ochranná bariéra sliznice žaludku. Faktorem je těhotenství, dále i nadváha. Pojďme si nyní jednotlivé důvody postupně více rozebrat a popsat si, jaké změny udělat pro to, abychom tento problém mohli odstranit.

Jak jíte?

V rámci stravování je potřeba se zastavit vůbec nad samotným způsobem, jakým jíte. Aby mohl žaludek v klidu zpracovat přijmutou potravu, je důležité nejíst ve spěchu, nehltat, naopak se na jídlo soustředit a dobře každé sousto rozkousat. Ne vždy se to podaří a někdy nám to okolnosti opravdu nedovolují, ale o to víc se soustřeďte na chvíle, kdy to možné je. Dále je potřeba omezit mlsání mezi jídly, nepřejídat se a také nejíst na noc.

Pokud žaludku nedopřejeme potřebný prostor pro strávení jídla, děje se to, že místo toho, aby posouval stravu směrem dolů, začne obracet svůj obsah vzhůru se všemi projevy jako je pálení žáhy, nevolnost, říhání apod. Jak správně pečovat o žaludek si přečtěte v článku zde. Pokud máte potíže s tzv. emočním jedením, při kterém jídlem zaháníte nepříjemné pocity, poslechněte si rozhovor s odborníky na téma Emoce a jídlo – jak to funguje.

Nemáte v životě příliš stresu?

Lidské tělo se stresem umí zacházet, aniž by ho to poškozovalo, zvlášť pokud ho správně ventilujeme. Určitá míra stresu dokonce dokáže člověka pozitivně nabudit. Problémem je, pokud je stresu nadměrně, člověk ho zažívá denně či intenzivně po delší dobu a stane se z něj stres chronický, který organismus vyčerpává a má negativní vliv na žaludek (více v článku Bolesti žaludku ze stresu a jak se jich zbavit) i celou trávicí soustavu. Při stresu vlivem autonomního nervstva dochází ke zhoršenému prokrvení a hybnosti trávicí soustavy, zvyšuje se produkce kyseliny v žaludku, svalovina je napjatá, proces trávení se ztěžuje.

Neberete příliš léků, které k překyselení žaludku přispívají?

Obecně může vadit nadměrné užívání nesteroidních antirevmatik (aspirin, ibuprofen), některých analgetik a kortikoidů. Aspirin blokuje vznik prostaglandinů, které jsou klíčové pro vznik hlenové ochranné vrstvy sliznice žaludku (podobný efekt má i kofein). 

Změna stravy vám může přinést celkové zlepšení vašeho zdravotního stavu a možná díky tomu budete moct snížit až úplně vynechat léky, které nyní berete. Stejně tak pokud již berete léky na překyselení žaludku či pálení žáhy, jejichž dlouhodobé užívání zatěžuje játra a ledviny. Nevysazujte léky sami, nýbrž pod dohledem a po poradě s lékařem.

Co dělat při překyselení žaludku a pálení žáhy

Pokud vás přepadnou příznaky překyselení žaludku až pálení žáhy, ulevte svému trávení tím, že odlehčíte jídelníček, případně na část dne stravu vynecháte, pokud jsou projevy intenzivnější. Jako první pomoc se hodí pomalu rozkousat kousek umeboshi švestičky či umepasty, případně nechat v ústech rozpustit umeboshi kuličku. Pokud nic z toho nemáte, svou službu udělá i jablečný ocet (cca 2 lžičky do vlažné vody) či jedlá soda (cca 2 lžičky rozmíchat opět ve vlažné vodě). Vzpomeňte si, co jste předtím, než začaly potíže, jedli, pili, zda to bylo ve spěchu apod. Žaludku můžete ulevit popíjením heřmánkového čaje. Vynechte kávu, sladké, smažené, pálivé, horké či studené a tučné. Uvařte si čerstvou jednoduchou zeleninovou polévku (pokud máte, tak ideálně s přídavkem miso pasty) či rýžovou kaši (bez mléka) s napařenou zeleninou (např. kousek mrkve, brokolice) či pro pokročilejší připravenou na způsob Nishime (zelenina vařená ve vrstvách). Jídlo jezte pomalu a opravdu dobře kousejte.

Pokud máte potíže již dlouhodobé, bude důležité se zaměřit na celkové složení vašeho jídelníčku. Jak změnit stravu, aby se vám brzy ulevilo se dozvíte v našem průvodci Jak začít, případně v článku Jak konečně vařit zdravé. Krok po kroku a bez obav.

Zkušenosti čtenářů Jíme Jinak

Pojďte se nyní začíst do příběhů čtenářů, kteří trpěli na překyselení žaludku či pálení žáhy a díky úpravy stravování se jim podařilo se potíží zbavit.

Tak jako čtenářka Monika (42), která se účastnila našeho programu Podzimní detox a Jarní očista. Získala zpět energii, lépe spí, odešly návaly, celkově shodila 7 kg a mohla úplně vynechat léky na pálení žáhy.

Evu (58) k nám přivedla nadváha, velká únava a zdravotní potíže jako pálení žáhy. Po absolvování kurzu Hubneme do plavek shodila 7 kg a žáha jí úplně přestala trápit.

Své zkušenosti má i čtenářka Věra (65), která za rok se stravou podle Jíme Jinak shodila 30 kg, přibyla jí výrazně energie. Velice brzy zmizely jarní a podzimní virózy. Přestala jí pálit žáha, otékat nohy a zmizela letitá zácpa.

Pojďte s námi i vy uzdravit svoje trávení a dát sbohem nepříjemným pocitům spojeným s překyselením žaludku!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

82 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jana Altea
30. 1. 2024

No tak pro mě opravdu výzva – omezit, eliminovat stres…. Děkuji za článek ❤️

Srozumitelný článek.Spěch a stres dnešní doby opravdu zažívání vůbec neprospívá. Zvolněte!!!!!!!👌

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.
190
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...

Co pomáhá na bolest žaludku

Bolesti žaludku dokážou potrápit. V článku popisujeme, jaké důvody tyto potíže způsobují, poradíme vám, co při bolestech pomáhá a jaké změny udělat, aby se...

Pálení žáhy a jeho příznaky i příčiny

Bojujete s pálením žáhy? Nejste sami! Přečtěte si náš článek, kde odhalíme příznaky a příčiny tohoto častého zdravotního problému. Ukážeme vám také jednodu...

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?

Co na pálení žáhy: vyzkoušené babské rady

Pálení žáhy dokáže pořádně pokazit den – to vám potvrdí spousta čtenářů, jejichž příběh na Jíme Jinak také najdete. Ačkoliv existuje mnoho moderních léků a...