Hluchavka a zdravotní účinky
Za nejznámější můžeme označit hluchavku bílou, často sbíraná je také hluchavka nachová. Jedná se o dva druhy s největším množstvím prospěšných látek. V květech obou druhů najdeme slizy, flavonoidy nebo silice, v listech zase vápník, železo, křemík nebo zinek. Jedlá a v kuchyni využitelná je i drobnější hluchavka skvrnitá.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Která je nachova a která skvrnitá?
Hluchavka skvrnitá je drobnější než nachová, která má nachové i vrchní listy, nejen květy.
Listy jsou právě díky vysokému obsahu železa vhodné pro ženy s menstruačními potížemi, působí také močopudně, podporují činnost ledvin a jater, zlepšují proces trávení a podporují tvorbu žluči.
Květy hluchavky pomáhají proti zánětům a kašli, působí příznivě na nervovou soustavu a při problémech s usínáním a mají příznivý vliv na reprodukční orgány žen i mužů.
A co žluté hluchavky?
Botanicky vzato jsou to pitulníky a jsou evidovány jako samostatný druh – pitulník horský, postříbřený a žlutý. Je to také léčivka vhodná na čaje, koupele a obklady.
Hluchavka a způsoby použití
Hluchavka se tradičně využívá na čaj z květů, méně známý je její potenciál v kuchyni (to za chvíli napravíme). A znáte hluchavkový vlasový oplach?
Čaj: 1 čajovou lžičku sušených květů přelijeme 1/4 l vroucí vody a necháme asi 10 min vyluhovat, poté přecedíme. Čaj je velmi lahodný a nasládlý, často oblíbený i u dětí.
Květy hluchavky můžeme při přípravě čaje kombinovat i s dalšími léčivkami, jako je meduňka nebo třezalka.
Vlasový přeliv: 1 vrchovatou čajovou lžičku sušené nebo čerstvé hluchavky přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 5–10 min vyluhovat, zcedíme a opláchneme vlasy (které už potom ideálně neoplachujeme vodou). Tato kúra vlasy posilní a dodá jim krásný lesk (může i mírně zesvětlit odstín).
Hluchavky v kuchyni
Kdo by někdy nezkusil ochutnat slaďoučké květy hluchavky… Tuto příjemnou chuť nektaru dodává významné množství sacharózy a díky tomu uplatníme květy hluchavky hlavně v rámci sladkých pokrmů (ale nejen tam).
Květy hluchavek nám dávají úžasný prostor pro hru s barevnými kombinacemi a kontrasty:
- dodají noblesní vzhled nejrůznějším krémům, pudinkům a jiným dezertům,
- nádherně se budou vyjímat třeba i v agarových pochoutkách,
- slušet budou i svěžím nápojům nebo ovocným salátům.
Jednoduše čerstvými květy připravené dobroty posypejte nebo je nechte dělat parádu po boku ovoce zalitého agarovým želé.
Mírně nasládlá chuť nicméně nebrání použití květů i do slaných pokrmů, zkuste je využít také jako posypku hotových výtvorů (polévek, omáček nebo obilovin).
Nehodí se na tepelnou úpravu, okamžitě totiž zvadnou a přijdou o svoji nádheru – hlavní důvod, proč si je na pokrmy dáváme.
Tip na skladování květů
Natrhejte si kytičku hluchavek a doma je dejte do vázy. Budete mít krásnou ozdobu kdykoli k dispozici. V lednici rychle zvadnou.
Listy jsou skvělé do:
- zeleninových salátů,
- špenátu,
- pomazánek,
- nádivek,
- placek, knedlíků, noků,
- polévek nebo omáček.
Krásně pokrmy dozdobí a dodají našemu organismu porci prospěšných živin. Jednoduše do svého vyhlédnutého nebo už vyzkoušeného receptu přidejte pár listů nasekaných na libovolně velké kousky a dodejte tak pokrmu nevšední vzhled i chuť.
Kdy a jak sbírat a sušit hluchavku
Hluchavka bílá kvete od dubna do listopadu, nachová v teplých oblastech už od února. Nejvhodnější doba sběru květů i listů je od května do září. Květy můžeme konzumovat rovnou při sběru nebo sušit. Počítat musíme s tím, že sběr malých kvítků je poměrně pracný a sušením výrazně klesá jejich hmotnost. Pozor, aby se choulostivé květy nepomačkaly a nezapařily, jinak rychle zhnědnou. Vyžadují rychlé sušení, nejlépe umělým teplem (na maximálně 35 °C), můžeme je také sušit na vhodných sušících platech v suché a vzdušné místnosti, vždy jen v jedné vrstvě.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobrý den,
Citace: “Která je nachova a která skvrnitá?
Hluchavka skvrnitá je drobnější než nachová, která má nachové i vrchní listy, nejen květy.”
pozn. hluchavka nachová je naopak drobnější 🙂:)
Od několika zkušených praktikujících bylinkářů vím o intuitivním využití různých druhů hluchavek. Např. žlutá/pitulník na močové cesty (moč=žlutá, známá směs se zlatobýlem a spol.), bílá pro ženy (výtoky), nachová na dýchací cesty. Jak je ta příroda moudrá a napovídá nám, že🙂