Zbavit se stresu?
Spojení “zbavit se stresu” berte s určitou nadsázkou – ve skutečnosti je stresová reakce přirozenou součástí našeho těla a bez ní bychom nedokázali reagovat na nebezpečí, výzvy ani změny v našem okolí. Stres sám o sobě není nepřítelem, problém nastává, když se stane chronickým a naše tělo i mysl zůstávají dlouhodobě v napětí. To často vede k fyzickým projevům, jako jsou bolesti hlavy, břicha, zad, snížená imunita, častější záněty, zvyšuje se pravděpodobnost výskytu psychických potíží, jako jsou úzkosti, ale i deprese. Může to vést k chronické únavě až postupnému vyčerpání. Nadměrný stres má svůj podíl při vzniku onemocnění, jako je reflux, vředová choroba, srdeční arytmie, nebo cukrovka 2. typu.
Se stresem je potřeba se naučit zdravě pracovat, aby neovládal naše myšlení, pochody v těle a ve výsledku náš život.
![nejvyhodnejsi](https://www.jimejinak.cz/wp-content/assets/images/icons/zdarma-100.png)
V naší 3denní jarní výzvě ti ukážeme jak probudit svou energii a využít sílu jara naplno!
Registrace zdarma
![](https://www.jimejinak.cz/wp-content/uploads/2025/01/jarni-vyzva-3-kruhy-sq-250.png)
Zdravá práce se stresem
Aby bylo naše tělo i mysl odolnější vůči vlivům stresu, je potřeba se pravidelně vracet do rovnováhy a tuto odolnost postupně posilovat. Takovou cestu bychom měli brát jako životní styl. Možná nejste vůbec zvyklí sami o sebe pečovat, ale je důležité se uvědomit, že díky této pravidelné péči budete umět lépe vnímat zdroje stresu a zaměřit se na to, co je podstatné.
Vaše tělo k vám hovoří – když jste delší dobu ve stresu, v napětí, je potřeba si to přiznat a uvědomit si, co konkrétně vás stresuje. Teprve pak je možné udělat změnu, která vás posune dál, nebo pomocí účinných technik nadbytečný stres uvolnit.
Při práci s naší psychikou je důležité se učit vnímat své pocity a pochody v těle a mysli, umět se vnitřně zklidnit a případný nahromaděný stres uvolnit, v neposlední řadě posilovat svojí odolnost vůči jeho vlivům.
Jak vyvažovat stres
Pohybem
Při fyzické aktivitě dochází ke zvýšení cirkulace a prokrvení těla, efektivněji se odplavují stresové hormony, dochází k uvolnění stagnací, produkují se endorfiny (hormony dobré nálady).
- Odolnost vůči stresu získáváme díky pravidelnému, svižnějšímu pohybu (chůze, dynamické cvičení, běh, kolo apod.).
- Některé cvičební metody, jako je Čchikung, Taiči nebo jóga při pravidelném provádění vedou k vědomému zpozornění a zvýšení vnímavosti vůči sobě samým a našemu tělu.
Najděte si pohyb, který vás bude bavit a budete se mu věnovat pravidelně. Skvělé je zařadit přirozený pohyb do běžného dne, i v rámci domácnosti. Choďte ven, protahujte se, tančete, cvičte. Zacvičte si i s námi v předtočených videích s lektorkami zdravého cvičení, jógy a pilates.
Relaxačním cvičením, prací s dechem, meditační praxí
Při tomto typu cvičení dochází k aktivaci parasympatického nervového systému (protiváha sympatického, který je aktivován při stresové reakci), tím pádem se zmírňuje napětí ve svalech, snižuje se srdeční tep a tlak, zpomaluje se dech, dochází ke snížení hladiny stresových hormonů. To vede ke zklidnění mysli a uvolnění těla.
- Najděte si pohodlnou polohu (i vsedě u pracovního stolu), zavřete oči a uvědomte si, jak se cítíte uvnitř svého těla. Prozkoumejte postupně jednotlivé části a pokud cítíte, že je někde napětí, pokuste se ho uvolnit.
- Soustřeďte se během dne, při napětí či před jídlem na svůj dech a cíleně ho zpomalte a prodlužte nádech s výdechem (výdech by měl být delší).
- Před spaním vyzkoušejte tzv. progresivní relaxaci, při které střídavě napínejte a uvolňujte jednotlivé svaly těla od hlavy až patě. Pak si představte, že ležíte na jemném písku a vaše tělo se do něj příjemně propadá.
Ve videu Jak zvládat stres vám jogínka Ivona ukáže techniky, které zmírní působení akutního stresu. Ve videu Jaký je dech, takový je náš život vám vysvětlí, jak snížit stres přes svůj dech. Vedenou relaxací vás provede naše zkušená jogínka Šárka – pusťte si video Relaxace vleže. Stres vám pomůže uvolnit také meditace.
Stravou, pitným režimem
Pomocí vyvážené stravy, která posílí náš trávicí systém, se zlepší kvalita oběhu, hormonální rovnováha, ustálí se hladina krevního cukru a v důsledku se to projeví na vnitřní síle odolávat působícímu stresu (Stravou proti stresu).
- Jídelníček si poskládejte převážně z prvopotravin, jako je zelenina, celozrnné obilniny, luštěniny, doplňte zdravými tuky, ovocem (Pyramida zdravé výživy). Vynechte polotovary, které jsou plné nezdravých cukrů, tuků, chemických konzervantů, stabilizátorů a barviv.
- Nepřejídejte se, nezobejte mezi jídly, večer jezte nejpozději nejlépe do 18. (v létě do 19 hodin).
- Podle svého zdravotního stavu zaveďte občasné či pravidelné půsty, např. rýžový.
- Pijte bylinkové čaje z tzv. adaptogenů, hlídejte si možné interakce s léky.
- Efekt na uvolnění psychiky má sladký zeleninový nápoj.
Pojďte vyladit svůj jídelníček s námi. Učit se můžete díky online průvodci Jak začít, článkům a rozhovorům s odborníky na webu, nebo se připojte k pravidelným kurzům Jarní očista (začínáme v půlce února) či Podzimní detox (v průběhu října), kde vás změnou stravování krok po kroku provedeme.
Pobytem v přírodě
Příroda má na psychiku blahodárný vliv. Pobytem v ní dochází ke snížení hladiny stresových hormonů, pomáhá zklidnit mysl a uvolnit napětí v organismu. Tělo se díky tomu zbavuje nahromaděného stresu. Dlouhodobě to prospívá vašemu srdci.
Využijte toho, pokud bydlíte v blízkosti lesa či lesoparku. Pokud ne, zkuste vyhledat v okolí klidné místo, např. lavičku s kouskem zeleně, kde se můžete na chvíli zastavit. Vnímejte vůně, zvuky, barvy.
Otužováním
Otužování zlepšuje schopnost těla regulovat stres a posiluje imunitní odpověď. Konkrétní formu volte podle svého zdravotního stavu.
- Na závěr sprchování se svlažte vlažnou až postupně studenou sprchou, zprvu na části těla až postupně celé tělo.
- Otužujte se chladnou vodou v přírodě (Otužování ANO či NE).
- Choďte do sauny.
- Procházejte se i za chladného počasí.
- Nepřetápějte domácnost a na ven se nadměrně nenabalujte.
Co vy považujete za důležité pro lepší zvládání stresu? Podělte se v komentářích.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář