Zahřejte se
Podzimní rána bývají chladnější, pochmurná a sychravá. Proto je dobré se už ráno zahřát teplou snídaní. Vyhněme se studeným pokrmům z lednice (jogurt nebo mléko s cereáliemi) nebo pečivu. Upřednostněme teplou kaši nebo polévku zkombinovanou s podzimními poklady přírody (dýně, batáty, zelí, řepa, cuketa, mrkev aj.) a zahřívajícím kořením (skořice, zázvor, hřebíček aj.). Odpoledne si můžeme na svačinku udělat kompot z podušených jablíček, hrušek a švestek a koření.
Dopřejte si přírodní léky
Podzimní úroda nabízí spoustu přírodních léků pro podporu imunity.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- Česnek a cibule fungují jako antibiotika – bojují proti bakteriím, infekcím a virům.
- Hrušky posilují imunitní systém, pozitivně ovlivňují náladu a pocity pohody, vařené a pečené se používají proti kašli a záduchu, odvar ze sušených hrušek proti průjmům.
- Jablka čistí organismus, pomáhají v boji s chřipkou, nachlazením, kašlem či horečkou.
- Švestky zase chrání a regulují funkci střev.
- Dýně a cukety mají antibakteriální účinky a pomáhají pečovat o imunitu organismu.
- Dýňová semínka zmírňují deprese a migrény.
Připravte se na zimu
Konec léta a podzim nám přináší hojnou úrodu. Využijme toho a připravme se na zimu.
- Z ovoce udělejme marmelády, džemy a povidla nebo ho zavařme (např. kompot nebo přesnídávky).
- Pokud máme sušičku (nebo i topení), můžeme si udělat na zimu křížaly z jablek, hrušek, usušit švestky nebo udělat ovocnou kůži (super dětem na svačinku nebo dobře poslouží i jako rychlá RAW palačinka).
- Taktéž můžeme usušit kořenovou zeleninu a vyrobit si domácí polévkové koření.
- Zeleninu naložte jako pickles, díky kterému získáte spoustu vitamínu C. To se bude hodit, až začne sezóna chřipek. Mrkněte ještě na další tipy, jak zpracovat nadúrodu.
Využijte podzimní úrodu
Na podzim je všude plno dýní, cuket, zelí, řepy, z ovoce zase jablek, švestek, hroznů a hrušek a v lese rostou houby. Pojďme využít tuto úrodu.
- Z cuket můžeme vyrobit výborný cuketový tataráček, cukeťáky, zapečenou cuketu, cuketové cuketový chlebíček a další desítky receptů z cukety.
- Dýně doporučujeme upéct v troubě, do buchty, perníku, udělat z ní sváteční dýňové risotto, polévku nebo kari guláš a dalších 40 receptů.
- Řepa je podobně jako dýně skvělá upečená v troubě, do brownies, kvašená, do pomazánky, v polévce (např. boršč), burgrech (díky řepě vypadají i chutnají jako masové) a v dalších receptech.
- Hlávkové zelí se hodí do stir fry, pečené v troubě, polévek, kvašené, a v dalších receptech.
- Jablka a hrušky se hodí do tradičních štrůdlů, buchet a koláčů a dalších sladkých receptů. Z jablíček můžeme udělat i jablečný ocet.
- Švestky se hodí na povidla, sladké knedlíky a další švestkové dezerty.
- A co z hub? Samozřejmě houbovou omáčku, smažené řízečky, smaženici, hubník a další dobroty.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Děkuji za krásný souhrn s odkazy.