Namočení a aktivace: dostaneme maximum živin
Ořechy a semena obsahují inhibitory enzymů. Jejich úkolem je zajistit, aby ořech, resp. semeno, „spalo“, dokud se nedostane do podmínek vhodných k vyklíčení. Díky namočení semínka a oříšku do vody se tyto látky odstraní, nastartuje se klíčící proces, enzymy se aktivují a ořech či semeno bude stravitelnější a také mnohem chutnější – jemnější, jako čerstvě vyloupaný.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Proč semena a ořechy namáčet?
- eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů.
- odstraní se špína, prach a plísně.
- nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.
- zlepšuje se stravitelnost živin, zejména bílkovin.
- zlepšuje se chuť – je jemnější, krémovitější.
- lépe se pak mixují na hladké krémy, jogurty, dresinky, pomazánky, mléka a roztíratelné sýry.
Tipy:
- Kdy je namáčet? Máčet semínka a oříšky můžete kdykoliv, když je chcete použít – na pomazánky, dresinky, rostlinné sýry, jogurty a mléka, na posyp kaše, hlavních jídel, salátů nebo jen tak na zobání aj. Pokud je chcete mleté, stačí je po namočení rozdrtit v mixéru nebo je zavřít do pytlíku a rozdrtit paličkou na maso.
- Jak dlouho namáčet? Nejlépe přes noc, minimálně 2-5 hodin dle tvrdosti oříšku/semínka.
- Jak je uchovávat? Doporučujeme si namočit několik druhů ořechů a semen (dle návodu níže), poté slít a nechat usušit v sušičce. Takto budete mít oříšky a semínka vždy po ruce dobře stravitelné a maximálně využitelné.
Jak aktivovat ořechy a semena
– nasypeme do misky, zalijeme dostatečným množstvím vody a nasypeme špetičku soli.
– necháme stát v pokojové teplotě dle doby namáčení pro jednotlivé druhy.
– je vhodné, zejména v teplých dnech, vodu několikrát vyměnit a semínka a oříšky propláchnout.
– vodu slijeme a semínka a ořechy propláchneme.
– ihned použijeme nebo uchováváme v krabičce ve lednici maximálně 3 dny.
– jejich trvanlivost prodloužíme na několik měsíců usušením v sušičce na 42°C po dobu 12-24 h.
Pražení na pánvi a v troubě
Další možností, jak zvýšit stravitelnost ořechů a semen, je opražit je. Přijdou tím o část svých vitaminů, na druhé straně získají výraznější aroma a budou krásně křupavé a voňavé.
Při pražení je nejdůležitější postupovat šetrně, tedy nevystavovat semínka a ořechy příliš vysoké teplotě po příliš dlouho dobu. Pražit můžete v troubě (snadná kontrola teploty), nebo na pánvi (úspornější z energetického hlediska).
Semínka propláchněte studenou vodou, aby se očistila a nepřipalovala se, nechte okapat na sítku. Pak použijte troubu nebo pánev:
- Troubu nahřejte na 140 °C, ořechy a semínka dejte na plech vyložený pečícím papírem a pražte asi 15 minut, občas promíchejte. Kontrolujte, abyste je nespálili.
- Pražit se dá i na suché pánvi, tedy energeticky úsporněji. To se ale hodí spíš pro semínka. Ořechy se často na pánvičce nemusejí opražit rovnoměrně. Vsypte semínka na suchou pánev a za častého míchání pražte při nižší teplotě (cca 2 na stupnici 1–6). Upražení 50 g semínek trvá asi 7–10 minut.
Loupání
Slupka na oříšku má většinou hořkou chuť a pro některé lidi je hůře stravitelná. Na druhou stranu ale obsahuje spoustu prospěšných látek (fenolové látky, které působí jako antioxidanty), které se nezničí ani pražením. Některé recepty ale vyžadují ořechy vyloupané.
Ořechy se dají oloupat několika způsoby:
- Namáčení: u mandlí, lískových a vlašských ořechů můžeme slupku sundat namočením oříšku na několik hodin do vody (viz postup v odstavci Namočení a aktivace).
- Blanšírování: mandle zalijeme vroucí vodou, chvíli necháme odpočinout a poté oloupeme.
- Restování: lískové ořechy nasypeme na horkou pánev (nebo dáme do horké trouby) a pražíme, až začnou “lupat”, poté je nasypeme do utěrky a promneme.
Klíčení
Semínka s výjimkou loupaného konopí a mandle se dají nakličovat (buď v koupených miskách, anebo v doma vyrobených), u některých to však jde snadněji než u jiných.
Jak klíčit semínka:
- Semínka nejprve propláchněte, namočte na 8 hodin (slunečnici stačí 2 hodiny).
- Poté vodu slijte, znovu propláchněte a semínka rozprostřete do nádoby, kde je chcete nakličovat.
- Semínka proplachujte alespoň 2x denně po době 3 dnů.
U větších semínek můžete použít nakličovací misky, drobným semínkům se bude dařit lépe v obyčejném cedníku (v nakličovacích miskách zůstává na dně mezi drážkami trocha vody, malá semínka jsou v ní trvale ponořena a můžou začít zahnívat). Semínka proplachujte alespoň dvakrát denně. Časté proplachování a naprosto čisté nádoby používané ke klíčení mají zásadní význam, jinak hrozí pomnožení bakterií, jako je E. coli. Pokud však dodržíte správný postup, odměnou vám bude živinami nabitá a moc chutná superpotravina. Nejlépe klíčí slunečnicové semínko, dobře nám klíčily i sezam natural, černý sezam, neloupané konopí a mák. Vyklíčit se dá i len, jen proplachování je trochu obtížnější. Ostatní semínka nám klíčila špatně, to se však může lišit podle sklizně a stáří semínek.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ahojte. Ako kto sušíte semienka v sušičke? Rozprestriete si tam utierku? Moja sušička má “veľké” oká. Orechy aj semienka by sa prepadli.