Domů > Jak začít > Škola zdravého vaření

Jak správně uvařit luštěniny, aby byly měkké

Luštěniny – zázračné i zrádné. Většina lidí je má spojené s nadýmáním, anebo nekonečným vařením, protože jsou pořád tvrdé. Vaří je totiž špatně. Naučte se je vařit správně jako profík.

Jak uvařit luštěniny?

Obecný postup přípravy luštěnin:
1. Namočit – druhy luštěnin, které se musí namáčet (ale můžeme všechny luštěniny), zalijeme dostatečným množstvím vody a necháme minimálně 6-16 hodin dle druhy luštěniny v pokojové teplotě máčet.
2. Slít – vodu z luštěnin slijeme a luštěniny propláchneme.
3. Přivést k varu – luštěniny nasypeme do hrnce, přidáme čerstvou vodou a hrnec postavíme na plotnu a přivedeme k varu.
4. Sbírat pěnu (pouze u luštěnin, které nejsou v bio kvalitě) – jakmile luštěnina začne vřít, sesbíráme pěnu a ztlumíme plamen na minimum.
5. Bylinky a řasa – k vařící se luštěnině vhodíme kousek mořské řasy (např. kombu) nebo bylinky (např. bobkový list, kmín, saturejka, majoránka aj.). Pomůže to jak stravitelnosti, zmírní nadýmavost a dříve změknou.
5. Vařit – luštěninu vaříme dle druhu anebo do doby, než je měkká.
6. Podávat – vypneme plamen a luštěninu použijeme do zeleninových směsí, gulášů, polévek, hummusu aj. anebo vychladlou luštěninu skladujeme v lednici 3 dny.

Čočka

Na trhu je jich nepřeberné množství druhů. Např. černá beluga, hnědá, zelená, červená, půlená, žlutá. Celou čočku (dle druhu) vaříme v poměru 1:3 až 1:4 cca 15-30 minut. Půlená čočka se vaří cca 7-15 minut. Delším varem získáme z čočky kaši. Doba vaření čočky vždy závisí na jejím druhu, dodavateli a jestli je loupaná, nebo ne. Doporučujeme přidat při vaření bobkový list.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Fazole

Mungo, mung dhal (loupané mungo), adzuki, máslové, červená a černá ledvina, černé oko, pinto, navy… Jsou jich stovky druhů. Fazole je třeba vždy předem namočit, zejména ty velké druhy a vařit delší dobu. U velkých fazolí je doba varu 1-1,5 hodiny dle druhu fazole a konkrétním typu (máme zkušenost, že od jednoho dodavatele se adzuki uvaří během 20 minut a od jiného se vaří i hodinu). U fazolí vždy přidejte při vaření kousek mořské řasy, zkrátíte tím dobu varu, zlepšíte stravitelnost a dodáte minerály. Mungo fazole i adzuki jsou většinou uvařeny do 30 minut (záleží na značce).

Tip: Pokud si chcete zkrátit dobu varu, použijte tlakový hrnec. Hodí se hlavně pro tvrdší luštěniny, kterým trvá déle, než se uvaří – fazole, cizrna, sója, hrách.

Hrách

Na trhu máme buď hrách celý, anebo půlený v zelné nebo žluté variantě. Půlený hrách není třeba namáčet a vaří se kratší dobu. Celý hrách je vhodné namočit a poté vařit zhruba 45-60 minut s řasou kombu. Pokud dáme více vody a vaříme půlený hrách déle, vznikne hrachová kaše, kterou už pak stačí jen rozmixovat a dochutit.

Cizrna

Cizrnu, podobně jako fazole, je třeba předem namočit a poté vařit (nejlépe v tlakovém hrnci) cca 1-1,5 hodiny dle značky s řasou kombu, případně i s bobkovým listem pro zlepšení trávení.

Sója

Sóju vždy předem namočíme a vaříme (nejlépe v tlakovém hrnci) 1-1,5 hodiny s řasou kombu. Uvařená sója je ale pro naše tělo nestravitelná, je třeba ji proto zfermentovat například na tradiční tempeh, natto, miso, anebo z ní udělat lépe stravitelné tofu.

Jak oloupat sóju a cizrnu
Pro výrobu tempehu, ale také pro zvýšení stravitelnosti, sóju, cizrnu i hrách loupeme. Nejméně pracný a nejrychlejší způsob je pomocí mlýnku na obilí.

Bojíte se nadýmání z luštěnin?

  • Začněte s nenadýmavými druhy.
  • Zařazujte je do stravy postupně v malých porcích.
  • Naučte se luštěniny správně připravovat.
  • Přidávejte k nim při vaření kousek mořské řasy a koření, které zlepšuje stravitelnost.
  • Nepřehánějte to s porcemi luštěnin.
  • Řiďte se těmito tipy, které vám pomohou krok po kroku luštěniny zařadit do jídleníčku tak, aby si trávení zvyklo a nenadýmaly vás.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

52 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nefermentovana soja je vyloženě NESTRSVITELNA? To snad nemůžete myslete vážně. Dodejte zdroje a přestaňte prosím sóju takto demonizovat

Ukázat další komentáře